نهم اردیبهشت ماه در گذار تاریخ
9 اردیبهشت 1385
حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب در ديدار اعضاي شوراي مركزي و كميته هاي علمي همايش صدمين سالگرد مشروطيت اظهار داشت: بايد به مسئله مشروطيت و تجربه اندوزي از آن توجه جدي داشت و بر همين اساس تاريخي مستند، جامع، روشن و دقيق از مشروطيت ارائه شود.

9 اردیبهشت 1384
وزارت امور خارجه آمريكا با انتشار گزارش سالانه خود از وضعيت تروريسم در جهان، سازمان مجاهدين خلق را براي هشتمين سال متوالي در فهرست گروههاي تروريستي قرار داد.

9 اردیبهشت 1382
مهندس مهدي چمران از سوي شوراي شهر تهران با كسب 14 رأي بر كرسي رياست اين شورا تكيه زد.

9 اردیبهشت 1378
شوراهاي اسلامي شهر و روستا با پيام رهبر انقلاب آغاز به كار كرد.

9 اردیبهشت 1376
كميسيون سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با صدور بيانيه اي تصريح كرد «گفت وگوهاي جمهوري اسلامي با اتحاديه اروپا زماني مي تواند مؤثر باشد كه با حسن نيت همراه باشد. بنابراين از دولت مي خواهيم تا تحقق اين شرايط به مذاكره با اروپا تحت هر عنواني خاتمه دهد.

9 اردیبهشت 1370
يك فروند هواپيماي آمريكايي براي تحويل كمكهاي اهدايي آن كشور به آوارگان كرد عراقي در فرودگاه مهرآباد تهران به زمين نشست.

9 اردیبهشت 1368
احسان طبري، نظريه‌پرداز حزب توده ايران، در 72 سالگي به علت ناراحتي كليه در بيمارستان درگذشت‌. وي با انتشار كتاب «كژراهه‌» به افشاء ماهيت كمونيسم و ماركسيسم در ايران پرداخت‌. از احسان طبري چند اثر ديگر در سالهاي 1362 و 1368 منتشر شد و برخي دست‌نوشته‌هاي وي هنوز انتشار نيافته است.

9 اردیبهشت 1368
امام خميني در نامه اي به رئيس مجلس خبرگان رهبري خواستار حذف شرط مرجعيت در شرايط رهبري نظام در متمم قانون اساسي شد.

9 اردیبهشت 1366
عمليات كربلاي 10 در مناطق كردنشين شمال عراق آغاز شد. در اين عمليات هشت روستاي كردنشين عراق به تصرف رزمندگان ايراني درآمد.

9 اردیبهشت 1364
جمهوري اسلامي ايران 48 اسير معلول عراقي را در اقدامي انسان‌دوستانه بطور يكجانبه آزاد كرد.

9 اردیبهشت 1359
هفته نامه «پانوراما» چاپ ایتالیا اعلام کرد شاپور بختیار آخرین نخست وزیر عصر پهلوی از یک هفته قبل از تعرض نظامی آمریکا به منطقه طبس در جریان مراحل انجام این عملیات بوده است.

9 اردیبهشت 1359
جنازه هشت نظامی آمریکایی که در عملیات آن کشور در طبس شرکت کرده بودند، امروز به اداره پزشکی قانونی تحویل گردید.

9 اردیبهشت 1357
مارگارت تاچر رهبر حزب محافظه كار انگلستان كه در تهران به سر مي برد امروز اظهار داشت خريدهاي نظامي ايران باعث به وجود آمدن هزاران شغل در صنايع انگلستان شده و به مبارزه با بيكاري در اين كشور كمك كرده است.

9 اردیبهشت 1356
امام خميني با اشاره به جنايت رژيم شاه فرمودند: كساني كه از حال اين ملت رنجديده در اين 50 سال آگاهند و به سرنوشت ايران علاقه دارند، بايد بدانند به دست آوردن آزادي در بركنار شدن شاه و دودمان اوست و تصور آنكه بدون كنار رفتن شاه آرامش ملتي كه همه چيزش به دست او برباد رفته، به او برگردد خيالي است باطل.

9 اردیبهشت 1356
استادیوم ورزشی محمدرضاشاه (استادیوم آزادی) به دنبال یک آتش سوزی مهیب سوخت و در هم فروریخت. این حادثه به خاطر اتصال برق به وقوع پیوست و ماموران اطفاء حریق به مدت دو ساعت سرگرم تلاش برای فرو نشاندن آتش بودند.

9 اردیبهشت 1354
پس از انعقاد پيمان الجزيره، صدام حسين در رأس هيأتي از مقامات عراقي وارد تهران شد.

9 اردیبهشت 1353
ارتشبد جورج براون ـ رييس ستاد نيروي هوايي امريكا ـ به دعوت فرمانده نيروي هوايي ايران وارد تهران شد. وي روز بعد باشاه نيز ديدار كرد.

9 اردیبهشت 1348
بيش از يكهزار نفر ديگر از ايرانيان رانده شده از عراق وارد كشور شدند. با موج گسترده اخراج ايرانيان، امام خميني ديدارهاي خود را بافرستادگان دولت عراق قطع كردند.

9 اردیبهشت 1340
سنتو با تشكيل يك فرماندهي مشترك نظامي موافقت كرد.

9 اردیبهشت 1330
قانون ملي شدن نفت ايران در مجلس شوراي ملي تصويب شد.

9 اردیبهشت 1329
هيأتي براي انتقال جنازه رضاشاه از تهران به مصر حركت كرد.

9 اردیبهشت 1312
رضاخان پهلوي طي قراردادي با انگليسي‌ها، مدت پيمان شركت نفتي انگليسي «دارسي‌» را تا 1372 ش. تمديد كرد.

9 اردیبهشت 1307
پيشنهاد استخدام يك فرانسوي (آندره گدار) به عنوان مديركل آثار باستاني، كتابخانه و موزه اشياء عتيقه، به تصويب مجلس شوراي ملي رسيد.

9 اردیبهشت 1304
شارژدافر (كاردار) شوروي در تهران در نامه اي به وزارت امور خارجه ايران در پاسخ به اعتراض 11 فروردين ميرزاحسن خان مشاورالملك وزير خارجه كه نسبت به تعرض نظاميان روسيه به پست خوشاب اعتراض كرده بود تصريح كرد «پست خوشاب بخشی از خاك اتحاد جماهير شوروي است!»

9 اردیبهشت 1298
درپي درگذشت آيت الله سيدمحمد كاظم يزدي از مراجع تقليد در نجف اشرف، در ايران سه روز عزاي عمومي اعلام شد و مردم در همه شهرها به عزاداري پرداختند.

9 اردیبهشت 1288
با افزايش آشوب و بحران در سراسر كشور، محمدعلي شاه‌، مشيرالدوله صدراعظم را بر كنار كرد و كامران ميرزا نايب السلطنه را صدراعظم و وزير جنگ نمود.

9 اردیبهشت 1286
روزنامه حبل المتين به مديريت سيدحسن كاشاني در تهران منتشر شد. اين روزنامه قبلاً در كلكته به مديريت مؤيدالاسلام از مريدان سيدجمال الدين اسدآبادي انتشار مي يافت.

9 اردیبهشت 1285
عین الدوله صدر اعظم جلسه‌ای با شرکت وزیران و درباریان تشکیل داد تا در باره نهضتی که به رهبری علما پدید آمده است، و مسئله تاسیس عدالتخانه مذاکره شود.