مرکز اسناد انقلاب اسلامی

در گفت و شنود با آیت‌الله صدیقی مطرح شد؛
پدر عیال ما مرحوم آقای واعظی که از شاگردان مقرب درس مرحوم آیت‌الله حجت بود نقل می‌کردند؛ ما خدمت مرحوم آیت الله العظمی بروجردی رسیدیم. ایشان خیلی با هیبت بودند. یک وقت دیدیم که آقای بروجردی جلوی پای یک طلبه جوان که به همراه یک بازاری آمده بود بلند شد و او را تحویل گرفت و اکرامش کرد. معلوم شد که این طلبه آقای قدوسی است.
گفتگو با سردار نوروزی پیرامون خدمات حجت‌الاسلام حسینیان در دادستانی سیستان
هر چه کشفیات داشتیم، باید مصادره و سپس به تهران منتقل می‌شد. آقای حسینیان فکر کردند که چه کنیم، چه نکنیم؟ قرار شد با آقای موسوی اردبیلی جلساتی را بگذاریم که چرا کشفیات استان را به تهران می‌برید؟ این استان که خودش استان محرومی است، چرا این‌ها در جهت محرومیت‌زدایی خود استان و رفع نیازمندی‌های اینجا صرف نشود ...؟
در آستانه دومین سالگرد مرحوم حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان؛
شیخ قدرت علیخانی: حسینیان در مرکز اسناد بدون خط، از هر طرفی که توانسته مصاحبه گرفته و چاپ کرده است. بدون اینکه در نظر بگیرد این فرد از جناح راست است و آن فرد از چپ. چون دنبال این بوده که چه کسی در انقلاب نقش داشته و چه کسی لطمه و صدمه دیده است. اینطوری نبوده که بگوید از این آدم خوشم می‌آید پس خاطراتش را بگیرم، از این یکی خوشم نمی‌آید نگیرم.
در گفتگو با نویسنده کتاب «مینوچهر» مطرح شد:
به شهادت همکاران ایشان، دکتر دوایی حضوری مستمر در اتاق عمل داشت و برای نجات جان بیمار نهایت تلاش خود را می‌کرد. از دستاوردهای مرحوم دکتر دوایی، تریاژ است که در دوران جنگ تحمیلی کاربرد بسیاری داشت و امروزه نیز در مراکز درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
نگاهی به حیات سیاسی آیت‌الله محمدی گیلانی در گفتگو با حجت‌الاسلام نیری
آیت‌الله گیلانی فقط می‌گفت: من چه کنم بچه‌هایم به این سرنوشت گرفتار شدند و من اجازه ندارم که حتی برای این‌ها گریه کنم که فردای قیامت خدا به من بگوید برای این بچه منافق چرا گریه کردی؟
ناگفته‌های همسر سید محسن موسوی پس از چهل سال
مریم مجتهدزاده: آخرین باری که به لبنان رفتم پسرم یکسال و نیم داشت. در آن سفر عکسی با محسن گرفتیم...  در نامه‌ای که به همراه همان عکس برایم فرستاد نوشته بود: یک اتفاقی برای من می‌افتد که من نه شهیدم و نه زنده. عین این عبارت را نوشته بود. من پرسیدم یعنی چه که اتفاقی می‌افتد تو نه شهیدی و نه زنده؟  جواب داد بعداً می‌فهمی.
به روایت شهید بهشتی:
در 15 خرداد چیزى که خیلى جالب بود این بود که عده‌اى از زنان رشید پایین شهر قم چوب به‌دست در تظاهرات شرکت کردند و مردم با مخلوطى از گریه و خشم و فریاد به دستگیرى امام، رهبر و مرجع تقلید و پیشواى محبوب اسلامى‌شان، اعتراض مى‌کردند.
آسیب‌شناسی تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی در گفتگو با مرتضی میردار
مرتضی میردار گفت: ما در تاریخ انقلاب اسلامی بیشتر به دنبال تاریخ سیاسی هستیم و این برای ما آفت است. مراکز تاریخ‌نگاری انقلاب یک توجه ویژه به تاریخ اجتماعی بکنند تا رویکرد اجتماعی تاریخ انقلاب هم پررنگ بشود.
بررسی حیات سیاسی سید محمود دعایی در گفت و شنود با حجت‌الاسلام معزی
در ماجرای آقای منتظری هم ایشان نظرش بر خلاف اکثریت مجمع روحانیون بود. ایشان همچنین مرید امام بودند و می‌دانستند که نگاه امام نسبت به آقای منتظری چگونه است به همین دلیل ایشان دنبال راه امام رفت و آقای منتظری را همراهی نکرد. در این مسئله باز هم علاقمندی و تبعیت آقای دعایی از امام خمینی بروز کرد.