چند رسانه‌ای- فیلم

انتشار برای نخستین بار

فیلم| اینجانب سید ابراهیم رئیسی

شهید رئیسی در بخشی از خاطرات خود با اشاره به دوران کودکی و غم از دست دادن پدر؛ شرایط سخت زندگی در آن روزها را تشریح کرده است.

فیلم| سه پرده از سفر نیکسون به تهران در سال 1351

سفر ریچارد نیکسون در اردیبهشت سال 1351/می 1972 در بستر تحولات جنگ سرد بسیار بااهمیت بود. این سفر که پس از 13 سال توسط عالی‌ترین مقام دولت آمریکا به ایران انجام می‌شد، پیام بسیار روشنی برای تثبیت جایگاه ایران به عنوان قدرت برتر در خلیج فارس به همراه داشت.
فیلم| وقتی امریکا اشتباه خلیج خوک‌ها را تکرار کرد
از "خلیج خوک‌ها" در آوریل ۱۹۶۱ تا "پنجه عقاب" در آوریل ۱۹۸۰

فیلم| وقتی امریکا اشتباه خلیج خوک‌ها را تکرار کرد

شکست امریکایی‌ها در آوریل 1961 در خلیج خوک‌ها با هدف ساقط کردن دولت فیدل کاسترو، اولین و آخرین اشتباه آن‌ها نبود. نیروهای نظامی امریکایی در آوریل 1980 و در جریان عملیات پنجه عقاب برای آزادسازی گروگان‌های امریکایی در تهران بار دیگر با شکست مواجه شدند؛ شکستی که همگان از جمله کارتر رئیس‌جمهور وقت امریکا را به یاد خلیج خوک‌ها انداخت.
فیلم| خدمات آمریکایی‌ها به صدام در آغاز جنگ تحمیلی
نوروز با تاریخ انقلاب اسلامی؛ بخش پنجم

فیلم| خدمات آمریکایی‌ها به صدام در آغاز جنگ تحمیلی

روایتی از کمک غیرمستقیم اطلاعاتی آمریکایی ها به صدام حسین از طریق عربستان و اردن را مشاهده می کنیم که از حمله عراق به ایران به عنوان اهرم فشاری برای آزادی گروگان های آمریکایی استفاده می شد.
فیلم| یک شکست کاملا آمریکایی
نوروز با تاریخ انقلاب اسلامی؛ بخش چهارم

فیلم| یک شکست کاملا آمریکایی

عملیات پنجه عقاب یا طوفان صحرا در اردیبهشت 1359 آخرین تلاش ناکام دولتمردان آمریکایی برای آزادسازی گروگان‌ها بود. طراح اصلی آن مشاور امنیت ملی کارتر زیبگنیو برژینسکی بود و کارتر با پذیرش تمام ریسک ها و مخاطرات انجام چنین عملیاتی، یک تیم فوق سری تحت عنوان «اتاق سیاه» را تشکیل داد تا این عملیات را طراحی کنند. این کلیپ روایتی از فضای داخل کاخ سفید و حلقه محدود مشاوران کارتر است که تصمیم به انجام عملیات پنجه عقاب گرفتند.
فیلم| شاه را به آمریکا راه ندهید
نوروز با تاریخ انقلاب اسلامی؛ بخش سوم

فیلم| شاه را به آمریکا راه ندهید

علت اصلی تصرف سفارت بی‌توجهی دولت کارتر به هشدارهایی بود که انقلابیون درباره پذیرش شاه به آمریکا داده بودند. از ماه‌ها قبل کاردار سفارت بروس لینگن و وزیر امور خارجه وقت ابراهیم یزدی ملاقات‌هایی برای حل و فصل مطالب متعدد فی مابین دو دولت داشتند و در همه این دیدارها، مقامات دولت موقت بر خواست ملی بازگرداندن محمدرضا پهلوی به ایران و محاکمه او تاکید کرده بودند. در این فیلم که بروس لینگن کاردار وقت سفارت از مشروح وقایع آن ایام صحبت می‌کند، به روشنی مشخص است که چطور دولت کارتر نسبت به این هشدارها بی‌تفاوت بود و خشم انقلابیون را نسبت به ماهیت و وجود اتباع آمریکایی در ایران دست کم گرفته بود.
فیلم| محمدرضا پهلوی سردرگم میان اختلاف نظر آمریکایی‌ها
نوروز با تاریخ انقلاب اسلامی؛ بخش دوم

فیلم| محمدرضا پهلوی سردرگم میان اختلاف نظر آمریکایی‌ها

در آخرین ماه‌های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی بین سیاستمداران ایالات متحده در ارتباط با چگونگی حمایت از رژیم پهلوی اختلافاتی وجود داشت. فرستادن ژنرال هایزر به ایران در واقع آخرین حمایت آمریکا از شاه بود. به اعتقاد هایزر همین اختلاف نظر و دوگانگی باعث گردید ماموریت وی به شکست و رسوایی ختم شود. این فیلم روایتی دست اول از سفر هایزر به ایران است و برای نخستین بار مصاحبه هایی با او، شاه و درباریان را درباره این سفر به تصویر کشیده است.
فیلم| تصور غیرممکن‌ها؛ روایت یک نامه امریکایی
نوروز با تاریخ انقلاب اسلامی؛ بخش اول

فیلم| تصور غیرممکن‌ها؛ روایت یک نامه امریکایی

در آخرین ماه‌های عمر رژیم پهلوی سولیوان سفیر وقت امریکا در تهران در نامه‌ای با عنوان تصور غیرممکن‌ها؛ تصور ایران بدون محمدرضا پهلوی را به سران کاخ سفید هشدار می‌دهد. این فیلم روایتی بدون واسطه از این ماجراست که برای نخستین بار به زبان فارسی منتشر می‌شود.
نیکسون: دوستی با امریکا بسیار خطرناک است/ شاه؛ تنها و بهترین دوست اسرائیل بود
فیلم| آخرین خاطرات رئیس‌جمهور امریکا از دیدار با شاه

نیکسون: دوستی با امریکا بسیار خطرناک است/ شاه؛ تنها و بهترین دوست اسرائیل بود

نیکسون پس از سقوط رژیم پهلوی در ایران نیز روابط گرم خود را با شاه حفظ کرد و یکی از اصلی‌ترین عوامل اعمال فشار بر جیمی کارتر برای پذیرش شاه در واشنگتن بود. او در این مصاحبه از آخرین خاطرات خود در ملاقات با محمدرضا پهلوی سخن گفته و از سردرگمی دولتمردان آمریکایی در حمایت از شاه انتقاد کرده است.