مروری بر جنایت‌های تروریستی در نمازهای جمعه

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ روز جمعه 23 مهر 1400 حین برگزاری نمازجمعه در بزرگ‌ترین مسجد شیعیان در استان قندهار در جنوب افغانستان انفجار مهیبی رخ داد که دست کم 68 نمازگزار شهید و بیش از 80 نفر مجروح شدند. این درحالی بود که جمعه پیش‌تر نیز به دنبال وقوع یک انفجار تروریستی در مسجد «سیدآباد» در منطقه «خان آباد» قندوز در شمال افغانستان دست کم 100 تن شهید و 200 تن مجروح شدند که داعش مسئولیت هر دو عملیات تروریستی را برعهده گرفت.

جنایت آفرینی گروههای تروریستی در نماز جمعه، مسبوق به سابقه است؛ در ایران دهه 60، گروهک منافقین با انفجارهای متعدد در نماز جمعه، چندین بار جنایت آفریدند و در سایر کشورهای اسلامی نیز گروه‌های تروریستی با انفجارهای پیاپی در سنگر نماز جمعه جنایات متعددی را رقم زدند، که در ادامه برخی از نمونه‌های آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.


جنایت گروه‌های تروریستی در نمازهای جمعه‌ ایران

بیستم شهریورماه سال 1360، در محراب نماز جمعه تبریز پس از اقامه نماز جمعه، انفجار بمبی توسط اعضای سازمان منافقین، خبرساز شد. در این انفجار تروریستی آیت‌الله سیداسدالله مدنی امام جمعه و نماینده امام در تبریز به همراه 6 نفر دیگر از نمازگزاران شهید و 38 نفر نیز مجروح شدند.

20 آذر همین سال، هنگامی که آیت‌الله سیدعبدالحسین دستغیب نماینده امام در فارس و امام جمعه شیراز از منزل خود، قصد رفتن به میعاد هفتگی یعنی مسجد جامع جهت اقامه نماز جمعه را داشت، بر اثر انفجار بمبی قوی، به همراه پاسداران همراهشان، چند تن از اعضای دفترشان و چند عابر شهید و گروهی نیز مجروح شدند.

11 تیر 1361 در اثر انفجار بمبی در محل نماز جمعه یزد، آیت‌الله صدوقی نماینده امام و امام جمعه یزد به همراه چند تن دیگر از نمازگزان روزه‌دار شهید و عده‌ای دیگر نیز مجروح شدند. منافقین چندماه بعد در روز 23 مهر این‌بار نماز جمعه باختران را به خاک و خون نشاندند. روزنامه اطلاعات نوشت: «هنگامی که آیت‌الله اشرفی اصفهانی در مسجد جامعه باختران در حال استماع سخنان حجت‌الاسلام رستگاری سخنران قبل از خطبه‌های نماز جمعه بود، یک نفر منافق آمریکایی به ایشان نزدیک شد و در حالی‌که مسلح به نارنجک دستی بود، امام جمعه باختران را در آغوش گرفته و با کشیدن ضامن نارنجک، نماینده امام و امام جمعه باختران را به شهادت رساند.»

24اسفندماه1363، دانشگاه تهران میزبان آخرین نماز جمعه‌ سال بود؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امام جمعه‌ وقت تهران مشغول ایراد خطبه‌های نماز بودند که صدای انفجاری مهیب، محوطه‌ دانشگاه تهران را به لرزه درآورد.در اثر انفجار این بمب -که توسط گروهک تروریستی منافقین در بین نمازگزاران انجام شد- تعدادی از نمازگزاران به شهادت رسیدند.

مروری بر جنایت‌های تروریستی در نمازهای جمعه

طبق گزارش ستاد نماز جمعه در اين جنايت 14 نفر شهيد و 110 نفر مجروح شدند. فضل‌الله فرخ که خود شاهد آن حادثه تروریستی بود می‌گوید: «من پشت جايگاه نشسته بودم يك دفعه صداي يك انفجار مهيب آمد. بلند شدم بالا را نگاه كردم ديدم كه چيزهايي از بالا پايين مي‌ريزد. اول خوشحال شدم. حدس زدم كه قطعات هواپيماي دشمن است كه پايين مي ريزد. ولي وقتي روي زمين آمد، ديدم قطعات بدن انسان است و بمب چنان به شدت اين بدن‌ها را هوا برده بود كه به اطراف پخش مي‌شد...»


انفجار در نماز جمعه لبنان

روز جمعه 17 اسفند 1363، پس از اقامه نماز ظهر، انفجار یک کامیون پر از مواد منفجره، شهر بیروت را به لرزه درآورد. هدف این اقدام تروریستی، حضرت آیت‌الله سیدمحمدحسین فضل‌الله بود. هر چند ایشان از این سوءقصد جان سالم بدر برد اما انفجار باعث شهادت 105 زن و مرد و کودک و زخمی شدن 275 تن گردید که بیشتر آن‌ها نمازگزارانی بودند که با اتمام نماز، مسجد را ترک می کردند. در این انفجار شماری از محافظان سید نیز به شهادت رسیدند. ویلیام کیسی، رئیس وقت سی.آی.ای،‌ شخصاً این عملیات تروریستی را مدیریت کرد. آگاهی‌های بعدی نشان داد که این عملیات با کمک مالی بندر آل سعود طراحی شده است.

مروری بر جنایت‌های تروریستی در نمازهای جمعه

اول شهریور 1392 نیز همزمان با پایان نماز جمعه، انفجاری مهیب در مقابل مسجد «التقوی» در میدان «ابوعلی» واقع در طرابلس لبنان رخ داد. همزمان انفجاری دیگر در نزدیکی مسجد «السلام» در بندر این شهر به وقوع پیوست که شمار شهدای این جنایت 30 تن و زخمی‌ها 358 نفر اعلام شد.


ترور آيت‌الله سيد محمّد‌باقر حكيم در نماز جمعه عراق

7 شهريور 1382 مقارن ميلاد امام محمّد‌باقر(ع)، پس از اقامه نماز جمعه در حرم علوي، انفجار بمبی شهر نجف در عراق را لرزاند. این فاجعه که در پي انفجار دو خودروي بمب‌گذاري شده صورت گرفته بود، فرو ریختن قسمتی از مرقد حضرت امیرالمومنین علی (علیه‌السلام) همچنین مدفون شدن شمار زیادی از نمازگزاران زیر آوار را در پی داشت. علاوه براین، سقف رستوران مجاور حرم نیز که مملو از جمعیت بود فرو ریخت.

این انفجار که به قصد ترور سیدمحمدباقر حکیم صورت گرفته بود، باعث شهادت ایشان و بیش از يكصد نفر از نمازگزاران شد. در اين انفجار بيش از يكصد تن نيز زخمي شدند. شدت انفجار به حدی بود که اجساد بسياري از افراد كه در اين جنايت هولناك به فيض شهادت نايل آمدند، قابل شناسايي نبود.

بنا بر آنچه آخرين رئيس شاخه موساد در ايران در خاطرات خود روایت می‌کند، رژيم صهيونيستی بسیار نگران از قدرت‌گیری شیعیان انقلابی در پی سرنگونی صدام و حزب بعث بود و حسب همین از تولد"خمینی دیگری"بیمناک و مضطرب شد و لذا با هماهنگی بقایای حزب بعث و با همکاری سرویس‌های امنیتی برخی از کشورهای منطقه و حامیان تفکر سلفی مبادرت به تصفیه فیزیکی آن شهید بزرگوار ورزید.


شهادت 142 نمازگزار در یمن

جمعه 29 اسفند 1393 سه انفجار انتحاری مساجد شیعیان حوثی را هدف قرار داد که در این حملات دست کم 142 نفر به شهید و 340 زخمی اعلام شدند. انفجارهای مساجد صنعاء که توسط گروه تروریستی داعش صورت گرفته بود به وسیله چهار عامل انتحاری به وقوع پیوسته و آنانپس از ورود به مسجد، در حین برگزاری مراسم نماز جمعه خود را منفجر کردند.

انفجار اول داخل مسجد بدر در جنوب صنعاء که یکی از پایگاه‌های جنبش انصارالله محسوب می‌شود روی داد. انفجار دوم نیز هنگام خروج نمازگزاران از این مسجد، مقابل در ورودی آن رخ داد. عامل انتحاری سوم نیز مسجد الحشحوش در شمال شهر صنعاء را هدف قرار داد.

انفجار در مسجد بدر هنگام مراسم نماز جمعه و ایراد خطبه‌های نماز جمعه روی داد که علاوه بر شهادت ده ها تن از یمنی‌ها «شیخ مرتضی زید المحطوری» امام جماعت مسجد و یکی از مراجع دینی جنبش مردمی یمن هم به شهادت رسید.


مروری بر جنایت‌های تروریستی در نمازهای جمعه

یکی از افراد انتحاری خود را در صف جلویی مسجد نزدیکی شیخ مرتضی المحطوری علامه و خطیب مسجد منفجر کرد و دومین انفجار برابر درب اصلی مسجد صورت گرفت که طی آن ده‌ها تن شهید و زخمی شدند زمین مسجد غرق در خون شد.


حمله انتحاری به مسجد امام علی (علیه‌االسلام) در قطیف عربستان

روز جمعه اول خرداد 1394 ، در یکی از مساجد شیعیان عربستان در استان قطیف در شرق این کشور، در حالی که نمازگزاران برای برگزاری نماز جمعه در مسجد امام علی (علیه‌السلام) جمع شده بودند، انفجار مهیبی رخ داد. خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان حادثه می‌نویسد: «یک عامل انتحاری هنگام برپایی نماز جمعه بمب همراه خود را در میان نمازگزاران منفجر کرده است.» در این حمله که داعش مسئولیت آن را برعهده گرفت، یک تروریست خود را در مسجد منفجر کرد که منجر به شهادت دست کم 30 تن مجروح شدن 100 نفر دیگر شد.

وزارت کشور رژیم سعودی با صدور بیانیه‌ای بدون هیچ‌گونه جزئیاتی فقط اعلام کرد در یکی از شهرهای القطیف انفجاری روی داده است. پس از وقوع این انفجار مهیب، مردم قطیف با تجمع در برابر مسجد فریادهای «لبیک یا حسین» سر دادند.

مروری بر جنایت‌های تروریستی در نمازهای جمعه


کشتار نمازگزاران کویتی

جمعه 5 تیر 1394 در مسجد امام صادق(علیه‌السلام) در منطقه «الصبابر» پایتخت کویت، در حالی که 2000 نمازگزار در حال ادای نماز جمعه بودند، عامل انتحاری در رکعت آخر به مسجد وارد شد و در حالی که فریاد «ان الله مع الصابرین » سر می‌داد خود را منفجر ساخت. بر اثر این انفجار 25 نفر شهید و 202 نفر دیگر زخمی و مجروح شدند. گروهک تروریستی داعش مسئولیت این انفجار را بر عهده گرفت.


جنایت تروریست‌ها در شبه جزیره سینای مصر

سوم آذر 1396 تروریست‌ها در مصر روز خونینی را در شرق این کشور رقم زده و بسیاری از مردم را عزادار کردند. در این روز که مردم برای اقامه نماز جمعه به مسجد رفته بودند؛ شـــمارى از مهاجمان مسلح سوار بر چند خودرو، پس از انفجارى شـــديد در مسجد شـــهرك«الروضه»، در منطقه سيناى مصر، نمازگزاران را به گلوله بستند.

مروری بر جنایت‌های تروریستی در نمازهای جمعه

 تروريست‌ها اين مسجد را با چهار خودرو محاصره و به ســـمت نمازگزاران تيراندازى كردند. تروريست‌ها همچنين خودروهاى ســـاكنان را در اطراف مسجد به آتش كشيدند و مسيرهاى منتهى به روستاى الروضه را بستند. این حمله تروریستی 305 شهید و حدود 130 مجروح برجای گذاشت. شهدای این فاجعه تروریستی افراد غيرنظامى بودند كه براى اداى نماز جمعه به اين مسجد رفته بودند.