روایت‌هایی از توجه آیت‌الله مشکینی به تبعیت از ولی‌فقیه / نظر جالب آیت‌الله مشکینی درباره آیت‌الله خامنه‌ای در سال 1355

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله حاج شیخ علی مشکینی ازجمله شخصیت‌های کم‌نظیری است که در تاریخ انقلاب اسلامی نقش‌آفرینی کرده و در قامت مدرس حوزه علمیه قم، دارای اندیشه‌هایی بدیع و ستودنی است. ایشان توجه ویژه‌ای به تبعیت از «ولی فقیه» داشتند. علاقه مرحوم آیت‌الله مشکینی به رهبر معظم انقلاب اسلامی شهره خاص و عام بود.
ایشان در 4 اسفند 1377 در جمع اعضای مجلس خبرگان رهبری گفته بودند: «... اگر چنانچه در این حکومت ما مسئله رهبری خلل پیدا کند یا نعوذبالله این اصل از اصول قانون اساسی برداشته شود و این عمود خمیه‌ی دین، خدای ناکرده شکسته شود، والله و به حقیقت سوگند که اسلام‌زدایی‌ای پیدا می‌شود که دیگر نهایت ندارد! بنابراین، این معنا بر ما وظیفه است! بنده معتقدم که یکی از مهم‌ترین وظایف شما خبرگان... مسئله حفظ رهبری است.»

روایت‌هایی از توجه آیت‌الله مشکینی به تبعیت از ولی‌فقیه / نظر جالب آیت‌الله مشکینی درباره آیت‌الله خامنه‌ای در سال 1355


آیت الله مشکینی در بخشی از بیانات خود در اجلاس افتتاحیه دوره چهاردهم خبرگان رهبری به تاریخ 1 اسفند 1385 فرمودند: «... این یک سنت جاریه الهی است؛ یعنی تعیین ابدال از انبیاء و امامان تا منصوبان از جانب آنان، این قانون کلی را خدا در قرآن بیان کرده است: «مَا نَنْسَخْ مِنْ آیةٍ أَوْ نُنْسِهَا نَأْتِ بِخَیرٍ مِنْهَا أَوْ مِثْلِهَا». آیه در قرآن، چند معنا دارد، آیه، یعنی آیه یک سوره، این یک گونه آیه است. آیه نشانه‌های الهی در انفس و آفاق دنیا و آیه بندگان خاص و صالح خدا از پیامبر و امام و عالم و امثال آنان. اینها همه آیات است. قرآن می‌گوید: «ما ننسخ من آیه» هیچ آیه‌ای را برنمی‌داریم، مگر اینکه نظیر او را به جایش تعیین کنیم. این وظیفه الهی بزرگ و سنت الهی بزرگ است که خبرگان، این سنت را بحمدالله متکفل است. 
خبرگان، بحمدالله، در این باره امتحان خود را داده‌اند. صبح آن روز که خبر ارتحال امام امت رضوان‌الله علیه، در کشور پیچید و ضدانقلاب‌های خارج به فرودگاه‌ها ریختند که تحفه فساد به ایران آورند، شب نشده بود که ندایی از رسانه‌های ایران در انتخابِ رهبر عظیم‌الشأن به گوش مردم رسید. چه کردند؟ بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کار را در کوتاه‌ترین زمان انجام دادند و اگر چنین نبود، معلوم نبود که وضع این کشور چه می‌شد. خبرگان، آن روز انتخابی کردند که هر چه زمان پیش می‌رود، حقانیت و استواری آن روز، آن انتخاب، روشن‌تر می‌شود و الان هم از دل‌های پاک علاقه‌مندان انقلاب و نظام، ندای «آفرین بر آن انتخاب» شنیده می‌شود. امروز نه تنها از دوستان، بلکه از همه متفکران منصف نیز می‌شنویم که می‌گویند:  «آیت‌الله خامنه‌ای رهبر مقتدری است که توان اداره جهان اسلام را دارد». خبرگان چنین انتخابی کردند.»

روایت‌هایی از توجه آیت‌الله مشکینی به تبعیت از ولی‌فقیه / نظر جالب آیت‌الله مشکینی درباره آیت‌الله خامنه‌ای در سال 1355


حجت‌الاسلام اجاق‌نژاد که مدتی شاگرد آیت‌الله مشکینی بود، با اشاره به ایام مبارزه می‌گوید: [در سال 1355]، روزی در جلسه‌ای که آیت‌الله مشکینی با طلبه‌های مشهدی داشتند و من هم در آنجا حضور داشتم، یکی از طلبه‌ها درباره شخصیت آیت‌الله خامنه‌ای از ایشان پرسید. ایشان درحالیکه با دست به سمتِ خانه آیت‌الله خامنه‌ای اشاره می‌کردند فرمودند: «آقای سیدعلی خامنه‌ای صد سال از زمان جلوتر است.» 


منبع: زندگی و مبارزات آیت الله مشکینی؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی