مرکز اسناد انقلاب اسلامی

از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی،
«خاطرات سردار یوسف فروتن» از تازه‌ترین منشورات موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی، روانه بازار کتاب شد.
اعتقاد و باورمندی شهریار چنان بود که وقتی خبرنگاری از او می‌پرسد که به نظر شما بهترین شعر چه شعری است؟ در پاسخ می‌گوید: «خدایا خدایا، تا انقلاب مهدی، خمینی را نگه دار.»
روایتی از مریم بهروزی
فاطمه حسینی از اعضای هسته‌های مقاومت که در میان تظاهرکنندگان بوده، توسط مأمورها تحت تعقیب قرار گرفته است و ایشان و عده‌ای از همراهان به کوچه‌ای می‌روند تا فرار کنند، اما می‌بینند کوچه بن بست است و عده‌ای زن و مرد که به شهادت رسیده‌اند در اطراف به زمین افتاده‌اند؛ وقتی مأموران به کوچه بن بست می‌رسند خانم حسینی اسلحه یکی از آنها را گرفته و چون استفاده از اسلحه را بلد بود، جلوی مأموران ایستاده و می‌گوید «اگر بزنید من هم می‌زنم» سپس به همراهانش می‌گوید: «همه بروید» آنها می‌گویند: «بدون تو نمی رویم» ایشان آنها را به نام امام موسی کاظم(ع) قسم می‌دهد و می‌گوید «جان آقا بروید» و اینها همگی می‌روند و خانم حسینی نیز اسلحه را زمین گذاشته و خطاب به نظامیان می‌گوید «ما آدمکش نیستیم. فقط می‌خواستم این بندگان خدا کشته نشوند»
رابرت موگابه در سال 1365:
رهبر انقلاب اسلامی، سال ۱۳۹۱، در دیدار با موگابه در تهران، با یادآوری این خاطره تاکید کردند که «حدود ۲۵ سال قبل که در اجلاس عدم تعهد در حراره شرکت کرده بودم، شما با همین روحیه‌ انقلابی تأکید کردید بقیه‌ اعضای جنبش عدم تعهد فقط حرف می‌زنند و تنها جمهوری اسلامی ایران است که عمل می‌کند و اکنون فرصتی است تا با همکاری یکدیگر، همه‌ اعضای جنبش را به اقدام عملی دعوت و هدایت کنیم.»
کتاب «داعش؛ بسترها، اندیشه و عملکرد» با نگاه چند جانبه به تروریست‌های تکفیری عضو این گروه از سوی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد. زمینه‌های فکری و عملی شکل‌گیری داعش در تفکر اسلامی کدامند؟ آیا الگوها و چارچوب‌های فکری- عقیدتی این گروه توانایی برپایی یک دولت و استمرار آن را داشت؟ اختلافات و تمایزات تفکر اصیل اسلامی و تفکر داعش کدامند؟ و غیره بخشی از پرسش‌هایی است که کتاب داعش؛ بسترها، اندیشه و عملکرد به آن پاسخ می‌دهد.
گذری بر سبک مدیریتی شهید سیداسدالله لاجوردی
اقدامات شهید لاجوردی در پرورش و تربیت زندانیان و به‌ویژه نحوه مواجهه وی با جریان نفاق و تبعات آن، مظلومیت انقلاب اسلامی را نیز نمایان کرد. بی‌تردید هیچ حکومتی در مقابل کسانی که با مبارزه مسلحانه درصدد سرنگونی نظامِ مستقرند، سکوت نخواهد کرد و قطعاً برخوردی محکم و خشن خواهد نمود. جمهوری اسلامی نیز در برخورد با اقدامات منافقین در قتل زنان و کودکانِ بی‌گناه و ارتکاب انواع جنایات بسیار دقیق و حساب‌شده عمل کرد که نماد و سمبل این مواجهه شهید لاجوردی مرد پولادین انقلاب اسلامی بود. اما عدم‌تبیین این اقدامات باعث شده که دشمنان خارجی و داخلی با تحریف واقعیت‌ها جسارت پیدا کرده و به تعبیر رهبر معظم انقلاب، جای «جلاد» و «شهید» را تغییر دهند.
7 نکته درباره «قدر مطلق یک توطئه»
کتاب «قدر مطلق یک توطئه (کودتای نقاب به روایت اسناد)»، تالیف شاداب عسگری و اسماعیل قمریان معمره توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد. این کتاب حاوی اسناد تازه منتشر شده درباره کودتای نقاب (نوژه) است.
تورقی در خاطرات 28 مرداد
حجت‌الاسلام محمدتقی فلسفی، واعظ شهیر نهضت اسلامی، یکی از دلایل سقوط مصدق را حذف نیروهای مذهبی می‌داند. هاشم امانی هم اشتباهات مصدق را در وقوع کودتای 28 مرداد مؤثر می‌داند.
«قدر مطلق یک توطئه» که به واکاوی برهه مهمی از تاریخ پس از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخته و کودتای رازآلود «نقاب» را در لابلای اسناد بررسی می‌کند روانه بازار کتاب شد.
حسن غفوری­ فرد در کتاب خاطرات خود خاطراتی را از چگونگی پیوستن شهید آیت به حزب جمهوری و تلاش­های ایشان در تصویب اصل ولایت فقیه نقل می‌­کند.