کد خبر: ۱۰۲۰

دوم تیر ماه در گذار تاریخ

2 تیر 1383
در پي توقيف سه قايق با 8 سرنشين انگليسي آن در آبهاي خليج فارس، جك استراو وزير خارجه انگليس در ديدار با كمال خرازي همتاي ايراني خود گفت اين قايق ها به اشتباه وارد آبهاي ايران شده بودند و سخنگوي نيروهاي انگليسي در عراق نيز اظهار داشت اينگونه حوادث، ديگر تكرار نخواهد شد.

2 تیر 1381
در پي وقوع زمين لرزه در استان قزوين كه با مرگ صدها نفر همراه بود، بسياري از رهبران كشورهاي جهان با ارسال پيام هايي آمادگي خود را براي ارسال كمك به زلزله زدگان اعلام كردند.

2 تیر 1379
فعاليت شبكه هاي تلویزیونی سي ان ان و سي بي اس متعلق به آمریکا در ايران ممنوع اعلام شد.

2 تیر 1377
31 نفر از افسران بلندپايه كشورهاي حاشيه خليج فارس براي سفري يك هفته اي به ايران آمدند تا از اماكن و مناطق مختلف كشور بازديد كنند.

2 تیر 1376
هيأت دولت لايحه استاني شدن گرگان را تصويب كرد. استان جديد شامل 6 شهر گرگان، گنبدكاووس، مينودشت، بندر تركمن، كردكوي و علي آباد است.

2 تیر 1373
با دستگيري يكي از اعضاي سازمان مجاهدين خلق كه قصد داشت در مسجد مكي اهل سنت زاهدان بمب گذاري كند، هويت عامل اصلي بمب گذاري در حرم مطهر حضرت رضا(ع) شناسايي شد. وي مهدي نحوي نام دارد و وزارت اطلاعات با انتشار چهره وي در مطبوعات، براي دستگيري او از مردم كمك خواست.

2 تیر 1367
جلد اول از مجموعه دايرةالمعارف تشيع پس از 6 سال تحقيق منتشر شد.

2 تیر 1367
در پي برقراري روابط مجدد تهران و پاريس، دولت فرانسه خريد نفت از جمهوري اسلامي ايران را آغاز كرد.

2 تیر 1360
انفجار بمب در سالن راه آهن قم هنگام پياده و سوار شدن مسافرين، 7 شهيد و 50 زخمي بر جاي گذاشت.

2 تیر 1358
راديو مسكو اعلام كرد ارتشبد غلامعلي اويسي فرماندار نظامي سابق تهران كه فراري است همراه با 30 نفر ديگر از ژنرالهاي حكومت پهلوي در حال طراحي توطئه عليه جمهوري اسلامي ايران هستند.

2 تیر 1357
برخي از نمايندگان مجلس عوام انگليس وزارت دفاع كشورشان را مورد انتقاد قرار دادند كه چرا تانكهاي چيفتن انگليسي كه به ايران و آلمان فروخته شده، نقصهاي فني متعددي در موتورهايشان وجود دارد.

2 تیر 1356
مقامات دانشگاه فردوسي مشهد اعلام كردند به ياد دكتر شريعتي كه مدتي از عمر خود را به تدريس و تحقيق در اين دانشگاه گذراند، مجلس يادبود و ترحيمي براي وي برگزار خواهند كرد. امروز همچنين فرزند دكتر شريعتي كه در آمريكا به سر مي برد، رهسپار انگليس شد تا ترتيب انتقال جنازه پدر به تهران را بدهد.

2 تیر 1356
ارتشبد حسن طوفانيان و ژنرال مايلز رئيس هيأت مستشاري آمريكايي در ايران، به اتفاق معاون وزارت امور خارجه آمريكا در ضيافتي كه اردشير زاهدي در محل سفارت ايران برگزار كرده بود شركت كردند.

2 تیر 1356
آیت الله حاج سید احمد خسروشاهی از علمای طراز اول تبریز به علت بیماری در 67 سالگی درگذشت.

2 تیر 1354
امام خميني در نامه اي به احمد حسن البكر رئيس جمهور وقت عراق وي را از اخراج روحانيون ايراني از عراق برحذر داشت.

2 تیر 1344
منابع خبري رژيم شاه اعلام كردند دستگيرشدگان واقعه ترور ناموفق شاه در 21 فروردين گذشته اعتراف كرده اند كه قصد داشتند يك رژيم كمونيستي با الهام از كوبا و چين در ايران دائر كنند.

2 تیر 1339
شاه در يك مصاحبه مطبوعاتي شناسايي غيررسمي اسرائيل از سوي ايران را مورد تصريح قرار داد.

2 تیر 1335
همزمان با تشكيل كنفرانس كشاورزي پيمان بغداد در تهران، دولت ايران 50 هزار تن گندم از آمريكا خريداري كرد.

2 تیر 1332
4 روز پس از بازگشت محمدرضا پهلوي از رم به ايران، ژنرال آيزنهاور رئيس جمهور آمريكا در پاسخ به درخواست كمك مالي سپهبد زاهدي، لزوم كمك فوري به دولت زاهدي را تأييد كرد.

2 تیر 1328
دكتر علي اصغر مؤدب نفيسي استاد مدرسه طب دارالفنون و اولين وزير بهداري ايران درگذشت.

2 تیر 1320
سرريدر بولارد ـ وزير مختار انگليس در ايران ـ به لندن گزارش داد: «ايرانيان از حمله نظامي آلمان به روسيه شادمان هستند و با دريافت خبر سقوط پي در پي شهرهاي شوروي، فرياد خوشحالي سر مي‌دهند.»

2 تیر 1320
وزارت خارجه آمريكا در تلگراف محرمانه اي به وزيرمختار كشورش در ايران (دريفوس) خاطرنشان ساخت «آلمانيها يك ستاد كل در سفارت كشورشان در تهران ترتيب داده اند و شعبات آن را در تجارتخانه هاي آلماني در سراسر ايران داير نموده اند.» اين تلگراف سپس از دريفوس خواسته تا راجع به اين رويداد تحقيق كند.

2 تیر 1306
كلاه جديدي به نام «كلاه پهلوي‌» معمول و استفاده از آن اجباري شد. تفاوت كلاه جديد با كلاه سابق اين بود كه در جلوي آن سايه‌بان نصب مي‌شد.

2 تیر 1305
جمعي از سربازان و درجه داران ارتش در سلماس به علت نرسيدن حقوق خود شورش كرده، سرهنگ يوسف خان ارفعي فرمانده خود را قطعه قطعه كردند. سپس سلاحهاي پادگان را برداشته به سمت خوي متواري شدند. پس از سلماس، پادگان مراوتپه نيز به دليل مشابهي سر به شورش گذاشت.

2 تیر 1302
رضاخان وزير جنگ طي دستوري به حاكم فارس خواستار انتخاب صولت الدوله سردارعشاير براي رسيدن به كرسي مجلس از جهرم شد.

2 تیر 1301
نشريه «ايران آزاد» توقيف شد و اوراق نيمه چاپ آن نيز جمع آوري و به نظميه برده شد. خبر توقيف در شماره امروز روزنامه «اقدام» چاپ شده بود.

2 تیر 1301
عده زيادي از لُرهاي متمرد كه دولت از آنها به عنوان ياغي ياد مي كرد در برخورد با قواي دولتي جان باختند.

2 تیر 1300
«کمیته عدالت» در اولین کمگره خود، نام «حزب کمونیست» را بر تشکیلات خود گذاشت.

2 تیر 1300
دولت روسيه مدعي شد نيروهاي خود را به طور كامل از ايران خارج كرده است. روسها دو توپ صحرائي را به ميرزاكوچك خان و سه مسلسل را نيز به خالوقربان فروختند. دو پزشك و هشت مسلسل چي روسي نيز به خدمت ميرزاكوچك خان درآمدند.

2 تیر 1297
ميرزامحمدعلي خان علاءالسلطنه از صدراعظم هاي عصر حاكميت احمدشاه قاجار در تهران درگذشت. جسد وي در مقبره مجدالملك در باغ طوطي به خاك سپرده شد.

2 تیر 1292
در پي تأسيس نظميه در ايران، مأموران پليس با لباس ويژه در خيابانهاي شهرهاي مختلف كشور ظاهر شدند.

2 تیر 1287
ساختمان مجلس شوراي ملي در ميدان بهارستان درحالي كه نمايندگان آن اولين مجلس مشروطه را تجربه مي‌كردند، به دستور لياخوف فرمانده نظاميان روسي وحمايت محمدعلي شاه قاجار به توپ بسته شد. تاساعات ظهر دست كم 300 نفر از مشروطه‌خواهان در حد فاصل ميدان بهارستان تاسفارت انگلستان در خيابان فردوسي، جان خود را از دست دادند.

2 تیر 1287
با حمله نظامي به ساختمان مجلس شوراي ملي‌، عمر مجلس اول مشروطيت كه در 17 مهر 1285 آغاز به كار كرده بود، خاتمه يافت‌.
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات