مرکز اسناد انقلاب اسلامی

به مناسبت 29 فروردین صورت گرفت؛
امام خمینی با اعلام 29 فروردین به عنوان روز ارتش، با صدور پیامی مردم و ارتش را به حفظ پیوند اخوت و برادری فراخوانده و اعلام کردند اگر افراد ارتشی که در رژیم طاغوتی، کار خلاف و گناه صغیره کرده اند، با بازگشت به سوی خدا و جمهوری اسلامی، مورد عفو قرار می‌گیرند.
روایت مطبوعات از یک دیدار ناگهانی
روزنامه کیهان در شماره 28 فروردین 1358 عکس حضور از پیش اعلام نشده حاج سید احمد خمینی در دفتر تعطیل شده آیت الله طالقانی و دیدار او با فرزند آیت الله طالقانی را منتشر کرد.
از اکتبر 1973 تا اکتبر 2023؛ نیم قرن سیاست اعراب درباره اسرائیل
نیم قرن پس از جنگ یوم کیپور؛ سیاست‌های اعراب علیه اسرائیل چنان استحاله شد که نه تنها در عملیات طوفان الاقصی -فلسطینی‌ترین حمله تاریخی به رژیم صهیونیستی- اقداماتی از سوی اعراب صورت نگرفت بلکه کارشکنی‌هایی فراتر از حد انتظار انجام دادند. استحاله عربی تا جایی پیش رفت که در روزهای اخیر و طی حمله جمهوری اسلامی ایران به پایگاه‌های نظامی رژیم صهیونیستی، دولت اردن در حمایت از اسرائیل به مقابله ناموفق با پهپادها و موشک‌های ایرانی پرداخت.
از تشییع تا چهلم اسدالله علم
علم در تاریخ 25 فروردین 1357 در سن پنجاه و هشت سالگی در گذشت. بر طبق اسناد، خانواده علم در حرم مطهر امام رضا(ع) دارای مقبره خانوادگی هستند که وی نیر در همان محل دفن می‌شود. طبق این سند تاریخ فوت علم 25 فروردین ماه 57 بیان شده است که با توجه به مرگ وی در نیویورک، با دو روز تاخیر یعنی 27 فروردین به خاک سپرده می شود.
به روایت مطبوعات
روزنامه‌های شنبه 25 فروردین 1358 به موضوع بازداشت و آزادی دو پسر و یک عروس آیت الله طالقانی پرداختند که دو روز قبل یعنی پنجشنبه 23 فروردین ماه رخ داده بود و منجر به تعطیلی دفتر آیت الله طالقانی و خروج موقت ایشان از تهران شد.
سلام عید
«سلام» از مراسمی است که در تاریخ ایران، پادشاهان و امرا یا شاهزادگان برپا می‌شده و درانواع مختلفی معمول بوده است: سلام پادشاهی یا خلافت؛ سلام عید که در عید نوروز، سلام نظامی یا اعیاد مذهبی همچون عید فطر برگزار می ‎شده است.در دوره پهلوی، هر سال در روز عید سعید فطر، مراسم سلامی در کاخ سعدآباد با حضور مقامات لشگری و کشوری برگزار می‌شد و حضور در این مراسم با لباس رسمی اجباری بود.
واکنش اهالی فرهنگ به شهادت سید مرتضی آوینی
شهادت سید مرتضی آوینی هنرمند برجسته و متعهد انقلاب اسلامی در 20 فروردین 1372 موجی از واکنش‌ها را در میان اهالی فرهنگ و رسانه برانگیخت که روزنامه کیهان برخی از آن‌ها را منتشر کرد. حسین بهزاد در یادداشتی با عنوان «کربلا ما می‌آئیم» از آخرین دیدارش با آوینی گفت. سید مهدی شجاعی واگویه‌هایش را با عنوان «جا مانده بودی تو انگار از کاروان عظیم شهادت» به سطور آورد. مهدی نصیری نیز با «سوز فراق به پایان آمد» حاشیه‌ای به «حضور ملکوتی رهبر انقلاب در مراسم تشییع پیکر پاک سید مرتضی» پرداخت.
به بهانه سالروز قطع روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا به دستور جیمی کارتر
پس از عدم توفیق ایالات متحده در حل بحران تسخیر سفارت امریکا و آزادی گروگان‌ها و حکم تاریخی امام خمینی مبنی بر ادامه این وضعیت تا تعیین تکلیف توسط مجلس بعدی، کارتر دست به اقدامی عجولانه در قطع تمامی روابط دیپلماتیک و اقتصادی و سیاسی میان ایالات متحده و ایران زد. انعکاس این تصمیم در فضای جامعه ایالات متحده باعث بحران تازه‌ای شد. این تشنجات تا حدی بود که در وضعیت اقتصادی آمریکا در بازار سهام و نرخ طلا اثرگذار بود.
در تنهایی و سکوت
روزنامه‌های تهران در تاریخ 18 فروردین 58 خبر دادند که بزرگ علوی نویسنده مشهور ایرانی، صبح هفدهم فروردین و پس از 26 سال دوری از وطن، به ایران برگشت.
تازه های کتاب