چه کسی خبر آزادسازی خرمشهر را به آیت‌الله خامنه‌ای اطلاع داد؟
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ سپهبد علی صیاد شیرازی و محسن رضایی دو فرمانده اصلی عملیات بیت‌المقدس بودند که در جریان آزادسازی خرمشهر نقش مهمی داشتند. صیاد شیرازی بلافاصله پس از آزادسازی خرمشهر خبر این پیروزی را به آیت‌الله خامنه‌ای که در آن دوران رئیس جمهور بودند مخابره کرد.

رهبر معظم انقلاب درباره مژده فتح خرمشهر توسط شهید صیاد شیرازی می‌فرمایند: شاید امروز هم بعضی خیال کنند که عملیاتی مثل عملیات بیت‌المقدس، فقط یک هجوم انسانی بود. اینها سخت در اشتباهند. هیچ امواج انسانی، بدون فرماندهی قادر قاطع هوشیار، نمی‌تواند هیچ عملی را انجام دهد.

در بخشی از کتاب "1318" که به روایت خاطرات رهبر معظم انقلاب می‌پردازد همچنین آمده است: در جنگ نظامی سازماندهی و عملیات و فرماندهی و تاکتیک و دقت‌نظر و موقع شناسی و ده‌ها عامل در کنار هم، دانش نظامی را به‌وجود می‌آورد و استعداد و نبوغ نظامی را به وجود می‌آورد. استعداد و نبوغ نظامی را نشان می‌دهد. این اتفاق، در عملیات فتح خرمشهر -یعنی همان عملیات بیت‌المقدس- روی داد، که همین شهید عزیز اخیر ما -شهید‌صیاد‌شیرازی- یکی از کارگردانان اصلی این عملیات بود و خود او مثل ظهر چنین روزی، از آنجا با تلفن با بنده تماس گرفت و مژده پیروزی را داد و گفت: سربازان عراقی صف طولانی کشیده‌اند تا بیایند اسیر شوند.


ببینید این عملیات چقدر هوشمندانه و قوی و همه‌جانبه بود که نیروهای دشمن احساس اضطرار می‌کردند که برای حفظ جان خودشان بیایند خود را تسلیم اسارت کنند. که در آن روز هزاران نفر از نیروهای دشمن متجاوز -که آن‌همه با غرور و تکبر، فریاد سرداده بودند- آمدند دودستی خودشان را تسلیم رزمندگان اسلام کردند.