بیست و پنجم اردیبهشت ماه در گذار تاریخ
25 اردیبهشت 1384
آخرين پيكان توليد شده، از خط توليد خارج شد. بر پارچه اي كه روي آن كشيده بودند نوشته شده بود «پيكان ارابه اي بود كه صنعت خودروسازي بر دوش آن شكل گرفت و امروز به موزه صنعت مي رود تا نظاره گر توسعه اين صنعت باشد» طي 38 سال بیش از دو میلیون خودرو پيكان در ايران توليد شد.

25 اردیبهشت 1383
طي مراسمي از لوح محكوميت دولت آلمان به خاطر تأمين سلاحهاي شيميايي رژيم بعث عراق در جنگ عليه ملت ايران پرده برداري شد. در اين مراسم كه در مقابل سفارت آلمان برگزار شد مردم تهران، جانبازان و مصدومان شيميايي، رئيس شوراي شهر تهران، رئيس بنياد حفظ آثار و ارزشهاي دفاع مقدس و خبرنگاران حضور داشتند.

25 اردیبهشت 1375
يك ديپلمات سفارت تركيه در تهران بر اثر بي احتياطي در رانندگي با يك مادر و دختر در منطقه نياوران تصادف كرد و آنان را كشت. در پي اين حادثه ديپلمات مزبور با سرعت از محل وقوع تصادف گريخت.

25 اردیبهشت 1373
سردبيران روزنامه‌هاي ايراني از گفتگو با سردبيران نشريات امريكايي كه توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به ايران دعوت شده بودند، امتناع كردند.

25 اردیبهشت 1363
تيمسار ظهيرنژاد رئيس ستاد مشترك ارتش جمهوري اسلامي ايران در مصاحبه اي با روزنامه استراليايي «ايج» گفت: نيروهاي ايران به راحتي قادر به پيشروي در عراق هستند ولي امام خميني تاكنون اجازه آن را نداده اند.

25 اردیبهشت 1359
«مارتين بندل» نماينده خبرگزاري آلمان در تهران به دليل تحريف اخبار و ارسال گزارشهاي غرض‌آلود، توسط دولت جمهوري اسلامي ايران از كشور اخراج شد.

25 اردیبهشت 1359
پارلمان انگلستان در هم‌پيماني با آمريكا تحريم اقتصادي ايران را به تصويب رساند.

25 اردیبهشت 1359
شمس آل احمد از سوي حجت الاسلام دعائي نماينده امام و سرپرست مؤسسه اطلاعات به عنوان سردبير روزنامه اطلاعات منصوب شد.

25 اردیبهشت 1358
شبه نظاميان عراقي با آر پي جي به پاسگاه مرزي ايران در شلمچه حمله كردند. دو بمب نيز زير پل جزيره مينو كشف و خنثي شد.

25 اردیبهشت 1357
بر اساس سند لانه جاسوسي امروز «بامبرايكس» كنسول سياسي سفارت آمريكا و اسلامي نيا فرستاده ويژه شاه در قم با سيدكاظم شريعتمداري ملاقات و گفتوگو كردند. شريعتمداري در پاسخ اسلامي نيا كه پرسيد آيا با گفته هاي (آيت الله) خميني در روزنامه لوموند موافقت دارد يا خير گفت: موافق نيست.

25 اردیبهشت 1356
ديويد اوئن و سايروس ونس وزيران امور خارجه انگليس و آمريكا كه براي شركت در اجلاس وزيران سنتو به تهران آمده بودند با تأكيد بر حمايت خود از شاه و نبود هيچگونه اختلاف نظري ميان دولتهاي متبوعشان با ايران، به كشورهاي خود بازگشتند.

25 اردیبهشت 1352
علامه آيت‌الله مهدي محي‌الدين الهي قمشه‌اي، استاد فلسفه و مفسر قرآن كريم درگذشت‌.

25 اردیبهشت 1350
ساواك در گزارشي به وجود كارگردانان سودجو و باندباز در حزب ايران نوين اشاره كرد.

25 اردیبهشت 1327
به دنبال اعلام تأسيس دولت اسرائيل در سرزمين فلسطين آيت الله سيدابوالقاسم كاشاني طي اعلاميه اي شعارهاي دروغين سازمان ملل را در طرفداري از ملل مظلوم برملا كرد و رأي آن را در تقسيم سرزمين فلسطين محكوم كرد.

25 اردیبهشت 1307
وزارت خارجه ايران در نامه‌اي به سفارت آلمان‌، بر تعهدات دولت در حفظ حقوق و آزادي‌هاي سياسي و قضايي و امنيتي اتباع آن كشور در ايران تأكيد كرد. اين تأكيدات در پي مصوبه روز 19 ارديبهشت در اعلام لغو كاپيتولاسيون انجام شد وهدف آن دلجويي از آلماني‌ها بود.

25 اردیبهشت 1301
دو هزار تن از نظاميان دولتي ايران براي سركوب شورش اسماعيل سميتقو، در غرب درياچه اروميه عازم تبريز شدند.

25 اردیبهشت 1300
آخرين سربازان انگليسي و هندي خاك ايران را ترك كردند.

25 اردیبهشت 1300
سيل در كاشان 700 خانه را ويران كرد و 20 نفر از اهالي همراه با 1000 رأس دام را به كام مرگ فرستاد.

25 اردیبهشت 1287
ميرزا احمدخان مشيرالسلطنه طي حكمي از سوي محمدعلي شاه به رئيس الوزرائي منصوب شد.