یادی از آیت‌الله مهدوی‌کنی در ویژه‌نامه «سیاستمدار صادق»

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، آیت‌الله محمدرضا مهدوی‌کنی در زمره یاران باسابقه انقلاب اسلامی است که در مسیر نهضت، هم‌دوش دیگر مبارزین گام برداشت. ایشان در این گذرگاه، طعم زندان، شكنجه، تبعيد و تهديد را ديد و چشيد. اما هرگز هراسی بر دل راه نداد. حاصل هنرنمایی آیت‌الله مهدوی‌کنی در عرصه جهاد، تبدیل مسجد جلیلی تهران به یکی از مهمترین پایگاه‌های انقلاب بود. نقش ایشان در ماه‌های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی نیز تعیین‌کننده بود؛ او علاوه بر عضویت در شورای انقلاب، یکی از اعضای کمیته استقبال از امام خمینی(ره) نیز بود.

با پیروزی انقلاب اسلامی، نقش جدید آیت‌الله مهدوی‌کنی در مسیر تثبیت انقلاب شروع شد؛ ساماندهي كميته‌هاي انقلاب، اثرگذارترین اقدام ایشان در آغازین روزهای نظام تازه‌تاسیس بود. عضویت در شورای نگهبان قانون اساسی، حضور در کابینه‌های شهیدان باهنر و رجایی، انتخاب به عنوان نخست‌وزیر بعد از ترور 8 شهریور، عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضویت در مجمع تشخصی مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری و ... از دیگر مسئولیت‌های ایشان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود.

یادی از آیت‌الله مهدوی‌کنی در ویژه‌نامه «سیاستمدار صادق»

آیت‌الله مهدوی‌کنی به عنوان بنیان‌گذار و دبیرکل جامعه روحانیت مبارز، نقش اثرگذاری در سپهر سیاسی ایران داشت. همچنین يكي از ماندگارترين خدمات ايشان تأسيس مركزي علمي چون دانشگاه امام صادق (ع) است.

همین مجاهدت‌های بود که باعث شد رهبر معظم انقلاب اسلامی، این «عالم پارسا» را در زمره «یاران صمیمی نظام جمهوری اسلامی و از وفاداران غیور و صادق امام بزرگوار» برشمرده و آن مرحوم را «یک سیاستمدار صادق و یک انقلابی صریح» لقب دهند.

پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی در هشتمین سالگرد رحلت آیت‌الله محمدرضا مهدوی‌کنی، ویژه‌نامه «سیاستمدار صادق» را در پاسداشت ایشان منتشر کرد؛ در این پرونده، خاطرات، تصاویر، اسناد و گفتارهایی درباره آیت‌الله مهدوی‌کنی منتشر شده است.

برای مشاهده محتوای ویژه‌نامه «سیاستمدار صادق» به اینجا مراجعه کنید.