هشتم اردیبهشت ماه در گذار تاریخ

8 اردیبهشت 1385
محمدجواد ظريف نماينده دائم ايران در سازمان ملل اعتراض رسمي جمهوري اسلامي ايران را نسبت به انتخاب اسرائيل در معاونت كميسيون خلع سلاح سازمان ملل اعلام كرد و اين گزينش را «مسخره» خواند.

8 اردیبهشت 1377
با تلاش باستان شناسان، بخشي از شهر قديمي ري از دل خاك بيرون آمد.

8 اردیبهشت 1372
وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران با انتشار بيانيه اي استقلال اريتره را به رسميت شناخت.

8 اردیبهشت 1370
دفتر حفاظت منافع مصر و جمهوري اسلامي ايران در پايتخت هاي دو كشور گشايش يافت.

8 اردیبهشت 1364
براثر بمباران شيميايي پادگان حميد ـ جنوب غربي كشورـ دهها نفر شهيد و يامجروح شدند.

8 اردیبهشت 1361
صدام حسين در مصاحبه اي اعلام كرد عراق بخشي از جنگ افزارهاي مورد نياز خود در جنگ عليه ايران را از مصر خريداري مي كند و فؤاد محي الدين نخست وزير مصر تأييد كرد ارسال سلاح به عراق مدت هاست جریان دارد.

8 اردیبهشت 1360
«علي اكبر قربان شيرودي» فرمانده هوانيروز در يكي از جبهه هاي غرب كشور به شهادت رسيد.

8 اردیبهشت 1359
سه روز پس از شكست مأموريت كماندوهاي امريكايي در صحراي طبس، سايروس ونس وزير امور خارجه آن كشور كه از قبل با اين عمليات مخالف بود، از سمت خود كناره‌گيري كرد.

8 اردیبهشت 1359
به حكم امام خميني، دكتر ابراهيم يزدي به سرپرستي مؤسسه كيهان منصوب شد.

8 اردیبهشت 1359
بر اثر انفجار يك بمب در ترمينال اتوبوسراني ميدان امام خميني تهران سه نفر شهيد و 13 نفر مجروح شدند.

8 اردیبهشت 1359
سه روز پس از شكست مأموريت كماندوهاي آمريكايي در صحراي طبس، سايروس ونس وزير امور خارجه آن كشور كه از قبل با اين عمليات مخالف بود، از سمت خود كناره گيري كرد.

8 اردیبهشت 1359
دانشجویان مسلمان پیرو خط امام در اطلاعیه‌های 115 و 116 خود اعلام کردند گروگانهای آمریکایی را به شهرهای تبریز، یزد، اصفهان، نجف آباد و چند نقطه دیگر فرستاده‌اند. این اقدام متعاقب عملیات نظامی آمریکا در طبس که با هدف نجات گروگانها انجام شده بود، صورت گرفت.

8 اردیبهشت 1359
وزیر دفاع یونان اعلام کرد هواپیماهای نظامی آمریکایی شرکت کننده در عملیات طبس، پس از خروج از ایران، ابتدا به بحرین رفته و سپس از طریق آسمان یونان وارد آلمان شدند و مجروحان آمریکایی را به بیمارستان نظامی آمریکا در این کشور انتقال دادند. هواپیماها نیز به پایگاه نظامی آمریکا در آلمان انتقال داده شدند.

8 اردیبهشت 1358
تلويزيون انگليس امروز در گزارشي اعلام كرد فروش 600 ميليون ليره اي اسلحه به ايران قطعي شده و اين يكي از بزرگترين معاملات تسليحاتي است كه تاكنون ميان دو كشور انجام شده و شاه را به صورت بزرگترين مشتري تسليحات و تجهيزات نظامي انگليس درخواهد آورد.

8 اردیبهشت 1358
انتشار شایعاتی مبني بر دستور ياسر عرفات به يك گروه كماندويي ويژه براي ربودن شاه مخلوع سبب شد پليس باهاما تدابير امنيتي فشرده اي براي حفظ جان محمدرضا پهلوي به اجرا گذارد.

