مرکز اسناد انقلاب اسلامی

به مناسبت سالروز رحلت آیت‌الله محمد مؤمن
آیت‌الله مؤمن در سال 56 در شهداد تبعید بودند و با آیت‌الله مشکینی که در ماهان تبعید بودند ارتباط داشتند. ما در جلسات ایشان شرکت می‌کردیم. چون ایشان حق منبر رفتن نداشتند و در همه‌ی اوقات نشسته صحبت می‌کردند. واقعاً در شهداد و بدون امکانات که من درست یادم است آن گرمای سخت را ایشان با یک پنکه تحمل می‌کردند.
روایت‌هایی از قیام 29 بهمن تبریز
حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالحمید بنابی می‌گوید: « پلیس محلى از عهده سركوب مردم و متوقف كردن آنان برنمى‌آمد. در نهایت دست به دامن تهران شدند و از آنجا نیرو خواستند. بى‌درنگ سه فروند هواپیماى سى.130 وارد تبریز شدند و نیروهاى ویژه‌اى را در فرودگاه تخلیه كردند. رژیم به دلیل عدم اعتماد به سربازان، از آوردن آن‌ها به تبریز براى سركوب قیام، خوددارى كرد...»
بازنشر
سرانجام‌ در روز 22 بهمن‌، رژیم‌ 2500 ساله‌ شاهنشاهی‌ سقوط‌ كرد. در این‌ روز تاریخی‌، مردم‌ سراسر ایران‌ به‌ شكرانه‌‌ این‌ پیروزی‌ بزرگ‌ و بی‌نظیر، به‌ خیابان‌ها ریختند و به‌ جشن‌ و شادی‌ ‌ پرداختند. در این راستا با تصرف شهربانی‌ها و نهادهای باقی‌ مانده از رژیم پیشین برای همیشه خط بطلان بر پیکره پهلوی‌ها کشیدند. در این روز با تقدیم شهدایی پایه‌های نظام جمهوری اسلامی ایران را محکم‌تر و استوارتر کردند. و با پیروی از دستورات امام‌خمینی برای همیشه دست جهان خواران را از ایران قطع کردند.
مبارزات مردم کرمانشاه در بهمن 1357
مردم کرمانشاه در روز 22 بهمن‌ماه دست به راهپیمایی‌ای عظیم و مردمی زدند که در آن ده‌ها هزار زن و مرد کرمانشاهی حضور داشتند. در پایان این مراسم عظیم و نمایش باشکوه مردمی، قطعنامه‌ای قرائت شد و به تصویب رسید ‌که درخواست‌های انقلابیون و مردم کرمانشاه در آن انعکاس یافته‌بود. یکی از این درخواست‌ها استعفای دسته‌جمعی نمایندگان کرمانشاه از سمت نمایندگی مجلس شورای ملی بود. همچنین مردم کرمانشاه حمایت قاطع خود را از تشکیل دولت موقت به دستور امام‌خمینی و به ریاست مهندس مهدی بازرگان اعلام کردند و آیت‌الله عبدالجلیل جلیلی در پایان این مراسم سخنرانی کرد. تظاهرکنندگان پس از صدور قطعنامه و سخنرانی، بعدازظهر به‌سوی باغ فردوس شهر کرمانشاه به حرکت درآمدند، بر مزار شهدای این شهر حاضر شدند.
نماینده مازندران در مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با IRDC.IR مطرح کرد:
آیت‌الله علی معلمی نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه قائمشهر، با اشاره به صف آرایی مردم مازندران در برابر جریان فتنه گفت: مردم استان مازندران از حوادثی که در کشور به وجود آمده بود آزردگی داشتند و هیجان عمومی برای حضور در صحنه بسیار زیاد بود.
فرمانده سپاه انصارالمهدی(عج) استان زنجان در گفتگو با IRDC.IR:
سردار کرمی با اشاره به اینکه خطر فتنه 88 از جنگ تحمیلی کمتر نبود، گفت: خوشبختانه با حضور و هوشیاری به موقع مردم این فتنه خیلی زود، خنثی شد.
انقلاب اسلامی در استان مرکزی
«پزشکان اراک به عنوان اعتراض به حمله ماموران به بیمارستانها به راهپیمایی در خیابانهای این شهر پرداختند. و با صدور قطعنامه ای ضمن اعلام همبستگی با ملت مبارز ایران، یادآور شدند که در روزهای 26 و 27 و 28 دی ماه بیماران را به طور رایگان درمان خواهند نمود».
حضور صدها هزار نفر نیروی نظامی بیگانه در کشور از علل اصلی بروز قحطی بود. قوای خارجی هم قدرت مالی داشتند و هم قدرت نظامی و هم نفوذ سیاسی. بنابراین برای اداره جبهه‌های جنگ، ارزاق، گندم و جو و حتی حیوانات مردم را خریداری و از کشور خارج می‌کردند.
گزارش مطبوعات از اولین سالگرد واقعه 23 آذر
پس از آن دکتر آراسته سرپرست مرکز پزشکی امام رضا صحبت کرد و گفت سال گذشته در چنین روزی بود که بیماران بی‌دفاعی که در بیمارستان بستری بودند مورد حمله جلادان خونخواری قرار گرفتند که حتی به اطفال بی‌پناه نیز رحم نکردند آثار خون و گلوله‌ای که در گوشه و کنار بیمارستان و به خصوص بخش اطفال باقی مانده بود  بیمارستان را تبدیل به نمایشگاه جنایات پهلوی کرده بود.