بیست و یکم اردیبهشت ماه در گذار تاریخ
21 اردیبهشت 1384
مجيد انصاري معاون حقوقي و پارلماني رئيس جمهور با بيان اينكه تاريخ ايران خاطره خوشي از انگليس و نحوه تعامل آن كشور با مردم ايران ندارد، گفت: به نفع انگليس است كه براي جبران گذشته تاريك خود در شيوه رفتارش با ايران تجديدنظر كند.

21 اردیبهشت 1373
آقاي هاشمي رفسنجاني رئيس جمهور از فعاليتهاي جاسوسي انگليس عليه جمهوري اسلامي ايران پرده برداشت. وي گفت انگليسيها در داخل سفارتخانه ما ميكروفوني را كار گذاشته بودند و كشف آن مي تواند رسوايي براي انگليس به وجود آورد.

21 اردیبهشت 1371
وزير خارجه استراليا در سفر به تهران و در ديدار با دكتر علي اكبر ولايتي همتاي ايراني خود از حمله 17 فروردين هواداران سازمان مجاهدين خلق به ساختمان سفارت ايران در كانبرا عذرخواهي كرد.

21 اردیبهشت 1370
حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب تحت عمل جراحی کیسه صفرا قرار گرفت.

21 اردیبهشت 1368
حجت الاسلام فلاحيان قائم مقام وزارت اطلاعات اعلام كرد يك شبكه جاسوسي سازمان مجاهدين خلق در ايران اخيراً با هوشياري وزارت اطلاعات شناسايي و رهبر و 10 عضو فعال آن دستگير شدند.

21 اردیبهشت 1362
اولين كنگره حزب جمهوري اسلامي با شركت بيش از يكهزار عضو اين حزب و با سخنراني حجت الاسلام سيدعلي خامنه اي رئيس جمهور و دبيركل حزب، در تهران آغاز به كار كرد. در اين كنگره دبيركل حزب عملكرد 4 ساله حزب را تشريح كرد.

21 اردیبهشت 1360
امام خميني در پاسخ به درخواست سران سازمان مجاهدين خلق براي ملاقات با ايشان تصريح كردند: مادامي كه شما تفنگها را در مقابل ملت كشيده ايد يعني در مقابل اسلام، با اسلحه قيام كرده ايد نمي توانيم صحبت كنيم و نمي توانيم مجلسي با هم داشته باشيم.

21 اردیبهشت 1359
طي مراسمي با حضور حجت الاسلام صادق خلخالي و جمع كثيري از مردم، مقبره رضاخان در شهر ري با خاك يكسان شد.

21 اردیبهشت 1359
اساسنامه بنياد مستضعفان به تصويب شوراي انقلاب اسلامي رسيد.

21 اردیبهشت 1358
ديلي اكسپرس چاپ لندن گزارش داد شاه مخلوع ایران با توجه به تغيير نخست وزير انگلستان و روي كار آمدن حزب محافظه كار دست به تلاشهايي براي كسب اقامت در اين كشور زده است.

21 اردیبهشت 1357
راديو بي بي سي اعلام كرد يك قرارداد 700 ميليون ليرهاي بين ايران و يك شركت انگليسي براي ساخت يك مجتمع تسليحاتي در شهر اصفهان به امضا رسيد. اين شركت هزينه ساخت را به صورت نفت دريافت خواهد كرد.

21 اردیبهشت 1357
روزنامه انگليسي ديلي تلگراف نوشت: شاه با بدترين آشوب داخلي طي دو دهه اخير روبرو شده است. حتي يك دانشگاه مهم باز نيست. دولت ادعا ميكند در پس ناآراميها كمونيسم خارجي وجود دارد ولي در ميان بازداشت شدگان همه افراد جامعه وجود دارند و حتي يك خارجي در بين آنها ديده نمي شود.

21 اردیبهشت 1349
نمايندگان سازمان ملل پس از 12 روز توقف در بحرين و مشاهده همه پرسي‌، گزارش خود مبني بر ضرورت استقلال شيخ نشين بحرين را از ايران به سازمان ملل ارسال كردند.

21 اردیبهشت 1348
سه هزار ايراني اخراج شده از عراق از طريق مرز خسروي وارد ايران شدند.

21 اردیبهشت 1346
شاه طي مصاحبه‌اي با خبرگزاري آلمان تأكيد كرد: حضور جمال عبدالناصر را در خليج‌فارس تحمل نمي‌كنيم‌. وي تصريح كرد ما ملت مصر را دوست داريم ولي رئيس جمهور اين كشور سياستي غيرانساني در پيش گرفته است‌.

21 اردیبهشت 1342
امام خميني در آستانه فرا رسيدن محرم اعلاميه‌اي انتشار دادند و در آن وعاظ و روحانيون را به لزوم تشريح جنايات اسرائيل و خطراتي كه متوجه اسلام است، فراخواندند.

21 اردیبهشت 1337
خسرو روزبه سرگرد كمونيست و فرمانده شاخه نظامي حزب توده به حكم محكمه نظامي و تأييد شاه اعدام شد.

21 اردیبهشت 1333
سرويس اطلاعاتي آمريكا طي آماري اعلام كرد از 50 هزار كمونيست فعال در خاورميانه، 20 هزار نفر آنها در ايران هستند.

21 اردیبهشت 1317
دو هفته پس از تعطيل شدن «فرهنگستان ايران» به دستور رضاشاه، فرهنگستان جديدي به رياست وزير فرهنگ و 24 عضو ثابت با هدف پالايش زبان فارسي از ساير زبانها تأسيس شد.

21 اردیبهشت 1315
محمد‌رضا پهلوي كه در 1310 براي تحصيل راهي سوئيس شده بود، به تهران بازگشت.

21 اردیبهشت 1306
قانون تأسيس بانك ملي ايران كه در جلسه 14 ارديبهشت 1306 به تصويب مجلس شوراي ملي رسيده بود، به امضاي نهايي رضاشاه رسيد.

21 اردیبهشت 1304
در پاسخ به ادعاي 9 ارديبهشت كاردار شوروي در تهران كه پست خوشاب را جزء خاك آن كشور به حساب آورده بود، مشاورالملك انصاري وزير خارجه ايران، خوشاب را خاك مسلم ايران دانست و اقدام مأموران شوروي را تجاوزي خصمانه خواند.

21 اردیبهشت 1301
روزنامه «اتحاد» در شماره امروز خود گزارش مستندی از شكايات ايرانيان مقيم مرز شوروي در مورد تعدي روسها به حقوق ايرانيان در زمينه بهره برداري از آب رودخانه هاي بين دو كشور به چاپ رساند. اين روزنامه خواستار تدوين قوانيني براي تقسيم آب رودهاي مرزي جهت جلوگيري از اجحافات روسها شد.

21 اردیبهشت 1300
سيدضياءالدين طباطبائي رئيس الوزرا به حسين علاء كه مأمور استخدام صاحب منصبان خارجي شده، دستور داد به محض ورود به سوئد 5 نفر از صاحب منصبان عاليرتبه آن كشور را جهت خدمت در نظميه ايران استخدام كند.

21 اردیبهشت 1290
قانون ثبت اسناد كشور به تصويب مجلس شوراي ملي رسيد.