انقلاب اسلامی در ارومیه
روایتی از دیدار نماینده روحانیت ارومیه با امام خمینی در پاریس / نامه امام به علمای ارومیه در آذر ماه 57

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ پس از آنكه خبر مهاجرت اجباری امام خمینی از عراق به فرانسه در ارومیه منتشر شد، انقلابیون با برگزاری مجالس به آن اعتراض كردند. در 57/7/6 اجتماعی در مسجد اعظم صورت گرفت. در آن اجتماع سخنرانان به مهاجرت اجباری امام به پاریس اعتراض كردند و اعلامیه‌هایی هم از طرف علما در این زمینه منتشر شد. یكی از اقداماتی كه در این راستا صورت گرفت، بسته شدن بازار ارومیه بود.

روحانیون در این زمینه با برگزاری جلساتی در مساجد ارومیه، به اقدام رژیم اعتراض می‌كردند. آنان سپس در جلسه‌ای مقرر كردند یكی از روحانیون ارومیه از طرف جامعه‌ روحانیت شهر جهت دیدار با امام، به پاریس اعزام شود. حجت‌الاسلام‌والمسلمین عدنانی داوطلب شد و این موضوع مورد تأیید علمای ارومیه قرار گرفت. پس از تأمین مالی این مسافرت، ایشان آماده‌ سفر به پاریس شدند. 

هم‌زمان یكی دیگر از روحانیون ارومیه به‌ نام حجت‌الاسلام ‌و المسلمین حسن جعفرپناه نیز درصدد عزیمت به پاریس برآمد. وی پس از عزیمت به تهران و از طریق حجت‌الاسلام ‌و المسلمین خندق‌آبادی درصدد رفتن به پاریس بود. آنان به‌احتمال آذر 1357 به پاریس رفتند و در آنجا با امام (ره) دیدار كردند. حضور این دو روحانی بازتاب خوبی در پاریس داشت و آنان با ذكر حوادث و اتفاقات ارومیه، امام خمینی را در جریان تحولات كشور قرار می‌دادند. سید حمید عدنانی از روحانیون اعزامی به پاریس در مكالمه تلفنی با آیت‌الله قره‌باغی تأكید می‌كند: «رفتن ما نیز، هم از نظر خدا و هم از نظر آقا بسیار خوب شد. انجمن اسلامی دانشجویان كه اعتصاب كرده بودند ما را مورد تفقد قرار دادند و اضافه نمودند كه رضائیه اول شهری است كه دو نماینده به حضور آقا فرستاده است.»

او سپس گزارشی از اوضاع سیاسی نوفل‌لوشاتو به علمای ارومیه ارائه كرد. نمایندگان اعزامی به احتمال زیاد، در آذر 1357 به ارومیه بازگشتند و در بازگشت، ‌پیام امام خمینی به روحانیون ارومیه را به آنان ابلاغ كردند. بنابراین می‌توان گفت كه نمایندگان مزبور اتفاقات ارومیه را با امام در میان می‌گذاشتند و به­خصوص در زمینه‌ مسائل روز از جمله برگزاری تظاهرات و راهپیمایی از امام(ره) استفتا نمودند. اینكه علمای مزبور چند روز در پاریس اقدامت داشتند نمی‌توان به طور قطع سخن گفت، ولی به‌ احتمال زیاد آنان نامه‌ روحانیت ارومیه به امام (ره) را محضر معظم‌له تقدیم كرده بودند. امام در جواب نامه‌ای خطاب به آنان ارسال كردند:

بسمه‌تعالی

خدمت ذی­سعادت حضرات علمای اعلام و حجج اسلام رضاییه - دامت بركاتهم

پس از اهدای سلام و تحیات وافره، مرقوم محترم حضرات آقایان واصل، سلامت و سعادت آقایان را از خداوند تعالی خواستار است. از پشتیبانی و تفقدات آقایان متشكرم. امید است با همراهی و تعاضد علمای اعلام بلاد و هدایت سایر مسلمین و وحدت كلمه با شعار واحد، توفیق حاصل شود كه دست دشمنان ملت و اسلام به‌كلی كوتاه شود. اینجانب از این راهِ دور چشم امیدم به ملت ایران - عموماً - و به علمای اعلام - خصوصاً - دوخته است و از ادعیه خالصه‌ آقایان استمداد می‌نمایم. رجای واثق دارم كه تشبثات مخالفین ملت به جایی نرسد؛ و ملتی كه به‌ پا خاسته و با روشنفكری راه خود را یافته است، به پیروزی نهایی دست یابد.

از خداوند متعال، قطع ایادی اجانب و بسط عدالت اسلامی و برقراری حكومت اسلامی را در زیر پرچم پرافتخار اسلام و قرآن خواستارم. والسلام علیكم و رحمة‌الله. روح­الله الموسوی الخمینی.


منبع: انقلاب اسلامی در ارومیه جلد دوم. مرکز اسناد انقلاب اسلامی