نظارت استصوابی شورای نگهبان در انتخابات مجلس شورای اسلامی سال 1360
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی دبیر وقت شورای نگهبان در  28 تیرماه 1360 نامه‌ای را درباره ردصلاحیت برخی از نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی که نشان دهنده نظارت استصوابی شورای نگهبان است را خطاب به وزارت کشور می‌نویسد و به وزارت کشور دستور می دهد بنا بر نظر شورای نگهبان، احسان طبری و نورالدین کیانوری ردصلاحیت شوند. وزارت کشور نیز دستور شورای نگهبان را تمکین می کند.

متن کامل نامه آیت‌الله صافی گلپایگانی به شرح زیر است:

تاریخ:1360/4/28
وزارت کشور

در مورد صلاحیت نامزدهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی چون در ضمن آنها افرادی را مثل آقایان احسان طبری و نورالدین كیانوری كه مشهور به داشتن عقاید ماركسیستی و ضد اسلامی می‌باشند اعلام كرده‌اند، لازم به تذكر است كه این موضوع در جلسه رسمی شورای نگهبان مطرح و بدین شرح اعلام نظر شد:

«آنچه از قانون اساسی مخصوصاً اصل 67 در مورد سوگند به خداوند متعال و پاسداری از حریم اسلام و مفهوم اصل 64 استفاده می‌شود، فقط كسانی صلاحیت نمایندگی مجلس شورای اسلامی را دارند كه یا مسلمان و متعهد به مبانی اسلام و یا از اقلیتهای مذكور در اصل 64 باشند. بنابراین دستور دهید اسامی این‌گونه افراد را از لیست نامزدها حذف و به اطلاع عموم برسانند.»

دبیر شورای نگهبان
لطف‌الله صافی گلپایگانی