مرکز اسناد انقلاب اسلامی

مخاطب گرامی تا اطلاع ثانوی جهت خرید کتاب از مرورگر فایرفاکس استفاده نمایید
نام کتاب: چالش‌های ایران و آمریكا
نام نویسنده: جواد منصوری
موضوع : کتاب
زیرگروه موضوع: سیاست و روابط خارجی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۰
قیمت: ۵۱۰۰۰ ریال
شمارگان: ۲۰۰۰
تعداد صفحات: ۳۱۶
قطع: وزیری
شابک: ۹ـ۵۴۱ـ۴۱۹ـ۹۶۴ـ۹۷۸
تعداد
وضعیت: موجود
نسخه کتاب الکترونیک:
معرفی اجمالی:

در تاریخ تحولات معاصر ایران نقش چند دولت خارجی ـ از جمله دولت‌های ایالات متحده آمریكا و انگلیس ـ بیش از دیگران تأثیرگذار و مسئله‌ساز بوده است. لذا بررسی تحولات و چگونگی روابط ایران و دولت‌های مزبور یكی از موضوعات مهم و مورد توجه می‌باشد. زیرا تأثیر این روابط در بسیاری از امور داخلی و حتی در روابط خارجی گسترده و تعیین‌كننده بوده است. در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی امكان تحقیق و تألیف در این زمینه نبود. زیرا مخالف منافع و مصالح رژیم وابسته‌ی حاكم و دولت خارجی مسلط بر ایران بود. از این‌رو پس از پیروزی انقلاب محققین و نویسندگان توانستند با استفاده از اسناد و مدارك به‌جای‌مانده از رژیم گذشته و همچنین مدارك موجود و مرتبط با موضوع در خارج از كشور تحقیقات و تألیفات گسترده و ارزنده‌ای در این زمینه انجام دهند.
در میان دولت‌های خارجی ذی‌نفوذ و تقریباً مسلط بر كشور، بیش از همه انگلیس و آمریكا ایفای نقش كرده‌اند. در سال‌های پس از كودتای 28 مرداد 1332 به مدت 25 سال آمریكا به‌تدریج سلطه‌ی بیشتری یافت و دولت انگلیس از دهه‌ی 40 نقش دوم در سلطه‌ی خارجی بر ایران داشت.
در این دوران اوضاع و احوال و سیر تحولات به‌گونه‌ای متفاوت از گذشته و تضاد آشتی‌ناپذیر مردم با سیاست‌های استعمارگر جدید نیز متفاوت بود. از طرف دیگر پیروزی انقلاب اسلامی شرایط ایران و منطقه را دگرگون و چالش‌های ایران و آمریكا وارد شكل و محتوای جدیدی شد. شرایطی كه كاملاً برای این دولت ناشناخته و در عین حال غیرقابل قبول بود. از این‌رو «چالش‌های ایران و آمریكا» یكی از موضوعات تحقیقاتی مراكز مطالعات سیاسی و استراتژیك در كشورهای مختلف شده است. این چالش‌ها به حدی است كه در تمامی دولت‌های آمریكا، مسئله ایران و آثار ناشی از آنها یكی از مشكلات ثابت و به‌اصطلاح «دردسرهای بزرگ برای آنها» بوده و می‌باشد.
چالش‌های موجود در روابط دو دولت به‌گونه‌ای است كه چالش‌های دیگر را نظیر مقاومت حزب‌الله لبنان، مقاومت ملت فلسطین، شكست لشكركشی در عراق و افغانستان، تضعیف موقعیت داخلی و بین‌المللی و بالاخره «بیداری اسلامی» و جنبش ضدسرمایه‌‌داری، به دنبال داشته است. تحولاتی كه هر كدام می‌تواند مقدمه تغییرات دیگری بر ضد نظام سلطه‌ی استكباری آمریكا باشد.
پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، تنها سقوط یك رژیم فاسد و وابسته نبود، بلكه مقدمه‌ی فروریختن پایه‌های سلطه‌ی استعمار غرب در جهان اسلام و سپس در مناطق دیگر شد. از این رو چالش‌های ایران و آمریكا بیش از پیش تبدیل به موضوعی بین‌المللی، دارای ابعاد اقتصادی، سیاسی و ایدئولوژیك شده است. اگرچه تحولات چند دهه‌ی گذشته بسیاری از ساختارها را دگرگون كرد، ولی با شناختِ عمیق روند تحولات و دلایل آن، به این نتیجه می‌رسیم كه تغییرات بزرگ‌تر و مهم‌تر در راه است.
این كتاب مهم‌ترین چالش‌های دو نظام متفاوت و متعارض (اسلام و لیبرال سرمایه‌داری) در قالب دو دولت ایران و آمریكا را با دیدگاهی واقع‌بینانه و به دور از تحلیل‌های افراطی و یا ساده‌انگارانه مورد بحث قرار داده است.