انقلاب اسلامی در قم
اعلامیه حوزه علمیه قم در واکنش به جنایات رژیم پهلوی در استان‌های کشور
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ خیزش سراسری مردم ایران در فروردین 57 باعث شد تا رژیم پهلوی دست به یک جنایت دیگر بزند که طی آن بسیاری از مردم در شهرهای مختلف کشور از جمله جهرم، یزد، فارس، اصفهان و ... به شهادت رسیدند. از این پس مبارزه برای سرنگونی رژیم پهلوی وارد فاز جدیدی شد و برگزاری چهلم شهدا٬ رژیم پهلوی را سردرگم کرد. در این بین همگامی روحانیون و مردم یک نقطه قوت بود.


روحانیون و علما با صدور اعلامیه، علاوه بر اینکه همراهی خود را با مردم در مسیر مبارزه اعلام می‌کردند، به ترسیم خط مشی مبارزاتی نیز می‌پرداختند تا بدین شکل سقوط رژیم پهلوی را تسریع ببخشند. از جمله اعلامیه‌هایی که در این راستا صادر شد، اعلامیه حوزه علمیه قم درباره اعلام عزای عمومی در چهلمین روز شهدای یزد، جهرم، اهواز، اصفهان و دیگر شهرها بود. در این اعلامیه که در روز 13 اردیبهشت‌ماه 1357 صادر شد آمده بود:


ولا تحسبن الذين قتلوا فى سبيل الله امواتاً بل احياء عند ربهم يرزقون

چون ملت مسلمان و متعهد ایران به خاطر تجلیل از شهدای مجاهد یزد، جهرم، اهواز، اصفهان و دیگر شهرهای ایران و برای بزرگداشت اربعین آن جانبازان راه اسلام و آزادی، که به دستور شاه جلاد در روز دهم فروردین 57 به شهادت رسیدند، روز سه شنبه 19 اردیبهشت 57 را عزای عمومی اعلام نموده و تعطیل سراسری خواهد داشت. لذا حوزه علمیه قم ضمن اظهار همدردی و همبستگی با ملت بیدار ایران و پیروی از منویات مراجع عالیقدر به ویژه قائد اعظم، پیشوای عالی مقام عالم تشیع امام خمینی اعلام تعطیل حوزه علمیه نموده و یادآور می‌شود که بدین مناسبت در روز سه شنبه  19 اردیبهشت 57 از طرف حضرات آیات عظام و مراجع بزرگوار ایدهم الله تعالی در مسجد اعظم قم، مجلس یادبود آن شهیدان راه حق و عدالت برقرار می‌باشد.


*** منبع: کتاب اسناد انقلاب اسلامی، جلد 4، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی