سی‌ویکم اردیبهشت ماه در گذار تاریخ
31 اردیبهشت 1381
آقاي هاشمي رفسنجاني گفت غربيها تهديد قطع جريان نفت كشورهاي اسلامي را «استفاده سياسي از حربه نفت» مي خوانند ولي خود هر بار بخواهند با تحريم خريد نفت كشورهاي توليدكننده را تحت فشار سياسي قرار مي دهند و حتي فراتر از آن از كمك هاي غذايي نيز به عنوان «ابزار سياسي» استفاده مي كنند.

31 اردیبهشت 1377
به مناسبت مرگ 15 كارگر شوشتري عضو سازمان كشت و صنعت كارون كه در حادثه رانندگي جان خود را از دست دادند، امروز از سوي امام جمعه، فرماندار، نماينده شوشتر در مجلس شوراي اسلامي، در اين شهر عزاي عمومي اعلام شد.

31 اردیبهشت 1370
نهضت اجراي فقه جعفر پاكستان و ساير گروههاي اسلامي اين كشور اعلام كردند به تبعيت از فرمان حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ايران در اعلام عزاي عمومي به خاطر جنايات صدام در عتبات عاليات در شهرهاي مختلف پاكستان به سوگ مي نشينيم.

31 اردیبهشت 1366
طارق عزيز وزير خارجه عراق گفت بابت مرگ 37 نظامي آمريكايي كه در حمله عراق به ناو جنگي «استارك» در خلیج فارس كشته شده اند به خانواده هايشان غرامت خواهد پرداخت. وي گفت كشورش ناو استارك را با يك ناو ايراني اشتباه گرفته بود.

31 اردیبهشت 1363
150 نفر از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در نامه اي به امام خميني، تصميمات شرعي و قانوني شوراي نگهبان را مورد تأييد قرار دادند.

31 اردیبهشت 1363
استنفيلد ترنر رئيس سابق سازمان جاسوسي آمريكا «سيا» گفت بهترين راه حل بحران خليج فارس جنگ علني آمريكا با ايران است.

31 اردیبهشت 1360
مسعود رجوي سركردة سازمان مجاهدين خلق در نامه اي به روزنامه انقلاب اسلامي از طرح پيشنهادي اين روزنامه مبني بر برگزاري رفراندوم براي حل اختلافات جاري ميان مسئولان حمايت كرد. وي در نامة ديگري در همين روز خواستار برپايي يك راهپيمايي به سوي جماران براي اصرار بر «تغييرات» شد.

31 اردیبهشت 1358
دكتر ابراهيم يزدي وزير امور خارجه از سفير جديد آمريكا در تهران ـ والتر كاتلر ـ خواست تا روشن‌شدن جو سياسي بين دو كشور مسافرت خود به ايران را به تعويق بيندازد.

31 اردیبهشت 1358
«سازمان سياسي خلق عرب» كه يك گروه شورشي در خوزستان است امروز در پايان ضرب الاجل تعيين شده از سوي فرمانداري خرمشهر جهت تخليه ساختمانهاي دولتي تصرف شده، اعلام كردند تا زمان خلع سلاح همه گروههاي سياسي كشور سلاحهاي خود را تحويل نخواهد داد.

31 اردیبهشت 1357
جمشيد آموزگار نخست‌وزير تهديد كرد اگر رئيس حكومت جديد پاكستان ـ ضياءالحق ـ تصميم خود را براي اعدام ذوالفقار علي بوتو به اجرا گذارد، ايران كمك 300 ميليون دلاري خود به پاكستان را قطع خواهد كرد.

31 اردیبهشت 1357
سفارت آمريكا امروز طي گزارشي كه به وزارت امور خارجه آن كشور ارسال كرد نوشت: شاه عصبي، ترسيده، متزلزل و مأيوس به نظر مي رسد. ترديدهاي او به عنوان عدم اعتماد به نفس معني شده، بين او و مردم فاصله ايجاد شده و سماجتهاي غيرعادي او عليه خودش به كار رفته است.

