کد خبر: ۱۰۳۳

نهم تیر ماه در گذار تاریخ

9 تیر 1385
يك قاضي فدرال آمريكا رأي داد كه لوحه هاي باستاني تخت جمشيد ايران كه به طور غيرقانوني به آن كشور قاچاق شده به نفع اسرائيل به حراج گذاشته شود.

9 تیر 1383
صداي جمهوري اسلامي ايران، امروز در گزارشي به نقل از مدير امور بين الملل انجمن حمايت از قربانيان سلاحهاي شيميايي در ايران اعلام كرد در طول دهه هشتاد ميلادي، 27 شركت بزرگ اروپايي و غربي مواد اوليه و تجهيزات ساخت سلاحهاي شيميايي در اختيار رژيم بعثي عراق قرار داده اند.

9 تیر 1382
جك استراو وزير امور خارجه انگلستان در سفري يك روزه وارد تهران شد. وي با خاتمي رئيس جمهور، روحاني دبير شوراي عالي امنيت ملي و خرازي وزير امور خارجه ايران ملاقات كرد و با آنان راجع به مسائل هسته اي، صلح خاورميانه، حقوق بشر و ديگر مسائل مطرح در روابط دو كشور مذاكره نمود.

9 تیر 1377
رومانو پرودي نخست وزير ايتاليا وارد تهران شد. هدف از سفر او تعميق روابط دوجانبه و همچنين ايجاد تفاهم بيشتر ايران و اروپا اعلام شد. پرودي با رهبر انقلاب، خاتمي رئيس جمهور و هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام ديدار كرد.

9 تیر 1375
در پي تعرض هليكوپترهاي ارتش تركيه به خاك ايران و به شهادت رسيدن 6 نفر سفير تركيه در تهران به وزارت امور خارجه فراخوانده شد

9 تیر 1375
محمدرضا باقري سفير جمهوري اسلامي ايران در تركيه در ملاقات با مديركل سياسي وزارت امور خارجه تركيه مراتب اعتراض جمهوري اسلامي ايران را نسبت به تعرض بالگردهاي تركيه به روستاهاي مرزي ايران به وي اعلام كرد.

9 تیر 1373
نشست رؤساي جمهور ايران و آذربايجان پيرامون بهره برداري مشترك از درياي خزر و گسترش مناسبات دو كشور در تهران برگزار شد. حيدر علي اف، دوازدهم تير نيز با رهبر انقلاب ديدار كرد.

9 تیر 1371
در پي حضور سلمان رشدي در مجامع عمومي اروپا، دويست نفر از نمايندگان مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه اي به پارلمان انگليس، حكم اعدام رشدي را غيرقابل تغيير دانستند.

9 تیر 1366
رئيس مجلس ملي اتريش تصريح كرد اينكه عراق آغازگر حمله به ايران بود مسئله اي است كه در سازمان ملل متحد به عنوان يك واقعيت تاريخي ثابت شده است.

9 تیر 1365
عمليات كربلاي يك در جبهه مهران آغاز شد. اين عمليات منجر به آزادسازي شهر مهران و ارتفاعات اطراف آن و دشت قلاويزان و تپه هاي مشرف به شهر زرباتيه عراق گرديد.

9 تیر 1360
امام خميني در پيامي به مناسبت فاجعه هفتم تير و شهادت 72 يار امام فرمودند: «بهشتي مظلوم زيست، مظلوم مرد و خار چشم دشمنان اسلام بود.»

9 تیر 1360
پيكر 72 شهيد حادثه انفجار حزب جمهوري اسلامي بر دوش ميليونها مردم داغدار و عزادار تهران تشييع شد.

9 تیر 1359
وزارت خارجه جمهوري اسلامي ايران اعلام كرد دبير اول سفارت شوروي در تهران كه هفته پيش در حين مبادله اسناد جاسوسي با يكي از اتباع خارجي بازداشت شده بود، از سوي دولت ایران به عنوان «عنصر نامطلوب» تشخيص داده شد و از سفارت شوروي خواسته شد، وی خاك ايران را ترك كند.

9 تیر 1357
. روزنامه لوموند نوشت حكومت شاه در سال جاري 30 درصد بودجه كشور را صرف خريد اسلحه كرده است.

