مرکز اسناد انقلاب اسلامی

به روایت محسن رفیقدوست
دشمن ما تانک زیاد داشت و نفربر و زره‌پوش ضد زره‌های دیگر... تنها موشک موجود برای ما، تاو بود که آن هم در شرف تمام شدن بود. ما از هر کانالی برای خرید اقدام کردیم اما موفق نشدیم... چاره‌ای نداشتیم جز این که با آن حجم نیازی که داشتیم، این سلاح را در داخل کشور بسازیم که یکی از داستان‌های خیلی پر ماجرا در صنایع سپاه همین تاو است.
در واقع ما آماده‌ترین نیروی ارتشِ آن روز بودیم و غیر از کارکنان لشکرهای عملیاتی که تعدادی پراکنده از آنان در پادگان اهواز حاضر بودند، نیروی منظم دیگری در مناطق مرزی حضور نداشت. یک روز بعد با تجهیزات جنگی که فقط شامل سلاح‌های سبک بود، با چند فروند هواپیمای سی – 130 به سوی خوزستان پرواز کردیم.
انتشار به بهانه هفته دفاع مقدس
آقای میریان پسری داشت که به جبهه فرستاد. اسمش مهدی بود و با پسرخاله‌اش که اسم او هم مهدی بود هم‌رزم بودند. یک‌بار که پسر آقای میریان به جبهه رفت به‌شدت مجروح شد و او را بازگرداندند و پس از یکی دو روز به شهادت رسید. امام از این ماجرا خیلی متأسف شدند و آقای میریان را خواستند و دلداری دادند.
روایت مخبرالسلطنه از عزل رضا خان
نظر به اینکه من همه قوای خود را در این چند ساله مصروف امور کشور کرده‌ام ناتوان شده‌ام حس میکنم که اینک وقت آن رسیده است که یک قوه جوان‌تری به کارهای کشور که مراقبت دائم لازم دارد بپردازد و اسباب سعادت و رفاهیات ملت را فراهم بیاورد بنابراین امور سلطنت را به ولیعهد و جانشین خود تفویض کردم و از کار کناره نمودم از امروز که 25 شهریور 1320 است.
به مناسبت ایام اربعین
یکی از زیارت‌هایی که حاج آقا مصطفی خمینی به آن زیاد اهتمام داشت، زیارت اربعین امام حسین(علیه‌السلام) بود که سعی می‌کرد در کربلا حضور پیدا کند. شاید همین مسأله باشد که موجب شد اربعین شهادت ایشان در انقلاب اسلامی، اربعین‌ساز گردد و انقلاب اسلامی با همین اربعین‌ها به پیروزی برسد.
یادی از شهید محراب
آیت‌الله مدنی با قید اینكه «اگر نتوانم كاظمین، بغداد و نجف را حركت بدهم، پس با پوشیدن لباس مرگ می‌میرم تا علت این حركت بشوم» كفن پوشید و به میان مردم رفت و با سخنرانی‌های خود، آنان را به مقاومت در مقابل رژیم فرا خواند.
برگی از خاطرات حسن روحانی
روزهایی‌ كه‌ ایشان‌ در جلسه‌ی‌ علنی‌ مجلس‌ شركت‌ نمی‌كرد، گروهک‌ها از غیبت‌ ایشان‌ سوءاستفاده‌ می‌كردند و در نشریات‌ خود می‌نوشتند كه‌ چرا پدر طالقانی‌ به‌ مجلس‌ نرفته‌ است‌ و آن‌ را نشانه‌ی‌ عدم‌ رضایت‌ ایشان‌ از روند فعالیت‌ مجلس‌ خبرگان‌ به‌ مردم‌ عنوان‌ می‌كردند.
به روایت رخ‌صفت
خانم‌ها میرفتند و می‌آمدند شعارشان‌ اين‌ بود که‌ شماها اگر خودتان‌ غيرت‌ راهپيمايی نداريد برويد در خانه‌ و به خانمهايتان‌ را بگوييد بيرون‌ بيايند و مردم‌ را تهييج‌ میکردند مردم‌ کم کم آمدند و ما از همان‌ جا راه‌ افتاديم‌ از درب منزل‌ آرام‌ آرام‌ آمدم‌ و همان‌ کنار خيابان‌ به‌ عنوان‌ راهپيمايی نمیآمدم‌ ولی خانم‌ها مفصل‌ هم‌ شعار میدادند و هم‌ هيجان‌ زده‌ بودند.
از جمعیت سبقت گرفته خود را به ‌‌‌‌‌‌‌‌آیت‌‌‌‌‌‌‌الله سید علی شاهرودی رساندم و گفتم آقای خمینی در جمعیت پیاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید و دایماً اشك می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ریزد. در جواب گفت: «ایشان بهتر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌داند كه چه كسی را از دست داده است.»
به بهانه سالروز مفقود شدن امام موسی صدر
دکتر مجابی: شهید محمد منتظری در سال 1358 روزی با من تماس گرفت و اظهار کرد که از سوی امام خمینی از من خواسته شده درباره‌ی سرنوشت امام موسی صدر از مقامات لیبی استفسار کرده و جواب مستدل و متقنی از آنها به دست آورم.