به همت مرکز اسناد انقلاب اسلامی،
خاطرات یکی از بازماندگان انفجار 7 تیر منتشر شد

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی - فارس نوشت: تازه ترین اثر از محصولات مرکز اسناد انقلاب اسلامی در قالب خاطرات روانه بازار کتاب شد؛ این اثر با عنوان «عبور از شب»، دربرگیرنده خاطرات یکی از بازماندگان انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در 7 تیر 1360 است. خاطرات مرتضی محمودی به خاطر حضور راوی در مبارزات سیاسی پیش از انقلاب و مسئولیت های بعد از انقلاب، به نوعی سیری بر تاریخ معاصر ایران به ویژه بعد از انقلاب است. علاوه بر این خاطرات محمودی روایتی تاریخی از منطقه گیلانغرب را نیز در بر دارد.

محمودی پیش از انقلاب از مبارزان و فعالان سیاسی بود. خاطرات او از فعالیت های سیاسی و مذهبی در دوران سربازی، مقابله با سیاست های رژیم شاه در اسلام آباد و فعالیت های فرهنگی در قصر شیرین خواندنی است. او که در دهه 50 از نزدیک با برخی اعضای سازمان مجاهدین خلق آشنا شد، خاطراتی از مواجهه با آنان دارد که حاوی ناگفته های بسیاری است.

خاطرات و یادمانده های راوی از وقایع بعد از انقلاب نیز بسیار خواندنی است؛ او که خود در جلسه مهم حزب جمهوری اسلامی در 7 تیر 1360 حضور داشت، شاهد آن انفجار و آن فاجعه تلخ بود. محمودی به خاطر حضور در کسوت نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی، خاطرات سیاسی جالبی نیز از آن دوره دارد که خواندنی است. یکی از ویژگی های خاطرات مرتضی محمودی، توجه راوی به جزئیات است؛ حجم کتاب که بالغ بر 700 صفحه است خود نشانگر ریزبینی راوی در نقل خاطرات است. البته خاطرات محمودی، روایت صرف از رویدادها نیست؛ او گاهی ضمن نقل یک خاطره، تحلیل را نیز چاشنی می کند تا مخاطب را در فهم یک رخداد تاریخی یاری کند.

خاطرات یکی از بازماندگان انفجار 7 تیر منتشر شد

«عبور از شب» مشتمل بر 22 فصل است؛ 4 فصل نخست، خاطرات راوی از سال های قبل از پیروزی انقلاب را در برمی گیرد و فصول بعد مربوط به وقایع بعد از انقلاب است. فعالیت های محمودی در مجلس شورای اسلامی، سالهای جنگ تحمیلی، وقایع تلخ و شیرین دهه 60، فعالیت در حزب جمهوری اسلامی، فعالیت در بنیاد شهید و جهاد سازندگی، فعالیت در وزارت امور خارجه و ... مباحث دیگری است که مرتضی محمودی در «عبور از شب» بدان پرداخته است.

در بخشی از کتاب، راوی خاطرات خود از روز 7 تیر 1360 را این گونه تصویر می کند: «به یاد ندارم صدای انفجار چگونه بود؛ صدای آژیری در گوش من ماند و بعد هم زیر آوار خاک و بتن ماندیم. بیهوش شدم و بعد وقتی به هوش آمدم، چند دقیقه حیران بودم اما به زودی متوجه موضوع انفجار و زیر آوار ماندن شدم...»

خاطرات دکتر مرتضی محمودی توسط محمدرضا تمری تدوین شده و در 716 صفحه با قیمت 185 هزار تومان توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است. شما می توانید برای تهیه این کتاب ضمن مراجعه به فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان 12 فروردین، به صفحه منشورات سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی نیز مراجعه نمائید.