مرکز اسناد انقلاب اسلامی

به همت مرکز اسناد انقلاب اسلامی قم؛
مراسم رونمایی از کتاب «سیاست و حکمت» خاطرات آیت‌الله دکتر احمد بهشتی و نوشته سید مصطفی سید صادقی با عنوان «شب‌های حوزه» دوشنبه 15 اسفندماه 1401 با سخنرانی آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری برگزار می‌شود.
در نشست تخصصی نقد و بررسی کتاب بنیاد قم پژوهی مطرح شد؛
مؤلف کتاب گفت: شیخ مؤسس که علت این بحران را عدم وجود یک پایگاه قوی دینی در ایران و کاهش عمق اثرگذاری حوزه‌های عتبات در آن دوران می‌دانست، آرمان خود را در نجات ایران از این تباهی و وضعیت بد اجتماعی مردم آن قرار داد و برای رسیدن به وضعیت مطلوب و مورد نظر خویش، به بازتأسیس حوزه علمیه قم همت گماشت و با این اقدام حیاتی و مؤثر، سایه تباهی را از سر ایران دور کرد.
حجت‌الاسلام فروغی در نشست بنیاد قم پژوهی مطرح کرد:
مسئول مرکز اسناد انقلاب اسلامی قم گفت: ۴۰ هزار ساعت مصاحبه در مرکز اسناد انقلاب اسلامی موجود است. حجت‌الاسلام محمدحسین فروغی، در نشست بنیاد قم‌پژوهی که در مرکز اسناد انقلاب اسلامی قم برگزار شد، ضمن معرفی مرکز اسناد انقلاب اسلامی قم عنوان کرد: مرکز اسناد قم از سال ۵۹ کار خود را آغاز کرد […]
کارکرد تاریخ شفاهی در تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی بررسی شد؛
حجت‌الاسلام سعید فخرزاده گفت: دایره تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی بسیار وسیع است که لازم است متناسب با آن سرمایه‌گذاری شود. اگر علمی کار نکنیم باید هزینه زیادی بپردازیم تا اشتباهاتی را که بیان شده است، رفع کنیم. هزینه ساماندهی از هزینه گردآوری بیشتر است. اگر هزینه‌ای برای آموزش افراد در نظر بگیریم، در پایان هزینه زیادی نخواهیم داشت.
گزارشی از بازگشایی سفارت فلسطین پس از پیروزی انقلاب
«در همان روزهای مشرِف به پیروزی انقلاب اسلامی، سفارت فلسطین را که دست رژیم غاصب بود، از او گرفتند و دادند به فلسطینی‌ها که مالک فلسطینند». رهبر انقلاب اسلامی این جمله را درباره اخراج رژیم غاصب صهیونیستی از سفارت این رژیم در تهران و تحویل آن توسط مردم به فلسطین بیان کردند.
در میزگرد ایبنا با حضور دکتر جواد منصوری، دیپلمات اسبق، پژوهشگر تاریخ و دکتر محمد صادق کوشکی، عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به بررسی جلد نخست این مجموعه به مناسبت فرار رسیدن ایام دهه فجر پرداخته شده است.    
رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در برنامه "حضور" مطرح کرد؛
حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی گفت: جوانان ما فهیم و عاقل و تحصیل کرده هستند. اگر ما واقعاً صادقانه با آنان گفتگو کنیم و انتقادات آنان را بپذیریم و همدلی و هم زبانی با آنان داشته باشیم، این اعتمادسازی شکل می‌گیرد.
روایتی از تشييع پیکر آیت‌الله حائرى‌یزدی
... در شب عید فطر به محضرشان رسیدم. فصل زمستان بود و در منزل اندرونى و بیرونى ایشان بسته بود. با این حال، من توفیق درک محضرشان را پیدا کردم. ایشان زیر کرسى نشسته و از اوضاع حاکم بر کشور به شدت ناراحت بودند؛ چون رضاخان اعلام کرده بود که تنها سه الى چهار نفر حق استفاده از لباس روحانیت را دارند: حاج شیخ عبدالکریم در قم، حاج آقاحسین در مشهد، آسید ابوالحسن در نجف و یک فرد دیگر.
از زمان آغاز اشغال فلسطین از جمله شهر قدس در سال 1967 میلادی فلسطینی ها مبارزات مردمی بسیاری را علیه اشغالگران صهیونیست انجام دادند که اولین انتفاضه فلسطین از مهم‌ترین مبارزات مردمی فلسطین به شمار می‌آید.
بین مصاحبه‌ها احساس کردم اگر از شهید بپرسم مرتب همسرش منقلب می‌شود، برای همین مصاحبه‌ها را به سمت روایت از زندگی خودش بردم، بعد از مدتی فهمیدم حاج حمید دلش می‌خواست من پری را بنویسم.