«گذر از روزگار تاریک»
کتاب خاطرات مهندس حیدر جم روانه بازار نشر شد

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی، کتاب خاطرات مهندس حیدر جم، افسر بازنشسته ارتش (نیروی هوایی)، تحت عنوان «گذر از روزگار تاریک» روانه بازار نشر شد. 

براساس این گزارش، یکی از راه‌های آشنایی و شناخت انقلاب اسلامی ایران، مطالعه خاطرات افرادی است که در آن دوران حضور داشته و نقش آفرین بوده‌اند. خاطرات مهندس حیدر جم نیز از این حیث قابل اهمیت است. چراکه در این کتاب راوی با نگاهی موشکافانه فضای روشنی از مسائل درون ارتش در دوران پهلوی را برای خواننده بازآفرینی می‌کند.

این کتاب به خاطر حضور راوی در مدرسه علوی در آستانه پیروزی انقلاب و اطلاع از مسائل تخصصی در حوزه‌ شبکه‌های مخابراتی هم نکات ناگفته و حائز اهمیتی دارد. یکی از مسائل مهم سال‌های نخستین پس از پیروزی انقلاب، واقعه گنبد است. خاطرات راوی از این دوران باتوجه به اینکه فرمانداری گنبد را بر عهده داشته، روایتی مستند و جامع می باشد.

در بخشی از پیشگفتار کتاب آمده است: «حید جم، شب قبل از ورود امام به کشور، مسئولیت آماده‌سازی سیستم صوتی دانشگاه تهران را برعهده داشت. دو روز بعد از پیروزی انقلاب خود را به مدرسه علوی و محل استقرار امام رساند و با گروه مخابرات همکاری کرد. بعد از تشریف‌فرمایی امام به قم و با معاونت انقلاب اسلامی در نخست‌وزیری، ابتدا با آقای یزدی و سپس با شهید چمران همکاری نمود. در همین زمان با شهید آیت‌الله عبدالرحیم ربانی‌شیرازی مراوداتی داشته و در سفرهای مختلف با وی همکاری داشته و خاطرات جالبی از نحوه شهادت ایشان دارد».

شیوه کار این تحقیق بر مبنای مصاحبه‌ها و مجموعه‌ای از دست‌نوشته‌های مهندس حیدر جم بوده و از اسناد و مدارک جهت غنی‌تر شدن و برای مستند سازی مطالب استفاده شده است.

کتاب خاطرات مهندس حیدر جم، افسر بازنشسته ارتش (نیروی هوایی)، تحت عنوان «گذر از روزگار تاریک» روانه بازار نشر شد.

کتاب حاضر در هشت فصل، بازنمایی می‌شود. فصل اول این اثر به تولد و تحصیلات و فعالیت جم در دوران زندگی او در میانه می‌پردازد. در فصل دوم، سوم و چهارم به حضور حیدر جم در ارتش اشاره شده و راوی در فصل پنجم و ششم مسائل مربوط به پیروزی انقلاب اسلامی را بازگو می کند و در فصل هفتم نیز دوران فعالیت وی در گنبد و انجام ماموریت‌های مختلف روایت می شود. کتاب در فصل هشتم به فعالیت علمی راوی اشاره دارد.

کتاب خاطرات مهندس حیدر جم تحت عنوان «گذر از روزگار تاریک» توسط محمدرضا تمری تدوین شده و از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ شده است. این کتاب در 536 صفحه با قیمت 380 هزار تومان در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

شما می توانید برای تهیه این کتاب ضمن رجوع به سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی، به فروشگاه این مرکز واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان ژاندارمری نبش مجتمع ناشران مراجعه کنید و یا با شماره 22211174 تماس بگیرید.