گزارش اسناد از مبارزات مردم اصفهان در سال 56،
آمادگی ارگان‌های نظامی اصفهان برای مقابله با تظاهرات در روز شهادت امام حسن(ع)

پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در ایام نهضت اسلامی، مناسبت‌های مذهبی، فرصت مغتنمی برای مبارزه با رژیم شاه بود. وعاظ و روحانیون با استفاده از این فرصت، و با بهره‌گیری از رسانه نیرومندی چون منبر، دست به افشاگری می‌زدند. از این رو، عمال رژیم پهلوی نیز، که طی سال‌ها، شناخت خوبی از مبارزات انقلابیون کسب کرده بودند، می‌کوشیدند در مناسبت‌های دینی، کنترل بیشتری اعمال کنند.
در گزارشی از جلسه شورای هماهنگی استان اصفهان به تاریخ 17 بهمن 1356 آمده است: «چون روز 17 و 18 /11 /2536 مصادف با رحلت حضرت رسول اکرم و شهادت امام حسن مجتبی‌ می‌باشد، به منظور جلوگیری از بی‌نظمی و عملیات سوء و خلاف قانون عناصر افراطی و اخلالگر در پوشش عزاداری، دستور لازم به یگان‌های تابعه شهربانی استان اصفهان داده شد و بر طبق طرح مربوطه اقدام خواهد شد. مراتب جهت آگاهی اعضاء محترم شورای هماهنگی معروض و تقاضا دارد فرماندهی ناحیه ژاندارمری اصفهان اوامر مقتضی به یگان‌های مربوطه، از جهت آمادگی و کمک احتمالی شهربانی های شهرستان‌های تابع استان اصفهان صادر فرمایند.»

 

آمادگی ارگان‌های نظامی اصفهان برای مقابله با تظاهرات در روز شهادت امام حسن(ع)


در این جلسه، سرلشگر رضا ناجی فرمانده مرکز توپخانه و موشک‌ها و پادگان اصفهان، سرتیپ تقوی رئیس ساواک استان اصفهان، سرتیپ مصطفایی رئیس شهربانی استان اصفهان و سرتیپ ملک خسروی معاون ناحیه ژاندارمری اصفهان حضور داشتند. در این جلسه مقرر شد تمامی ارگان‌های نظامی استان برای مقابله با تظاهرات احتمالی در روز شهادت امام حسن(ع) آمادگی کامل داشته باشند.

منبع: کتاب انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک، استان اصفهان، کتاب 1 صفحه 271