بازخوانی مطبوعات| 15 بهمن 1360
وقتی نام "سپاه قدس" برای اولین‌بار به گوش جهانیان رسید

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آرمان فلسطین و آزادی قدس جزء خدشه‌ناپذیر انقلاب اسلامی است. امروزه نیروی قدس یا سپاه قدس نهادی است که محور گروه‌های مقاومت شناخته می‌شود. هرچند تأسیس و تشکیل نیروی قدس به اواخر دهه 60 و اوائل دهه 70 برمی‌گردد اما جالب است که تعابیری همچون سپاه قدس در سیاست‌های ایران درباره فلسطین از اوائل دهه شصت مطرح بوده است.

در میان اسناد و مدارک سخنرانی علی‌اکبر ولایتی در سازمان ملل در 14 بهمن 1360 یکی از این نمونه‌هاست که به خوبی در مطبوعات بازتاب یافت و روزنامه کیهان در 15 بهمن 1360 این تیتر را انتخاب کرد: "ایران پیشنهاد کرد برای دفع تجاوز اسرائیل سپاه قدس تشکیل شود".

علی‌اکبر ولایتی وزیر وقت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نهمین اجلاس ویژه مجمع عمومی سازمان ملل متحد نطق مهمی در ارتباط با محکوم ساختن رژیم اسرائیل غاصب در الحاق بلندی‌های جولان به خاک خویش، تلاش‌های استعمارگرانه امپریالیسم امریکا در به رسمیت شناختن این رژیم غاصب و سرکوب ملل‌های مستضعفی چون ملت مسلمان فلسطین ایراد کرد.

ولایتی در نطق خویش اظهار داشت که هدف استکبار جهانی به سرکردگی امریکا، از کاشتن یک غده سرطانی بنام اسرائیل در قلب جهان عرب و اسلام و حمایت از رژیم‌های منفوری چون رژیم شاه مدفون ایران، چیزی جز به اسارت کشیدن ملت‌های به پاخواسته و آزادی‌طلب نیست... و نیروهای حق‌طلب نمی‌توانند تحمل کنند که مشتی خودخواه و ریاست‌طلب، ظالمانه اسلام را به امپریالیسم امریکا بفروشند.

مشروح سخنان وزیر امور خارجه در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در روزنامه کیهان به تاریخ 15 بهمن ماه 1360 صفحه 2 و 3 آمده است.

وقتی نام

وزیر وقت امور خارجه در بخشی از سخنرانی خود به سیاست‌های امریکا در حمایت از اسرائیل، سابقه مبارزاتی مردم فلسطین، اهداف الحاق جولان، دلایل به وجود آوردن رژیم اشغالگر قدس، اصول مبارزه علیه صهیونیست‌های اشغالگر و در پایان نیز آمادگی ایران برای مبارزه با رژیم اشغالگر قدس را بیان می‌کند.

ولایتی در این اجلاس اصول و روش‌های مبارزه علیه صهیونیست را چنین بر می‌شمارد:

1.اجتناب از پذیرش طرح‌ها و راه حل‌های سیاسی محافل امپریالیستی، صهیونیستی و ایادی آن‌ها در منطقه و تعمیم علی‌الاطلاق شعار ادامه مبارزه علیه صهیونیسم تا آخرین نفس و آخرین نفر.

2. دل نبستن به قطعنامه و مصوبات سازمان ملل و ارگان‌های وابسته به آن تلقی آنها در حد یک شعار کم‌رنگ سیاسی.

3. استفاده از سلاح نفت و قطع صدور آن به امریکا و دیگر کشورهای که از رژیم اشغالگر فلسطین حمایت می‌کنند.

4.در پیش گرفتن یک سیاست اقتصادی انقلابی و بسیج کلیه امکانات منطقه علیه رژیم صهیونیستی و حامیان امپریالست آن توسط کشورهای اسلامی که باید به طور قطع و جدی مطرح و به مورد اجرا گذاشته شود.

5. آمادگی کامل برای دفاع از تمامیت اراضی بلاد اسلام و باز پس گرفتن اراضی اشغال شده.

6. حمایت‌های همه جانبه سیاسی، نظامی، اقتصادی و معنوی همه نیروهای انقلابی و صلح دوست جهان از مبارزین خط مقدم جبهه، به ویژه کشور سوریه، سازمان آزادی بخش فلسطین و مردم مقاوم و آزاده جنوب لبنان و همچنین از جبهه پایداری عرب که راه مبارزه شرافتمندان را در بر صلح تسلیم طلبانه ترجیح دادند.

7. تشکیل جبهه متحدی از کلیه نیروهای اسلامی به نام سپاه قدس برای دفع تجاوز اسرائیل به دلیل ویژگی خاص قدس که قبله نخستین مسلمانان و مورد حرمت ادیان اسلامی است.


وقتی نام


شاید این اولین بار بود که نام "سپاه قدس" در یک اجلاس جهانی به گوش همگان رسید، اما کمتر از یک دهه بعد این فکر جامه عمل پوشید و در قالب نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی متبلور شد.