8 اردیبهشت 1358
لوموند چاپ پاريس نوشت جيمي كارتر رئيس جمهور آمريكا معاون سازمان «سيا» را به پاناما فرستاده تا شاه را متقاعد كند قصد رفتن به آمريكا را از سر بيرون كند. كارتر قبلاً از كيسينجر و راكفلر خواسته بود اين مأموريت را انجام دهند ولي آنان امتناع ورزيدند.

8 اردیبهشت 1358
5 روز پس از ترور سرلشكر قره ني اولين رئيس ستاد ارتش، چهار نفر از عوامل اين ترور دستگير شدند.

8 اردیبهشت 1358
پیش نویس طرح تشکیل شوراهای شهری و روستایی که ایران را در آینده به صورت یک کشور فدراتیو در خواهد آورد، از سوی وزارت کشور تهیه و اعلام شد.

8 اردیبهشت 1348
دولت عراق با متهم کردن ایران به اعمال زور برای حاکمیت بر اروند رود، به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرد.

8 اردیبهشت 1344
قرارداد خريد يكصد هزار تن گندم از امريكا به امضاي وزير كشاورزي ايران رسيد. اين روند در سالهاي بعد افزايش يافت.

8 اردیبهشت 1343
اجلاس سنتو در واشنگتن تشكيل شد و دكتر عباسعلي خلعتبري مجدداً براي سه سال ديگر به دبيركلي سنتو برگزيده شد.

8 اردیبهشت 1343
ژنرال مايرآميت ـ رئيس سازمان جاسوسي اسرائيل (موساد)ـ محرمانه وارد تهران شد. وي طي يك هفته اقامت خود با نخست‌وزير، رئيس ستاد ارتش، رئيس اطلاعات ارتش و چند افسر بلند‌پايه ديگر ملاقات كرد.

8 اردیبهشت 1342
«دين راسك‌» وزيرخارجه امريكا، در فرودگاه مهرآباد براي توفيق شاه درتحقق آنچه كه «انقلاب سفيد» ناميده شده بود، آرزوي موفقيت كرد.

8 اردیبهشت 1324
ايران به عضويت هيأت رئيسه كنفرانس سانفرانسيسكو پذيرفته شد. اين كنفرانس با عضويت 51 كشور با هدف تهيه و تنظيم پيش نويس اساسنامه سازمان ملل متحد در آمريكا برگزار شد.

8 اردیبهشت 1324
دولت وقت ايران دو روز قبل از تصرف برلين توسط ارتش سرخ و خودكشي هيتلر طي يادداشتي از دولتهاي انگليس، شوروي و آمريكا خواست طبق وعده قبلي خود در اجلاس سران متفقين در تهران نظاميان خود را از ايران خارج سازند.

8 اردیبهشت 1318
دو فروند هواپيماي تركيه در آسمان مشكين شهر دچار گردبار و طوفان شدند و در خاك ايران سقوط كردند. اين دو هواپيما از فرودگاه دوشان تپه در تهران به پرواز درآمده بودند.

8 اردیبهشت 1300
«روتشتين‌» اولين سفير شوروي، با كالسكه سلطنتي و قزاق‌هاي مسلح راهي قصر فرح‌آباد شد وبراي تقديم استوارنامه خود، با احمدشاه ملاقات كرد.

8 اردیبهشت 1297
مستوفي الممالك از رئيس الوزرائي كناره‌گيري كرد و نجفقلي خان صمصمام السلطنه از سوي احمد شاه به رئيس الوزرائي انتخاب شد.

8 اردیبهشت 1294
مشيرالدوله تحت فشار روس و انگليس استعفا داد و ميرزا جواد خان سعدالدوله از وابستگان اين دو كشور باامضاي احمدشاه به رييس الوزرايي رسيد. وي در اين سمت يك روز بيشتر دوام نياورد و روز بعد رييس الوزرايي با تهديد آلمان لغو شد و عين الدوله به اين مقام منصوب شد.

8 اردیبهشت 1289
محمدولي خان تنكابني ـ سپهدار اعظم ـ كابينه سوم خود را تشكيل داد.

8 اردیبهشت 1288
نظاميان روس وارد تبريز شدند و شهر را مورد تاخت و تاز قرار دادند.

8 اردیبهشت 1286
كابينه سلطانعلي خان وزير افخم ـ دومين كابينه عصر مشروطه‌ـ كه در دوم فروردين همان سال شكل گرفته بود، پس از40 روز خاتمه يافت.