مرکز اسناد انقلاب اسلامی

مخاطب گرامی تا اطلاع ثانوی جهت خرید کتاب از مرورگر فایرفاکس استفاده نمایید
نام کتاب: مبانی اندیشه‌ی سیاسی امام خمینی(جهان‌بینی و ایدئولوژی)
نام نویسنده: روح الله حسینیان
موضوع : کتاب
زیرگروه موضوع: اندیشه سیاسی
تاریخ انتشار: ۱۳۸۸
قیمت: ۱۲۰۰۰ ریال
شمارگان: ۳۰۰۰
تعداد صفحات: ۱۶۸
قطع: پالتویی
شابک: ۴ـ ۴۰۵ـ ۴۱۹ـ ۹۶۴ـ ۹۷۸
تعداد
وضعیت: موجود
نسخه کتاب الکترونیک:
معرفی اجمالی:


بسیج دانشگاه امام صادق (ع) جهت سخنرانی با عنوان «مبانی استكبارستیزی امام خمینی» از بنده دعوت به عمل آورد. برای مطالعه‌ی مبانی اندیشه امام خمینی به بعضی از آثار امام مراجعه كردم، دنیایی جدید از این مرد الهی برایم گشوده شد. سزاوار ندیدم كه آنچه یافته‌ام از عرضه‌اش بخل ورزم.

چرا و چگونه امام خمینی توانست رژیم كهن شاهنشاهی را از ایران براندازد و جمهوری اسلامی را جایگزین آن نماید؟ چرا امام خمینی بی‌اعتنا به قدرت‌های بزرگ، آمریكا، شوروی و كشورهای اروپایی با تكیه بر مردمِ دست‌خالی تا تجلی آرمان‌هایش
نهضت اسلامی را رهبری نمود و آن را به یك انقلاب تمام‌عیار تبدیل كرد؟ چه چیزی از امام خمینی رهبری بی‌مانند، شجاع، مدبر، پی‌گیر، امیدوار و تكلیف‌گرا ساخت؟

امام خمینی در فضای حاكمیت جهانی سكولاریسم طرحی نو درانداخت: ایدئولوژی مذهبی! در این فضای مأیوس‌كننده و ناباورانه چه چیزی موجب شد كه امام خمینی دنیا را شگفت‌زده و مات نماید؟

پاسخ این سؤالات را فقط در جهان‌بینی و ایدئولوژی امام خمینی باید جستجو كرد. بی‌شك امام خمینی مهندسی عالم آفرینش را به خوبی درك كرده بود. او مبدأ و معاد و هدف آفرینش از هستی، انسان و حركت تاریخ را كشف كرده بود. او براساس همین كشف و دركش، منطبق با هستی طرحی را مهندسی كرد كه توده‌های مسلمان را در مسیر حركت تاریخی و صراط مستقیم الله قرار داد. او با هماهنگ كردن مؤمنان با نظام هستی حركت توده‌ها را تصحیح و تسریع كرد و بزرگ‌ترین پیروزی را نصیب آنان ساخت؛ پیروزی‌ای كه ناگزیر تقدیر الهی آن را رقم زده بود. در این كتاب ـ نه به عنوان تحقیقی جامع، بلكه طرحی برای تحقیق ـ شناخت امام خمینی از هستی را تبیین می‌كنیم: شناخت امام از هست‌ها. و آنگاه نشان خواهیم داد كه چگونه امام خمینی «چه باید كردی» را هماهنگ با این هست‌ها عرضه نمود و یك ایدئولوژی توحیدی را پایه‌گذاری كرد.

درود خداوند بر آن رادمردی كه خود مظهر اراده‌ی الهی شد.