کد خبر: ۱۰۱۰

بیست و هشتم خرداد ماه در گذار تاریخ

28 خرداد 1382
حجت الاسلام علي يونسي وزير اطلاعات، دستگيري 165 نفر از اعضا و رهبران سازمان مجاهدين خلق در فرانسه را اقدامي بدون هماهنگي با جمهوري اسلامي ايران خواند و آن را عمل پليس فرانسه به وظيفه قانوني خود خواند.

28 خرداد 1382
رهبران ايران، تاجيكستان، ازبكستان و افغانستان امروز در تهران گردآمدند تا قرارداد احداث راه ترانزيتي از ايران به آسياي ميانه را امضا كنند.

28 خرداد 1379
كرميت روزولت طرح كودتاي 28 مرداد 1332 ايران در 84 سالگي درگذشت.

28 خرداد 1378
سفير جمهوري اسلامي ايران در ايتاليا در مكالمه تلفني با اعضاي خانواده سه ايتاليايي كه روز 23 خرداد گذشته در نزديكي شهر بم توسط چند ناشناس ربوده شد، با آنها ابراز همدردي كرد و تأكيد كرد دولت ايران به تلاشهاي خود براي بازگرداندن ربوده شدگان به آغوش خانواده هايشان به طور جدي ادامه خواهد داد.

28 خرداد 1377
آيت الله العظمي حاج شيخ ميرزاعلي غروي تبريزي كه بيش از 40 سال در نجف اشرف ساكن بود، در جريان يك سوءقصد به همراه فرزند، داماد و راننده اش در بين راه كربلا و نجف به شهادت رسيد.

28 خرداد 1374
سران 7 كشور صنعتي در اجلاس هاليفاكس، درخواست آمريكا براي تحريم اقتصادي ايران را رد كردند.

28 خرداد 1374
گري سيك مشاور پيشين كاخ سفيد در مصاحبه اي با راديو بي بي سي اعلام كرد سرنگوني هواپيماي مسافري ايران توسط يك ناو جنگي آمريكا بر فراز خليج فارس يك رويداد شرم آور در تاريخ فعاليتهاي نظامي آمريكا بود.

28 خرداد 1373
حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب قمه زني علني را ممنوع و حرام اعلام كردند. وزير كشور نيز اعلام كرد ستادي در وزارت كشور تشكيل شده تا با كساني كه اقدام به قمه زني مي كنند، برخورد شود.

28 خرداد 1373
مذاكرات صلح تاجيكستان با حضور نمايندگاني از تاجيكستان، روسيه، پاكستان، افغانستان، ازبكستان و قرقيزستان در ايران برگزار شد.

28 خرداد 1369
سازمان همكاري‌هاي اقتصادي (اكو) طي پيماني كه ميان وزيران خارجه ايران، تركيه و پاكستان در شهر ازمير تركيه به امضأ رسيد تأسيس شد.

28 خرداد 1369
هاشمي رفسنجاني رئيس جمهور در پاسخ به نامه دوم صدام با اشاره به عبارات مغرضانه وي ، اظهار اميدواري كرد بعد از اين، وقت دو طرف با مبادله نامه تلف نشود. وي گفت «به خاطر مواضع منفي سعوديها نسبت به انقلاب اسلامي ايران ، قلمرو دولت عربستان محل مناسبي براي مذاكرات صلح نيست.

28 خرداد 1368
یک هواپیمای مسافربری افغانستان از نوع آنتونف - 26 در شمال زاهدان در حوالی زابل سقوط کرد و 5 مسافر آن کشته و 33 نفر دیگر مجروح شدند.

28 خرداد 1363
در پي امتناع دولت مصر از اعطاي پناهندگي به ربايندگان هواپيماي جمهوري اسلامي ايران، آنان هواپيما را با 8 سرنشين آن به سوي فرانسه به پرواز درآوردند.

28 خرداد 1360
امام خميني به مناسبت نيمه شعبان در پيام مهمي خاطرنشان كرد «امروز و روزهاي آينده روز شكست جريان دشمنان قسم خورده اسلام است. روز شكست جرياني است كه به اسلام معتقد نيستند.» اين سخنان در آستانه تصويب لايحه عدم كفايت سياسي بني صدر بيان گرديد.

28 خرداد 1360
سازمان مجاهدين خلق در بيانيه اي رسماً حركت مسلحانه عليه جمهوري اسلامي ايران را اعلام كرد.

28 خرداد 1359
امام خميني با صدور سه حكم جداگانه حجت الاسلام حاج شيخ فضل الله محلاتي را به عنوان نماينده خود در سپاه پاسداران، حجت الاسلام محي الدين انواري را به عنوان نماينده خود در ژاندارمري و حجت الاسلام حاج شيخ محمد امامي كاشاني را به عنوان نماينده خود در شهرباني منصوب كردند.

28 خرداد 1358
بروس لينگن‌ ـ جانشين چارلز ناس‌ كاردار امريكا در ايران‌ـ وارد تهران شد.

28 خرداد 1357
شاه در مصاحبه با مجله «يو. اس. نيوز. اند ورلد ريپورت» با اشاره به جريان انقلاب گفت موج تظاهرات اخير تهديدي عليه من به حساب نمي آيد» وي گفت «هيچ نيرويي نمي تواند مرا سرنگون كند».

28 خرداد 1355
«اسحاق رابين‌» ـ نخست وزير وقت اسراييل‌ـ در نامه‌اي به محمدرضا پهلوي‌، از وي خواست تا ديدگاه انورسادات رييس جمهور مصر راجع به صلح با اسراييل راجويا شده به وي اطلاع دهد. سادات براي يك ديدار 6 روزه از ايران در تهران به سر مي‌برد.

28 خرداد 1336
وزير اوقاف مصر طي نامه اي به آيت الله العظمي بروجردي مرجع تقليد شيعيان جهان از وي درخواست كرد با تشكيل كنفرانس جهت ايجاد وحدت نظر بين پيروان تشيع و تسنن موافقت نمايد. طبق اين نامه، كنفرانس مزبور با شركت رهبران مذهبي دو فرقه اسلامي در تهران يا قاهره تشكيل خواهد شد.

28 خرداد 1330
دو لشكر روسي از اوكراين به مرزهاي جنوبي (مرز ايران) اعزام شده و رزمناو سنگين 7800 تني «آدميرال يوماشو» نيز از شمال آبهاي درياي خزر به نواحي جنوبي اين دريا رهسپار شده است. اين رزمناو در آبهاي شمالي آستارا لنگر خواهد انداخت. توضيحي درباره اين نقل و انتقال نظامي داده نشده است.

28 خرداد 1329
دكتر محمد مصدق متن پيام آيت الله كاشاني را در جلسه مجلس شوراي ملي قرائت كرد. در اين پيام تأكيد شده بود كه نفت ايران متعلق به ملت ايران است و هيچ اجنبي حق تعرض به آن را ندارد.

28 خرداد 1329
«هنري گريدي» سفير جديد آمريكا در ايران از نيويورك رهسپار يونان شد. وي قبل از ورود به تهران چند روزي در آتن خواهد ماند.

28 خرداد 1327
نواب صفوي در جمع هزاران نفر از مردم كه در اعتراض به حكومت هژير در مسجد سلطاني (مسجد امام خميني بازار) گرد آمده بودند، سخنراني شديداللحني عليه هژير ايراد كرد. دیروز هم اجتماع مشابهی در میدان بهارستان تشکیل شده بود.

28 خرداد 1323
آيت الله سيدابوالقاسم كاشاني كه در گلاب‌دره شميران مخفي بود، توسط مقامات متفقين بازداشت و به خارج از كشور تبعيد شد.

28 خرداد 1321
امروز اعلام شد که بيماري تيفوس در تهران فراگير شده است. اين بيماري روزانه چند صد نفر را به كام مرگ مي برد.

28 خرداد 1320
مسئويت دفاع از منافع انگليس در ايران و عراق به ارتش هند واگذار شد.

28 خرداد 1314
كلاه مردم ايران تغيير كرد و كلاه پهلوي كه داراي يك لبه بود متروك شد. تمام افراد كشور از امروز مقيد شدند كلاه شاپو تمام لبه بر سر بگذارند. بخشنامه اي در اين زمينه از طرف وزارت داخله صادر شد كه استفاده از اين كلاه را براي تمام مأمورين دولتي اجباري مي كرد.

28 خرداد 1304
« والاس اسميت موري »‌ كاردار وقت امريكا در ايران در گزارشي از نتايج جنگ اول جهاني در ايران نوشت : در سالهاي ۱۸- ۱۹۱۷بر اثر خشكسالي و تخريبي كه به زراعت ايران به دليل تهاجم ارتشهاي بيگانه وارد شد قحطي بزرگي ايران را در بر گرفت كه يك سوم جمعيت آنرا تلف كرد .

28 خرداد 1287
محمدعلیشاه قاجار در تلگرافی به مراجع نجف، اقدام خود در تعطیل کردن مجلس شورای ملی را توجیه کرد.

28 خرداد 1287
به موجب تلگرافي كه از بندر انزلي رسيد كشتيهاي جنگي روسيه در اين بندر لنگر انداخته و اردوي نظامي شاه هم در كرج به حال آماده باش درآمد. بازارها همچنان تعطيل و اوضاع بحراني است.

28 خرداد 1285
آیت الله شیخ فضل الله نوری و آقا سید ابوالقاسم امام جمعه به قیام مردم پیوستند. بدین ترتیب جبهه علمای مشروطه خواه تقویت شد. در همین روز زنان با تجمع در مقابل کاخ سلطنتی، به عین الدوله صدراعظم، ناسزا گفتند.
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات