مرکز اسناد انقلاب اسلامی

موضوعات
مخاطب گرامی تا اطلاع ثانوی جهت خرید کتاب از مرورگر فایرفاکس استفاده نمایید
نام کتاب: خاطرات دكتر شمس‌الدین مجابی
نام نویسنده: حکیمه امیری
موضوع : کتاب
زیرگروه موضوع: خاطرات
تاریخ انتشار: ۱۳۹۲
قیمت: ۱۳۰۰۰۰ ریال
شمارگان: ۲۰۰۰
تعداد صفحات: ۴۲۸
قطع: وزیری
شابک: ۰ ـ۶۰۱ـ۴۱۹ ـ۹۶۴ـ۹۷۸
تعداد
وضعیت: موجود
نسخه کتاب الکترونیک:
معرفی اجمالی:
در تدوین و نگارش تاریخ انقلاب اسلامی سه دسته منابع مورد نیاز است: نخست اسناد و منابع مكتوب و غیرمكتوب (صوتی و تصویری) كه مستندات این انقلاب عظیم به‌شمار می‌روند. دوم، خاطرات و یادداشت‌های افراد و شخصیت‌های دست‌اندركار انقلاب در گویاسازی و شرح و بسط ابعاد و زوایای تاریخ انقلاب اسلامی و سوم، منابع كتابخانه‌ای كه محقق نیازمند مراجعه به آن می‌باشد.
مركز اسناد انقلاب اسلامی از بدو تأسیس خود تلاش بسیاری در تهیه و انتشار منابع و مآخذ تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی كرده ‌است. از جمله‌ی این خاطرات، خاطرات دكترسیدشمس‌الدین مجابی است كه در نوع خود ویژگی‌ها و شیوه‌های خاصی دارد كه آن را از سایر خاطرات مشخص می‌سازد.
خاطرات دكتر سیدشمس‌الدین مجابی ناگفته‌های بسیاری از حوادث تاریخ معاصر ایران را روایت می‌كند كه در منابع دیگر به این دقت و صراحت یافت نمی‌شود. بخشی از این حوادث در فاصله‌ی سال‌های 1342 تا 1346 روی‌داده است كه با آزادی راوی از زندان خاتمه می‌یابد. بخش مهم خاطرات ایشان به وقایع اتفاق افتاده در پاریس می‌پردازد. در این بخش فعالیت‌های دانشجویان ایرانی اعم از چپ و مذهبی و فعالیت‌های ساواك روایت شده‌است. در این میان، گفته‌های منتشرنشده‌ی بسیاری از سازمان مجاهدین خلق (منافقین)، بنی‌صدر و قطب‌زاده بیان می‌گردد. بخش مهم خاطرات دكتر سیدشمس‌الدین مجابی به دوره‌ی اقامت امام‌خمینی در فرانسه و در ادامه به انقلاب اسلامی تا پیروزی و بعد از آن مربوط می‌شود كه به این دقت روایت نشده‌ است.