انقلاب اسلامی در کرمانشاه
نقش‌آفرینی موثر معلمان کرمانشاهی در پیشبرد نهضت انقلاب اسلامی

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ معلمان و فرهنگیان شهر کرمانشاه یکی از مؤثرترین گروه‌ها و اقشار اجتماعی بودند که در پیشبرد نهضت انقلاب اسلامی نقش مهمی ایفا کردند و از همان روزهای آغازین نهضت، پنهان و آشکارا در جهت مبارزه و روشنگری گام برداشتند و در آگاه‌کردن نسل نوجوان و جوان و همراهی‌شان با انقلاب پیشتاز بودند. تشکیل گروه‌های مبارز، جلسات مخفی و دادن آگاهی‌های سیاسی و اجتماعی به مردم از وظایف حساس این قشر بود.

در همین رابطه در کتاب « انقلاب اسلامی در کرمانشاه » که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده آمده است: 

در حوادث نیمه‌ نخست سال 1357 و تشدید روحیه‌ انقلابی در مردم، بسیاری از معلمان کرمانشاه نقش داشتند، لذا برخی از دبیران و معلمان این شهر که عامل و محرک ناآرامی‌ها شناخته شده بودند، دستگیر شدند و تحت شکنجه قرار گرفتند. 

دستگیری و شکنجه‌ی یکی از دبیران فیزیک دبیرستان‌های کرمانشاه به جرم فعالیت سیاسی، تحریک و تشویش اذهان، چنان سروصدا ایجاد کرد که در جلسه‌ی اضطراری شورای امنیت ملی مورد بحث قرار گرفت و وزیر دادگستری در گفتگوی خود در یکی از جلسات این شورا، ضمن اشاره به دستگیری این معلم و درباره‌ی واکنش‌هایی که در جامعه علیه مسئولان صورت می‌گرفت اظهار ناراحتی کرد.

معلمان کرمانشاه با وجود فشار سازمان‌ها، ادارات امنیتی و انتظامی، تکاپوهای فکری ـ تبلیغی ـ سیاسی وسیعی برای بیداری مردم به‌ویژه دانش‌آموزان مدارس و دبیرستان‌های کرمانشاه انجام دادند؛ به‌طوری که سیل عظیم این جمعیت پس از مدت کوتاهی رهسپار خیابان‌های شهر شد و خواسته‌های بحق خود را در تجمعات اعلام کرد. 

از نیمه‌ی دوم شهریور 1357 به بعد، آموزش و پرورش کرمانشاه کارمندان آموزش و پرورش، معلمان و دانش‌آموزان از عناصر عمده‌ی تشکیل‌دهنده و از جمله هسته‌های مهم ناآرامی و تظاهرات‌ها در کرمانشاه و شهرهای تابعه‌ی آن استان بودند. کانون معلمان که در پی اعتصابات گسترده‌ی معلمان کرمانشاه تأسیس شد، مرکزیت مهمی در انسجام مبارزات ضد‌حکومتی فرهنگیان کرمانشاه به‌شمار می‌رود.