انقلاب اسلامی در میانه
پخش اعلامیه‌های حضرت امام(ره) توسط جوانان انقلابی شهرستان میانه

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛مردم میانه به رهبری روحانیت متعهد با تمام وجود وقایع و حوادث کشور را دنبال می‌کردند. با پایان گرفتن ماه رمضان مجالس و محافل مذهبی نیز تعطیل شده بود و دیگر از فعالیت‌های انقلابی اجتماعات و اعتراض‌ها خبری نبود اما به همت و ابتکار جوانان با ایمان شهرستان میانه این خلاء به گونه‌ای دیگر جبران شد. فرزندان امام خمینی این بار با سازماندهی و تلاش‌های زیرزمینی ارتباط مردم این خطه را با رهبر انقلاب و مسائل جاری کشور همچنان برقرار ساختند.

جوانان انقلابی با تلاش‌های شبانه‌روزی به هر وسیله ممکن پیام‌های امام خمینی و اخبار شهرهای دیگر را به دست آورده و در فرصت مناسب به شیوه‌ای جالب در اختیار اقشار مختلف قرار می‌دادند. این شیوه به قدری موفقیت‌آمیز و کوبنده بود که مأموران اداره آگاهی ابدا نتوانستند از کم و کیف آن اطلاع پیدا کرده و مانع از ادامه فعالیت‌های شبانه‌روزی آنان شوند.


*** فرستادن اعلامیه‌ها با سپاهیان دانش به روستاها ***


یکی از افرادی که در آن ایام دل خوشی از این حرکت‌های انقلابی نداشت با لحنی تمسخر آمیز خطاب به این جوانان می گفت:"چهار وجب قد ندارند ولی اگر راحتشان بگذاری با یک چشم به هم زدن سراسر شهر را پر از اعلامیه می‌کنند . " پنجشنبه و جمعه هر هفته سپاهیان دانش از روستاهای اطراف برای خرید اجناس و لوازم شخصی به شهر می‌آمدند. هنگام برگشت بدون اینکه خود خبر داشته باشند ساک‌هایشان پر از اعلامیه‌های انقلابی می‌شد.


*** آوردن کتاب ولایت فقیه امام خمینی (ره) به میانه ***


بعدها با تکرار این روش تعداد زیادی از آنان داوطلب همکاری شدند. در کنار این انقلابیون فعال باید از آقای مقدم تهرانی سرباز وظیفه و آقای حسین‌خانی کارمند نیروگاه برق و اهل زنجان نام برد که فعالیت‌های چشمگیر و تحسین‌برانگیزی در این خصوص از خود نشان دادند. کتاب "ولایت فقیه " اثر امام خمینی را اولین بار آقای مقدم به میانه آورد و آن را در اختیار جوانان مذهبی گذاشت .

اعلامیه ها در مراکز مختلفی تکثیر می شد. بخش عمده آن در عکاسی ساحل از سوی آقای میرحمید وفایی تکثیر می‌شد تعدادی را نیز آقای حسین شجاعی کارمند بانک سپه تکثیر می‌کرد. کتابفروشی "المهدی" متعلق به مرحوم رضا جباریان و سیدشهاب الدین چاووشی از دیگر مراکز مهم تکثیر و پخش عکس و اعلامیه و نوارهای سخنرانی امام خمینی بود.


منیع: "انقلاب اسلامی در میانه " مرکز اسناد انقلاب اسلامی