کد خبر: ۱۰۱۲

بیست و نهم خرداد ماه در گذار تاریخ

29 خرداد 1385
سه نفر از جمله يك ايراني در بعقوبه واقع در شمال عراق توسط افراد مسلح ناشناس به قتل رسيدند.

29 خرداد 1384
يك فروند هواپيماي مسافري آمريكا كه با 225 مسافر از دهلي نو به سوي آمستردام در پرواز بود به علت نقص فني مجبور به فرود در فرودگاه مهرآباد تهران شد. اين هواپيما پس از 7 ساعت توقف و رفع نقض به راه خود ادامه داد.

29 خرداد 1382
كميسيون اروپا بازوي اجرايي اتحاديه اروپا تصريح كرد سازمان مجاهدين خلق يك گروه تروريستي است. سخنگوي كميسيون روابط خارجي اتحاديه اروپا گفت ما تروريسم را در تمام اشكالش محكوم مي كنيم و سازمان مجاهدين خلق از نظر اتحاديه اروپا در فهرست گروههاي تروريستي قرار دارد.

29 خرداد 1379
مؤسسه نيويورك تايمز متن كتاب «كودتاي سيا در ايران» را كه به كودتاي 28 مرداد آمريكا و انگليس عليه دولت مصدق اختصاص دارد به روي شبكه اينترنت قرار داد.

29 خرداد 1379
كوفي عنان دبيركل سازمان ملل متحد براي انجام يك سفر رسمي و ديدار با مقامات بلندپايه جمهوري اسلامي ايران وارد تهران شد.

29 خرداد 1378
سعيد امامي متهم اصلي پرونده قتلهاي زنجيره اي بنابر ادعاي رئيس سازمان قضايي نيروهاي مسلح، به هنگام استحمام خودكشي كرد.

29 خرداد 1375
كمال خرازي نماينده دائم جمهوري اسلامي ايران در سازمان ملل نسبت به اقدامات تحريك آميز آمريكا در نقض حريم هوايي و آبي ايران در خليج فارس به پطروس غالي دبيركل سازمان ملل شكايت كرد.

29 خرداد 1369
درپی توليد يك فيلم مستهجن به نام «اسلحه عريان» كه در آن به مقدسات انقلاب توهين شده بود و همچنين نمايش آن در سينماهاي ترکیه، كاردار سفارت تركيه در تهران به وزارت خارجه احضار شد و اعتراض شديد ايران به وي ابلاغ گرديد. سفير ايران در آنكارا نيز به همين دليل مراتب اعتراض ايران را به وزارت خارجه تركيه انتقال داد.

29 خرداد 1366
تايمز مالي در مقاله اي با اشاره به بحران در روابط تهران و لندن نوشت دولت انگليس بايد از لطمه وارد آمدن بيشتر به روابطش با جمهوري اسلامي ايران جلوگيري كند. امروز همچنين روزنامه گاردين نوشت انگليس به روابط با ايران به مراتب بيشتر نياز دارد تا ايران نسبت به آن كشور.

29 خرداد 1365
«جان پاتيس» جاسوس آمريكايي كه با استفاده از گذرنامه ايتاليايي و با نام «جيواني پاتيس» وارد ايران شده بود در تهران دستگير شد.

29 خرداد 1363
هواپيماي فوكر 27 ايران كه روز 25 خرداد ربوده شده و به بحرين و سپس به مصر برده شده بود، پس از توقف در ايتاليا امروز در فرودگاه شهر نيس در جنوب فرانسه به زمين نشست و 4 هواپيماربا خود را تسليم پليس كردند. پليس فرانسه اعلام كرد هواپيما با 4 سرنشين باقي مانده به تهران عودت داده خواهد شد.

29 خرداد 1361
ابواياد مرد شماره 2 فلسطين اعلام كرد نيروهاي داوطلب ايراني جبهه جديدي را در لبنان عليه صهيونيستها گشوده اند.

29 خرداد 1360
امام خميني در سخناني تأكيد كرد «من با قدرت ملت، مقابل ضدانقلاب كه تصميم گرفته است بعضي افراد را بهانه قرار داده و عليه شما هر روز دست به اغتشاش بزند خواهم ايستاد.

29 خرداد 1358
اولين شماره روزنامه «انقلاب اسلامي» به مديريت ابوالحسن بني صدر و سردبيري عليرضا نوبري در 12 صفحه منتشر شد.

29 خرداد 1357
تعدادي از نمايندگان مجلس شوراي ملي با انتقاد از حزب رستاخيز، خروج خود را از اين حزب اعلام كردند.

29 خرداد 1356
دكتر علي شريعتي نويسنده و جامعه‌شناس ايراني در لندن درگذشت‌.

29 خرداد 1356
شاه در مصاحبه اي با راديو فرانسه گفت اگر قرار باشد موضوع دفاع از حقوق بشر، ما را به سوي شكستن و تبعيت از ديگران سوق دهد، ديگر نام آن حقوق بشر نيست. هيچ دليلي ندارد كه ما به آمريكا بيشتر از آنچه كه آمريكا به ما محتاج است نيازمند باشيم.

29 خرداد 1354
ارتشبد غلامعلي اويسي‌ ـ فرمانده نيروي زميني‌ـ در رأس هيأتي از نظاميان به همراه سرهنگ سلطان محمد اعتماد، وابسته نظامي ايران در امريكا براي بازديد از تأسيسات نظامي سانفرانسيسكو وارد پايگاه ارتش ششم امريكا شد.

29 خرداد 1354
سناتور ادوارد كندي‌، طي نطقي در مجلس سناي اين كشور از سياست امريكادر فروش اسلحه به ايران و ديگر كشورهاي منطقه و جذب قسمتي از درآمد نفت درمقابل ارسال اسلحه و تقويت هرچه بيشتر موقعيت نظامي كشورهاي مذكور انتقاد كرد.

29 خرداد 1340
سپهبد آزموده رئيس دادرسي ارتش، بازداشت شد.

29 خرداد 1332
طرح عملياتي برانداري دكتر محمد مصدق نخست وزير براي تصويب نهايي در اختيار رئيس سازمان سيا ، رئيس سازمان اينتليجنس سرويس ، وزارت امور خارجه آمريكا و وزارت امور خارجه انگلستان قرار گرفت .

29 خرداد 1331
سفيران و نمايندگان سياسي انگليس در كشورهاي خاورميانه و خاور نزديك امروز در تهران گرد هم آمدند تا مسائل و مشكلات سياسي مبتلابه دولت انگليس در اين منطقه را مورد بررسي قرار دهند. رياست اين اجلاس بر عهده آنتوني ايدن وزيري امور خارجه انگليس است.

29 خرداد 1330
دولت دكتر محمد مصدق از شركت نفت ايران و انگليس خلع يد كرد.

29 خرداد 1297
كابينه جديد نجفقلي خان صمصام السلطنه بختياري تشكيل شد.

29 خرداد 1288
سردار اسعد بختياري‌، با يك هزار سوار و يك دستگاه توپ به قصد تصرف تهران‌، اصفهان را ترك كرد.
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات