بازخوانی مجاهدت‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
نقش سپاه پاسداران در تأمین امنیت غرب کشور

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ با پیروزی انقلاب اسلامی، احزاب و گروه‌های مسلح سیاسی زیادی با انواع و اقسام خط و مشی‌ها و گرایش‌ها، ادعای رهبری انقلاب را داشتند و با برگزاری جلسات درون گروهی تصمیماتی می‌گرفتند تا مردم را از رهبران اصلی انقلاب جدا کرده و با خود همراه سازند. این گرو‌هک‌ها با ادعای سهم خواهی از انقلاب و حکومت اسلامی از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ناامنی‌هایی را در کشور بوجود آورده بودند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله نهادهای تازه تأسیس انقلابی بعد از انقلاب اسلامی است که از همان ابتدا در مقابل تمامیت خواهی گروهک‌های ضد انقلاب ایستاد و توانست با از بین بردن گروهک‌های تروریستی و ضد انقلاب امینت را در کشور برقرار کند. چریک‌های فدایی خلق، سازمان مجاهدین خلق (منافقین )، گروهک فرقان و ... از جمله گروهک‌های ضد انقلابی هستند که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توانست ضربه‌های جبران ناپذیری را به آنان وارد سازد و به تثبیت انقلاب اسلامی کمک کند.


***مقابله نیروهای سپاه پاسداران با چریک‌های فدایی خلق***


گروهک موسوم به چریک‌های فدائی خلق با ماهیت مارکسیست- لنینیستی و خط مشی مسلحانه در اواخر دهه چهل شکل گرفت و تعدادی از اعضای آن در مبارزه با رژیم پهلوی اعدام و عده‌ای نیز زندانی شدند. با پیروزی انقلاب اسلامی و آزاد شدن زندانیان سیاسی، اعضای این گروهک نیز آزاد شده و با استفاده از فرصت به دست آمده و آزادی‌های موجود، اقدام به جذب نیرو و سازماندهی جوانان در راستای اهداف سیاسی خود کردند. سازمان مزبور در همان روزهای اول مواضع رسمی‌اش را برمبنای مخالفت با نظام جمهوری اسلامی گذاشت و در تهران و شهرستان‌ها از امکانات به سرقت برده شده، دفتر و تشکیلات راه انداخته و در اولین فرصت اقدام به جمع آوری سلاح پادگان‌ها کرد و هواداران خود را مسلح کرد، از طرفی با رهبری امام و روحانیت آشکارا مخالفت کرد و تلاش کرد نقشه‌های از پیش تهیه شده‌اش را عملی کند.


آنان در اسفند ۵۷ و فروردین ۵۸، در ایامی که سپاه هنوز از جهت سازمانی و تشکیلاتی به طور کامل شکل نگرفته بود، جنگ تمام عیاری را در کردستان به راه انداختند و بعد در ترکمن صحرا و شهرهای دیگر فاجعه آفریدند. از جمله برخوردهایی که با چریک‌های فدایی خلق شد جریان دستگیری حماد شیبانی است.


حماد شیبانی معروف به «ابوالعباسی» از اعضای باسابقه چریک‌های فدایی خلق بود که در جریان حوادث سیاهکل در 1349 بازداشت شده و پس از آزادی به خارج از کشور رفته و با استقرار در بیروت، ریاست دفتر چریک‌های فدایی خلق در بیروت را عهده دار شده بود. او بعدها به گروه اتحاد کمونیستی پیوست و پس از پیروزی انقلاب اسلامی با یک پاسپورت لیبیایی وارد ایران شد و فعالیت‌هایی را علیه نظام جمهوری اسلامی آغاز کرد.


او در اوایل فروردین ۱۳۵۸ چمدانی پر از مواد منفجره و اسلحه وارد خاک ایران کرد و قصد داشت در ۱۵ فروردین در جریان فعالیت‌های مشکوک خود دو نفر عراقی را بدون پاسپورت از ایران خارج سازد. فعالیت‌ها و اقدامات شیبانی حساسیت ستاد فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را برانگیخته بود، لذا در 15 فروردین، طی حکمی از سوی ستاد سپاه پاسداران مستقر در خیابان پاسدارن حماد شیبانی را در فرودگاه مهرآباد تهران دستگیر کردند. حماد شیبانی در جریان فعالیت‌های مشکوک خود از سوی سپاه پاسداران بازداشت شد. او در اعتراض به بازداشت خود یکی دو روز اعتصاب غذا کرد و مدعی شد که دولت موقت در جریان فعالیت‌هایش بوده است.


چریک‌های فدایی خلق در مقاطع مختلف با انقلاب درگیری های مسلحانه داشتند. نمونه این درگیری ها دخالت آنها در ایجاد بلوا و آشوب در گنبد کاووس و مهاباد بود. آتش شرارت و جنایتی که این گروه در برخی نقاط کشور برپا کرده بود، با جانفشانی و ایثار کمیته‌ها و سپاه پاسداران و ارتش خاموش شد. ماجرای گنبد، نقده، بندرانزلی و مهاباد نمونه‌هایی از صدها توطئه‌ای بود که عوامل ضدانقلاب موسوم به چریک‌های فدایی خلق در مخالفت با نظام اسلامی و رهبری پدید آوردند. اما با فرزانگی و درایت رهبری انقلاب و فداکاری نیروهای انقلابی از جمله سپاه، راه به جایی نبردند.


