انقلاب اسلامی در آمل
تظاهرات گستره مردم شهر آمل علیه رژیم پهلوی در سال 57

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ مردم مسلمان مازندران،به ویژه مردم انقلابی آمل، همراه با شور انقلابی ملت ایران، در روند پیروزی انقلاب اسلامی در 22 بهمن سال 1357 تاثیرگزار بودند.

در پیروزی انقلاب اسلامی، فعالیت جوان‌های حزب اللهی و هدایت روحانیت انقلابی شهرآمل در فرایند مبارزات ضد رژیم پهلوی باعث شکل گیری چندین تظاهرات گسترده‌ی مردم آمل شد که در سابقه‌ی مبارزاتی مردم استان مازندران ثبت شده است.

در آخر ماه رمضان سال ۱۳۵۷، چهار روز بعد از برگزاری نماز عبادی سیاسی عید سعید فطر، تهران نماز عید سعید فطر تهران به امامت شهید محمد مفتح در تپه‌های قیطریه خوانده شد و در ادامه‌ی تظاهرات ها در میدان ۱۷ شهریور (ژاله سابق ) حادثه‌ی جمعه‌ی سیاه اتفاق افتاد و همزمان با حادثه‌ی ۱۷ شهریور تهران (جمعه سیاه)، دانش آموزان آمل نیز تظاهرات پرشوری را برپا کردند، به شکلی که از مسجد حاج علی کوچک که آیت‌الله جوادی آملی سخنرانی کردند، جمعیت زیادی از محله‌های مختلف شهر در اطراف مسجد متمرکز شده و تظاهراتی وسیع را شکل دادند.

به زیر کشیدن مجسمه شاه در شهر آمل

جعفر ولی پور درباره این تظاهرات می‌گوید:

«راهپیمایان که بسیار خشمگین بودند، پس از طی مسیر طولانی به سمت میدان مرکزی شهر آمل، (میدان ۱۷ شهریور فعلی) حرکت کردند. در اطراف میدان و خیابان مرکزی شهر، سربازان رژیم مانع از پیشروی مردم که در پیشاپیش آن آیت‌الله جوادی آملی حضور داشتند، شد ولی اراده و عزم انقلابی جوانان هر مانعی را از سرراه برداشت. تعدادی از جوانان لباس خویش را درآورده و سینه را در برابر سلاح سربازان باز کرده تا خود را فدای انقلاب اسلامی و رهبری انقلاب اسلامی کنند. جمعیت رفته‌رفته به میدان مرکزی رسیدند و برنامه‌ریزی شده بود. تا شاه را به زیر بکشند. به دنبال پایین کشیدن مجسمه شاه، عده‌ای مردم شهر وارد بانک سپه شده و دو مجسمه‌ی بزرگ درون این بانک را به خیابان آورده و بعد از آنکه مدتی آنها را در شهر گرداندند،مجسمه‌ها را بر بالای پل معلق حلق آویز کنند»

البته همان روز توسط جمعیت ملتهب در نزدیکی میدان مرکزی یک مشروب فروشی آتش گرفت.


در ۱۹ آبان ۱۳۵۷ روز جمعه قرار شد خانم‌های متدین آمل با در دست گرفتن قرآن با شعار "الله، الله"به سمت ساختمان شهربانی تظاهرات کنند. جمعیت خانم‌ها قابل توجه بود و در نزدیکی ساختمان شهربانی، قریب ۵۰ نفر از نیروهای پلیس آرایش «سد و ممانعت » گرفته بودند.

هر لحظه جمعیت مردم زیادتر تظاهرات خودجوش شدت می‌گرفت. علی‌رغم اخطار عوامل شهربانی و ساواک، به ناگاه پلیس به صف خانم‌ها حمله ور شد. جوان‌های انقلابی به دفاع و حمایت از خانم‌ها، با عوامل پلیس درگیر شدند و پلیس با پرتاب گاز اشک آور و شلیک گلوله در ابتدا بنا داشت جمعیت را پراکنده کند که چهار نفر از جوان های انقلابی شهید و عاده‌ای مجروح شدند.

بازتاب  رسانه‌های جمعی از خبر تظاهرات آن روز، تیتر اول بود:

« در آمل (روز جمعه 19 آبان) دویست نقر خانم‌های شهر همراه با دانش آموزان شهر آمل دست به تظاهرات آرام زدند. تظاهرکنندگان پس از عبور از چند ساختمان به خیابان شاه مقابل اداره‌ی شهربانی رفتند. در این میان بین مأمورین و مردم درگیری به وجود آمده که 4 کشته و ۹ مجروح به همراه داشت. علی‌اکبر رجبی 18 ساله محصل، بهروز غلامی19 ساله کارگر، هدایت الله صابری ۱6 ساله محصل و قربانعلی سیفی پاشا ۳۰ ساله کارمند، جزء کشته‌شدگان تظاهرات - جمعه در آمل بودند»

منبع: مقاومت مردمی در حماسه آمل،مرکز اسناد انقلاب اسلامی