31 اردیبهشت 1357
امام خميني در نامه اي به جلال الدين فارسي از ايشان درخواست كردند جزوه و كتاب در موضوع انحراف مكاتب مضره طبع و نشر شود و ميان جوانان ايران و خارج و عرب و عجم توزيع گردد.

31 اردیبهشت 1356
محمد رضا پهلوی اعلام کرد استفاده از چادر در مدارس یا دانشگاهها امکان ندارد. وی از اسدالله علم وزیر دربار خواست این دستور العمل را به دولت ابلاغ کند.

31 اردیبهشت 1356
به موجب يك قرارداد فرهنگي كه امروز ميان ايران و آلمان به امضا رسيد قرار است در رشت دانشگاهي تأسيس شود كه به روش آلمان اداره شود. اين دانشگاه را اداره فرهنگ ايالت «باون گوتنبرگ» خواهد ساخت.

31 اردیبهشت 1354
دو سرهنگ امريكايي ـ پل‌.آر.شفر و جك‌. اچ‌. ترنر ـ در تهران توسط سازمان مجاهدين خلق به قتل رسيدند.

31 اردیبهشت 1347
لايحه تشكيل سازمان بازرسي شاهنشاهي به تصويب مجلس شوراي ملي رسيد.

31 اردیبهشت 1331
دكتر محمد مصدق، نخست وزير، گزارشي از عدم فروش نفت به انگليس‌، بازگرداندن كارشناسان انگليسي به كشورشان‌، تعطيل كردن كنسولگري‌هاي انگليس در شهرهاي ايران و همچنين مشتريان جديد نفت ايران به نمايندگان مجلس شوراي ملي ارايه داد.

31 اردیبهشت 1331
درياسالار هيوز ـ فرمانده نيروي دريايي امريكا ـ وارد تهران شد.

31 اردیبهشت 1331
14 ماه پس از ملي شدن صنعت نفت، «دانكن سنديز» داماد وينستون چرچيل عضو مجلس عوام انگلستان پيشنهاد كرد ايران دوباره ميان انگليس و روسيه تقسيم شود.

31 اردیبهشت 1330
دهها هزار نفر از مردم تهران براي ابراز انزجار از مداخلات انگليس در امور داخلي ايران اجتماع عظيمي در ميدان بهارستان برگزار كردند. اين اجتماع با سخنراني آيت الله كاشاني آغاز و با صدور قطعنامه اي عليه دخالتهاي انگليس در ایران خاتمه يافت.

31 اردیبهشت 1320
سه ماه قبل از اشغال ايران و سقوط رضاشاه توسط انگليسيها دولت آلمان از ايران خواست آبراه اروند رود را به روي كشتيهاي جنگي انگليس ببندد . دولت ايران اين درخواست را رد كرد .

31 اردیبهشت 1319
«سر ريدر بولارد» وزيرمختار آمريكا در تهران به تمام كنسولگري هاي كشورش در ايران اعلام كرد فعاليت جماعت عظيم و رو به افزايش آلماني ها در ايران بايد به عنوان دشمني با منافع انگلستان تلقي شود.

31 اردیبهشت 1317
علي سهيلي وزير مختار ايران در لندن، به تهران فراخوانده شد و به سمت وزير امور خارجه منصوب گرديد.

31 اردیبهشت 1302
سر پرسي لورن وزيرمختار انگليس در تهران در نامه اي به لرد كرزن وزير خارجه كشورش تصريح كرد «رضاخان كسي است كه هيچگاه نسبت به مصالح ريشه دار ما در ايران بي اعتنايي نشان نداده است.»

31 اردیبهشت 1299
احمدشاه قاجار در بازگشت از سفر اروپايي خود و در سر راه ورود به تهران، وارد بغداد شد و به ديدار فرمانده كل نظاميان انگليسي مستقر در عراق و فرمانده نظاميان انگليسي مستقر در بغداد شتافت.

31 اردیبهشت 1297
سر پرسي سايكس فرمانده نظاميان انگليسي در ايران در گزارشي اظهار داشت 6000 نفر قشقايي در اطراف خان زنيان و به همين ميزان در دشت ارژن، براي مبارزه با نيروهاي انگليسي مستقر شده و روحانيون به تبليغ جهاد مشغولند و جمعاً متحد كارزار شده اند.