***کشف نفوذ عوامل سازمان منافقین توسط پاسداران انقلاب اسلامی***


سازمان مجاهدین خلق در 1344 با هدف مبارزه با رژیم پهلوی شکل گرفت، اما رفته‌رفته با ورود نیروهایی به آن سازمان به لحاظ ایدئولوژیک تغییر رویه داد و به مارکسیسم گرایید. این سازمان پس از پیروزی انقلاب اسلامی مدعی سهم خواهی شد. سران سازمان مجاهدین خلق در آغازین روزهای پیروزی انقلاب با مناسب یافتن خلا قدرت و حاکمیت در جامعه، عضوگیری و ساماندهی سازمان را پی گرفتند و با استفاده از امکاناتی که از پادگان‌ها و مراکز نظامی رژیم پیشین به دست می‌آوردند، سازمان خود را تا بن دندان مسلح کردند تا در برابر هر تهدید احتمالی مقابله کنند.


در روزهای بحرانی پیروزی انقلاب،‌ عوامل سازمان مجاهدین خلق بسیاری از مراکز حساس کشور را در دست داشتند و تبلیغات وسیعی به نفع خود انجام می دادند. آنان سلاح و امکانات نظامی فراوانی هم در اختیار گرفته بودند و ارتباطات گسترده‌ای با بسیاری از سفارتخانه‌ها به ویژه سفارت روسیه داشتند.


از جمله برخوردهایی که با سازمان مجاهدین خلق صورت گرفت جریان دستگیری محمدرضا سعادتی بود. رابطه محمدرضا سعادتی یکی از رهبران مجاهدین با سفارت شوروی بیش از همه حساسیت نیروهای انقلابی و پاسدار را بر انگیخت. به دنبال این امر رفت و آمدها، سعادتی زیر نظر قرار گرفت و پس از بررسی در واحد اطلاعات سپاه، مسئول واحد مزبور - علی محمد بشارتی - دستور دستگیری او را صادر کرد و نیروهای واحد عملیات سپاه در اقدامی ضربتی او را دستگیر کردند. سعادتی را با همان ماشین بلیزری که حضرت امام را فرودگاه به بهشت زهرا آورده بود دستگیر کردند و چون اتومبیل مزبور شناخته شده بود، عوامل سازمان مجاهدین خلق عاملان دستگیری سعادتی را شناختند و به دنبال آن با برگزاری راهپیمایی ها و صدور بیانیه ها و اعلامیه‌های متعدد، اقدام سپاه را محکوم و آن را تهدید کردند.


سعادتی پس از مدتی حبس در زندان محاکمه و ابتدا به 15 سال زندان محکوم شد، اما پس از ترور محمد کچویی، رئیس زندان قصر، در 8 تیر 1360 توسط کاظم افجه‌ای، سعادتی نیز به اتهام دخالت در این سوء قصد در 11 تیر 1360 اعدام شد.


دستگیری سعادتی به عنوان یکی از رهبران عالی رتبه سازمان مجاهدین ، از مهمترین اقدامات و ماموریت‌هایی بود که در کارنامه سپاه ثبت شد.


***دستگیری سرکرده و اعضای گروهک فرقان***


یکی از اقدامات مهم و تأثیرگذار سپاه پاسداران که با همکاری تعدادی از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب در سال ۵۸ انجام شد، انهدام گروه فرقان بود. گروهی که در فقدان تشکیلات اطلاعاتی و امنیتی در کشور و با سوءاستفاده از امکانات به دست آمده از رژیم گذشته ترورهای متعددی را انجام داد.


گروهی که با شعارها و نوشته های انحرافی، تعدادی جوان افراطی را جذب کرده بود و با ترور تعدادی از شخصیت های مؤثر در انقلاب اسلامی، قصد ایجاد هرج و مرج، جنگ داخلی و سرانجام شکست انقلاب را داشت.


اعضای دستگیرشده گروه فرقان در مراحل بازجویی و دادگاه به دو دسته تقسیم شدند: عده‌ای به شدت اظهار ندامت کردند و همکاری شایسته‌ای با پاسداران برای انهدام کامل گروه داشتند و چند نفری از آنان با حضور در قعالیت‌های انقلابی شهید شدند. بعضی از اعضای افراطی با اصرار بر مواضع خود و دفاع از عملکرد خودشان محاکمه و چند نفر از آنان اعدام گردیدند و چند نفر دیگر به زندان محکوم شدند. قرائنی مبنی بر نفوذ عوامل اطلاعاتی دولت‌های بزرگ در گروه فرقان و دادن برنامه ترور شخصیت های جمهوری اسلامی به رهبران گروه وجود دارد.


منبع: کتاب "تاریخ شفاهی تاسیس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی"، مرکز اسناد انقلاب اسلامی