انقلاب اسلامی در قزوین

علی شیرخانی

۴,۲۰۰ تومان

توضیحات و مشخصاتخیزش مردم ایران در واقع پاسخ به تباهی‌هایی بود كه طی سال‌ها، انسان ایرانی را در رنج فروبرده بود; دیوان‌سالاری، فساد، اختناق، شكنجه، امحای اقتصاد ملی و انهدام اصول دینی، اعتقادی و اخلاقی كه آن را «انقلاب‌سفید» می‌دانستند و با وابستگی روزافزون به آمریكا همراه بود. به نوشته‌ی سولیوان، آخرین سفیر آمریكا در ایران، اعمال شكنجه و سیاست پلیسی در زمانی صورت می‌گرفت كه شاه با اجرای برنامه‌های اصلاحی خود معروف به «انقلاب‌ سفید» می‌خواست كشور را به سوی «دروازه‌های تمدن بزرگ» هدایت كند. انقلاب اسلامی ایران نیز در مواجهه با خودكامگی پهلوی دوم در قالب انقلاب‌ سفید و اصلاحات دیكته ‌شده به وقوع پیوست كه یكی از زلال‌ترین و ناب‌ترین پدیده‌های اجتماعی و تاریخی است. این پیروزی با جانفشانی‌های مردم مسلمان و پیشاهنگی روحانیت متعهد و شركت همه‌ی اقشار مردم با رهبری مدیری مدبر، همچون امام‌خمینی(ره) در روزگار ما، از قلب صخره‌ی سنگ تاریخ بیرون جهیده است.


حفظ ارزش‌ها و اصالت‌های ناب این انقلاب بزرگ در درازمدت، مرهون عوامل زیادی در ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است. در زمینه‌ی فرهنگی، یكی از عوامل اساسی و ارزشمند نگهداری آن از عوامل تهدیدكننده‌ی محیطی در بستر زمان و مكان، «مطالعه و نگارش تاریخ این انقلاب» شكوهمند است; چرا كه شناسنامه‌ی اصیل و مدون این انقلاب برای نسل‌های آینده و برای كسانی كه انقلاب را ندیده‌اند، تنها از رهگذر تدوین تاریخ كامل، درست و همه‌جانبه‌ی آن قابل ارائه می‌باشد. تاریخ انقلاب بایستی در قالب‌های گوناگون نوشته‌ شده و در اختیار همگان قرار داده شود; آثاری همچون خاطرات مبارزان، اسناد نهضت و قیام و سرانجام روزشمار انقلاب است كه به ثبت وقایع روزانه می‌پردازد.


اثر پیش رو، روزشماری از روند حركت و مبارزات دینی مردم مبارز قزوین است كه سال‌های نفاق و خفقان را دوشادوش روحانیت و علما در سنگر دین و دیانت علیه رژیم طاغوت سینه سپركرده و جنگیدند.


روزشمار انقلاب اسلامی قزوین، اثر كوچكی از رشادت‌ها و فداكاری‌های مردان، زنان و كودكانی است كه با دستِ خالی با رژیم استبدادی و ایادی آن جنگیدند و این انقلاب را به پیروزی رساندند.