9 تیر 1357
نشريه «ميدل ايست نيوز لتر» در گزارشي با عنوان «پرواز سرمايه هاي چند ميليارددلاري از ايران» نوشت: «در حالي كه درآمد تقريبي ايران در سال، 21 ميليارد دلار است، سالانه بين 3 تا 5 ميليارد دلار يعني 24 درصد از اين سرمايه از كشور خارج مي شود.»

9 تیر 1356
راديو لندن از قول نويسنده كتاب «بازار اسلحه» اعلام كرد «دنيا از ميزان واقعي سلاحهايي كه به دو كشور ايران و عربستان ارسال مي شود بي خبر است.» روزنامه «ديلي ميل» نیز در گزارشي با عنوان «سوداگران مرگ» از ايران و عربستان به عنوان كشورهايي كه سلاح و مهمات را در خود انبار كرده اند ياد كرد.

9 تیر 1353
قرارداد خريد خدمات مربوط به غني‌سازي اورانيوم براي تأمين سوخت نيروگاه‌هاي اتمي ايران ميان «اعتماد»، رييس سازمان انرژي اتمي و «ژوليس روبن‌»، نماينده كميسيون انرژي اتمي امريكا به امضأ رسيد.

9 تیر 1345
ريچارد هلمز سفير اسبق امريكا در تهران، به رياست سازمان «سيا» منصوب شد.

9 تیر 1345
آقاي سيدكاظم شريعتمداري در ديدار با يك هيأت عراقي كه جهت ترغيب مردم ايران به ارسال كمك براي مردم فلسطين به ايران آمده بود از اقدامات رژيم شاه حمايت كرد، سياستهاي جمال عبدالناصر را مورد انتقاد شديد قرارداد و اقدام كشورهاي اسلامي در تحريم نفتي اسرائيل و غرب را نكوهش كرد.

9 تیر 1332
به نوشته مطبوعات ايران، ژنرال آيزنهاور رئيس جمهور آمريكا در پاسخ به نامه مصدق نخست وزير ايران تأكيد كرد تا زماني كه اختلاف بر سر نفت ايران و انگليس حل نشود آمريكا از ايران نفت نخواهد خريد.

9 تیر 1331
روزنامه «جوئيش آبزرور» چاپ لندن نوشت ايران از طريق سفارتخانه خود در تركيه درخواست كرده كه آن كشور در اسرائيل حافظ منافع ايران و سفارت اسرائيل در آنكارا نيز نمايندگي دولت آن كشور در ايران را نيز بر عهده داشته باشد.

9 تیر 1325
احمد قوام (قوام السلطنه) با توجه به فرارسيدن انتخابات پانزدهم و براي آنكه بتواند نمايندگان موردنظر خود را به مجلس بفرستد، تشكيل حزب دموكرات را اعلام كرد.

9 تیر 1321
«آدريان هولمن» كاردار سفارت انگليس در تهران طي نامه اي خطاب به «هاپكينسون» رئيس دفتر وزير كشور بريتانيا مقيم قاهره نوشت: «ما بايد نزديكترين تماس ممكن را در مورد سيدضياء با هم داشته باشيم. زيرا او در آيندهاي نزديك ارزش زيادي براي ما پيدا مي كند.»

9 تیر 1320
آندره اسميرنوف، سفير جديد اتحاد جماهير شوروي، وارد تهران شد.

9 تیر 1320
سر فرماندهي ارتش آلمان دستور داد كه پس از شكست شوروي طي عملياتي از طريق پيشروي يك سپاه موتوريزه در داخل خاك ايران، مواضع بريتانيا در خاورميانه مورد حمله قرار گيرد.

9 تیر 1309
سيد احمد اديب پيشاوري شاعر، اديب و دانشمند برجسته در 94 سالگي در تهران درگذشت‌.

9 تیر 1302
كنسول انگلستان در اهواز «جي. بي. بيل» طي نامه اي محرمانه به مأمور سياسي انگلستان در بوشهر از او خواست براي حفظ حوزه هاي نفتي بر اساس تدابير پيش بيني شده در نامه، با شيخ خزعل همكاري صميمانه و تنگاتنگي به عمل آورد.

9 تیر 1300
آيت الله حاج شيخ محمدحسين مجتهدي حائري مازندراني، از مراجع تقليد در سن 66 سالگي در كربلاي معلا دارفاني را وداع گفت. اين ضايعه سبب تعطيل كليه دواير دولتي در ايران شد.

9 تیر 1299
قيام اسلامي مردم عراق عليه استعمار انگليس به رهبري آيت الله ميرزاي شيرازي آغاز شد.
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات