انقلاب اسلامی در استان مرکزی
گزارش ساواک از فعالیت‌های طلاب خمین در دهه 50 / تبلیغات روحانیون خمینی با آپارات

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در تابستان سال 54 طلبه‌ای جوان به نام محمدحسن ارمی به خمین آمده و در مسجد جامع این شهر، به بحث های فلسفی و علمی پرداخت. این جلسات به زودی تبدیل به کلاس درس شده و توانست جوانان زیادی را برگرد خود جمع کند. با افزایش تعداد افراد شرکت‌کننده در این جلسات، کتابخانه ی کهنه ی مسجد احیا شد. کتاب‌هایی با موضوعات سیاسی – اجتماعی برای آنجا تهیه شد. بانی اصلی این احیا، محمد باقر جلالی بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی از صف انقلابیون جدا شد و متاسفانه به منافقین پیوست.

در اسناد ساواک استان مرکزی به نام و فعالیت های آقای ارمی اینچنین اشاره شده است:

« تاریخ 30/11/1354- شماره ی 8670/ ه از 22ه به 312     موضوع: شیخ حسن ارمی

اخیراً علی ربانی شیرازی فرزند شیخ عبدالرحیم ربانی شیرازی(مدرس حوزه ی علمیه ی قم که باتهام فعالیت‌های مضره فعلاً در زندان قصر زندانی است) دوستش را ملاقات و ضمن صحبت درباره شیخ حسن ارمی طلبه اظهار داشت در اواسط سال 53 که ارمی فعالیت‌هائی را در قم شروع و عده‌ای از جوانان را تحت انجمن معارف اسلامی بدور خود جمع و سپس دامنه این فعالیت‌ها را با حمایت سید مرتضی پسندیده برادر خمینی به خمین کشیده بود، آپاراتی خریداری و در قم و خمینی[خمین] فیلم‌های دینی و اخلاقی برای جوانان متعصب مذهبی به نمایش می‌گذارد که پس از دستگیر شدنش آپارات را در خمین نزد طلبه‌ای بنام شیخ حبیب الهی گذاشته و امکان دارد مشارالیه فعالیتها و اقدامات ارمی را در خمین دنبال نماید. بنظر می‌رسد که شیخ حبیب الهی طلبه ساکن خمین می‌باشد و از افراد متعصب مذهبی و مخالف دولت و از طرفداران خمینی است.

ملاحظات: مراتب جهت صحت و سقم موضوع و شناسایی حبیب الهی ساکن خمین اعلام میگردد. خواهشمند است دستور فرمایید مشخصات کامل حبیب الهی و نتیجه تحقیقات را اعلام نمایند»

گزارش ساواک از فعالیت‌های طلاب خمین در دهه 50 / تبلیغات روحانیون خمینی با آپارات

 

منبع: انقلاب اسلامی در استان مرکزی، جلد اول، مرکز اسناد انقلاب اسلامی