به مناسبت ۲۰ خرداد سالگرد شهادت آیت‌الله سعیدی
عالِمی که زنان مبارز انقلابی تربیت کرد

پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در دهه چهل و در دورانی که نیمی از مردان جامعه‌ی ایرانی سواد خواندن و نوشتن نداشتند، آیت‌الله سعیدی که در انجام رسالت دینی خویش در تمامی ابعاد سیاسی و اجتماعی با شجاعت تمام ظاهر می‌شد، با برگزاری جلسات آموزشی برای بانوان، زمینه را برای فعالیت‌های مبارزاتی آن‌ها فراهم کرد.

مرضیه حدیدچی دباغ که از اعضای دائم این جلسات بود، در این‌باره چنین می‌گوید: «خانه‌ی ما در آن زمان، در نزدیکی مسجد موسی‌بن جعفر (ع) بود. در آن زمان من به همسرم اصرار می‌کردم که برای ادامه‌ی تحصیلات حوزوی به قم برویم و در آن‌جا زندگی کنیم. این اصرار بنده پا برجا بود تا اینکه یک شب همسرم وقتی از نماز جماعت مسجد به منزل آمدند، گفتند که یکی از شاگردان حضرت امام‌ خمینی (ره) به تهران تشریف آورده‌اند و امام جماعت مسجد موسی‌‌بن جعفر(ع) شده‌اند. این نوید بسیار خوب و امید دهنده‌ای برای من بود. چند روز بعد از شنیدن این خبر، همراه با یکی از دوستانم به نام خانم نکویی به خدمت آیت‌الله سعیدی رفتیم و از ایشان درخواست ‌کردیم که برای ما نیز کلاسی بگذارند. ایشان گفتند ده - پانزده نفری را جمع کنید تا بتوانیم کلاس تشکیل بدهیم.

با این افراد که غالباً مجرد بودند جمع شدیم و درس را در خدمت آیت‌الله سعیدی شروع کردیم. ایشان ابتدا درس اخلاق و سپس عربی را برای ما تدریس‌ کردند. از این مسیر بود که از همان جمع پانزده نفری، چهار نفره شدیم پای ثابت پخش‌کننده‌ی اعلامیه‌ی ضد رژیم پهلوی. و به‌مرور کتاب‌های حضرت امام از جمله ولایت فقیه را از آیت‌الله سعیدی می‌گرفتیم و از رویش می‌نوشتیم و با سفارش وی حتی مابین کاغذها کپی می‌گذاشتیم تا از هر صفحه چند نسخه بدست‌ آید. با انجام این ‌کار به نحو مطلوب و شایسته، اعتماد آیت‌الله سعیدی به سمت ما بانوان جمع ‌شد و کارهای بیشتری را بر ما محول ‌کردند. به طوری که اردوهای آموزشی و تمرینی برای دختران شکل‌ گرفت و من به راهنمایی ایشان از میان دختران جوان و زنانی که توانایی کسب رضایت پدر و مادر و یا شوهرانشان را برای همکاری و شرکت در اردوها داشتند انتخاب می‌کردیم. این اردوها برای بانوان جاذبه داشت. آیت‌الله سعیدی خود یک تنه با مشقت فراوان با لباس مبدل و بدون عبا و عمامه شب‌‌ها می‌آمدند و در اردوهای پنهانی نکات مهم انقلابی را به بانوان آموزش می‌دادند.» و به این ترتیب با اهمیت دادن و ارزش‌گذاری بر بانوان جایگاه والایی را در مبارزات ضد رژیم برای بانوان همیشه محجور از عرصه‌ی سیاست و اجتماع ایجاد کردند.

 

نک: شهید آیت‌الله سید محمدرضا سعیدی به روایت اسناد (۱۳۸۹) تهران، مرکز اسناد انقلاب اسلامی