مرکز اسناد انقلاب اسلامی

موضوعات
مخاطب گرامی تا اطلاع ثانوی جهت خرید کتاب از مرورگر فایرفاکس استفاده نمایید
نام کتاب: رادمرد (زندگی نامه ی شهید طیب حاج رضایی)
موضوع : کتاب
زیرگروه موضوع: دانستنیهای انقلاب اسلامی برای جوانان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵
قیمت: ۵۰۰۰۰ ریال
شمارگان: ۲۵۰۰
تعداد صفحات: ۱۵۷
قطع: پالتویی
شابک: ۹۷۸۹۶۴۴۱۹۸۱۴۴
تعداد
وضعیت: موجود
نسخه کتاب الکترونیک:
معرفی اجمالی:

مردانگی و جوانمردی از خصلت‌های ارزشمند انسانی است كه در فرهنگ ایرانی ریشه‌ی كهنی دارد. یكی از عوامل زایش و پرورش آن خصلت، زورخانه بوده و هست كه این آیین را باید در فرد بپروراند و تقویت نماید. جایی كه قدرت بدنی و شجاعت و سلامت روحی ورزشكار شانه‌به‌شانه هم می‌بالد. در تاریخ ایران زمین، جماعتی بسیار دعوی صفت پهلوانی داشته‌اند و گاهی نهادی اجتماعی به‌پا ساخته‌اند. اما صحت و سقم ادعای آنان را برگ‌های پرشمار این تاریخ باز می‌نمایاند. عیاران، شاطران، بابا شمل‌ها و داش‌مشدی‌ها و... لوطیان تمامی از این مدعیانند. طیب حاج‌رضایی از این دسته‌ی افراد بود. وی ضمن رعایت مرام لوطی‌گری و برگزاری مراسم سینه‌زنی و دسته گردانی ـ كه در این مسئله شهره‌ی شهر بود ـ به تزیین طاق نماهای تكیه‌های محلات در ایام محرم می‌پرداخت.

عشق و علاقه‌ی وی به امام‌حسین و اهل بیت ـ علیه السلام ـ باعث شد پس از گذراندن دوره‌ی جاهلیت و دفاع از مزدوران رژیم پهلوی دوم، راه درست را پیدا كند و با نهضت امام‌خمینی (ره) همراه شود. وقتی مزدوران رژیم از وی خواستند كه علیه امام‌خمینی در دادگاه شهادت دهد و ادعا كند كه از ایشان پول گرفته تا در قیام خونین 15 خرداد سال 1342 شركت كند، زیر بار نرفت و همین باعث شكنجه و درنهایت شهادت وی گردید. او حّر زمان بود.

كتاب پیش‌رو به زندگی سیاسی و اجتماعی طیب حاج‌رضایی به زبانی ساده و روان در قالب دانستنی‌های انقلاب برای نوجوانان و جوانان پرداخته است كه امیدواریم مورد توجه و پسند مخاطبان قرار گیرد.