کد خبر: ۱۰۰۳

بیست و سوم خرداد ماه در گذار تاریخ

23 خرداد 1388
محمود احمدی‌نژاد به عنوان رییس‌جمهور دوره دهم معرفی شد. عصر همین روز، میرحسین موسوی با اعتقاد به تقلب در انتخابات گفت «تسلیم این صحنه‌آرایی خطرناک نخواهم شد.» مهدی کروبی نیز نتایج اعلام‌شده را فاقد مشروعیت دانست. بعد از ظهر این روز مرکز تهران به آشوب کشیده شد.

23 خرداد 1383
در جريان حمله ناو جنگي قطر به يك لنج ايراني، ناخداي لنج كشته و 4 نفر از ملوانان آن مجروح شدند.

23 خرداد 1378
جمعي از كاركنان يك شركت ايتاليايي كه در ايران فعاليت داشتند در نزديكي شهر بم توسط چند ناشناس ربوده شده و توسط خودرو به محل نامعلومي برده شدند. نيروي انتظامي در تعقيب ربايندگان است.

23 خرداد 1372
آقاي هاشمي رفسنجاني در جريان انتخابات ششمين دوره رياست جمهوري، براي دومين بار به رياست جمهوري اسلامي ايران برگزيده شد.

23 خرداد 1360
آقاي هاشمي رفسنجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي پس از ديدار با امام خميني اظهار داشت: «نمايندگان مجلس خواستار تشكيل جلسه غيرعلني براي بررسي موضوع عدم كفايت سياسي آقاي بني صدر هستند.»

23 خرداد 1359
يك هيأت هفت نفره از سوي امام خميني به عضويت در «ستاد انقلاب فرهنگي» درآمدند تا بررسي و استقرار نظام جديد آموزشي و تحقق انقلاب فرهنگي را عهده دار شوند.

23 خرداد 1359
سازمان مجاهدين خلق با حمايت بني صدر رئيس جمهور، تظاهرات بزرگي در مخالفت با حزب جمهوري اسلامي در ورزشگاه امجديه برگزار كرد. اين مراسم به زد و خوردهاي شديدي انجاميد.

23 خرداد 1357
به دنبال اعتصاب روز گذشته كاركنان شركت توانير در تهران، امروز كاركنان و كارگران اداره برق جنوب نيز دست به اعتصاب زدند و در برابر ساختمان اداره برق خرمشهر اجتماع كردند.

23 خرداد 1354
يك قرارداد جامع براي رفع اختلافات مرزي ايران و عراق در بغداد به امضاي نمايندگان دو كشور رسيد.

23 خرداد 1330
علي منصور نخست وزير امروز از مجلس شوراي ملي خواست قرارداد نفتي «گس - گلشائيان» را در دستور كار قرار دهد. اين قرارداد از دوره پانزدهم مجلس معوق مانده بود.

23 خرداد 1327
از 120 نماينده مجلس شوراي ملي 66 نفر به عبدالحسين هژير براي احراز مقام نخست وزيري ابراز تمايل كردند. متعاقب اين امر، حكم نخست وزيري وي از طرف شاه صادر شد. در پي رأي اعتماد مجلس، هزاران نفر از مردم معترض تهران به دعوت آيت الله كاشاني در ميدان بهارستان به تظاهرات پرداختند.

23 خرداد 1325
احمد قوام ـ نخست وزير ـ ناچار شد با رهبران دمكرات آذربايجان پيماني را به امضأ برساند كه طي آن تشكيل يك شوراي مديريت در چهارچوب استان شامل فرمانداري كل‌، رؤساي ادارات استان و هيأت رئيسه انجمن استان پيش بيني شده بود.

23 خرداد 1325
در آستانه اعتصابات سازمان يافته در مراكز نفتي شركت نفت ايران و انگليس، دولت بريتانيا تصميم گرفت يك تيپ از سربازان بريتانيايي را كه به نيروي 401 معروف بود به بصره اعزام كند تا آماده مقابله با هر پيش آمدي باشند.

23 خرداد 1325
طوفان، سيل و جزر و مد آب در كرخه، فرات و دجله دهها نفر از اهالي خرمشهر جان خود را از دست دادند. هفت هزار نفر بي خانمان شدند و هشتاد هزار كيلومتر مربع از خاك ايران و عراق از جمله بخشي از بصره به زير آب رفت.

23 خرداد 1305
در پي استعفاي سيدحسن تقي زاده در كابينه وثوق الدوله، عليقلي انصاري (مشاورالملك) سفير كبير ايران در شوروي به تهران فراخوانده شد و به وزارت امور خارجه منصوب گرديد.

23 خرداد 1302
كابينه دوم ميرزاحسن خان مشيرالدوله تشكيل شد. اين كابينه تا 30 مهر همان سال دوام يافت‌.

23 خرداد 1302
لايحه واگذاري امتياز استخراج نفت شمال به شركت آمريكايي سينكلر كه روز 29 شهريور 1301 از سوي دولت به مجلس ارائه شده بود، به تصويب نمايندگان مجلس شوراي ملي رسيد.

23 خرداد 1301
مجلس شوراي ملي به دولت ايران اجازه داد باب مذاكرات را با كمپاني «سن كلراويل» جهت واگذاري امتياز نفت شمال، باز نمايد.

23 خرداد 1289
قانون استخدام مورگان شوستر به عنوان خزانه دار كل ايران از سوي مجلس شوراي ملي تصويب شد.
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات