کد خبر: ۱۰۳۵
انقلاب اسلامی درکرمانشاه

حضور گسترده زنان کرمانشاه در تظاهرات عید فطر 57

روزنامه اطلاعات گزارش داد:صبح ديروز هزاران زن و مرد کرمانشاهي پس از گزاردن نماز عيدفطر در خيابان‌هاي اين شهر دست به تظاهرات زدند. تظاهرکنندگان زن در حالي که روبند برچهره داشتند و پلاكاردهايي حمل مي‌كردند، از خيابان‌هاي اين شهر به آرامي حرکت کرده و به مسجد جامع رفتند. روحانيون از مردم خواستند تا آرامش خود را حفظ کنند.
شنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ روز دوشنبه، سيزدهم شهريور، روزي تاريخي در برگزاري تظاهرات‌هاي مردمي و مذهبي عليه رژيم شاه به شمار مي‌رود. در اين روز، در اکثر شهرهاي بزرگ ايران مردم براي برگزاري باشکوه نماز عيدفطر راهي محل‌هاي برگزاري نماز شدند. در کرمانشاه نيز مردم به‌طور گسترده‌اي در اين مراسم مذهبي شرکت کردند و پس از برگزاري نماز عيدفطر، تظاهرات گسترده‌اي عليه دولت تدارک ديدند تظاهرات گسترده‌ي مردم کرمانشاه در روز عيدفطر پس از حملات شديد سخنرانان و تظاهرکنندگان در حالي شكل گرفت كه مردم تحت نظارت شديد پليس بودند.

علاوه بر کرمانشاه، در همان روز نماز عيدفطر در شهرهاي ديگري که تابع استان کرمانشاهان بودند، به امامت علماي اين شهرها برگزار شد و مردم شهرهاي کنگاور، شاه‌آباد غرب و... پس از برگزاري نماز عيد و استماع سخنراني‌هاي وعاظ، تظاهرات‌هاي پراکنده‌اي صورت دادند که به درگيري ميان مردم و مأموران انتظامي و امنيتي منجر شد، اين تظاهرات‌ها و ناآرامي‌ها در روز چهاردهم نيز در اين شهرها اتفاق افتاد، اما تظاهرات کرمانشاه در روز سيزدهم بسيار گسترده‌تر بود و رهبران مذهبي شهر در پيشاپيش جمعيت به حرکت درآمده بودند.

***تظاهرات زنان در روز عيد فطر در کرمانشاه***

هم‌زمان با برگزاري نماز تظاهرات سراسري روز عيدفطر با هماهنگي گروه‌هاي مذهبي در بسياري از شهرها روي داد. در کرمانشاه نيز پس از برگزاري نماز عيد فطر تظاهرات گسترده‌اي برپا شد. حضور اصناف، بازاريان، کسبه و عموم طبقات مردم به‌ويژه زنان، در اين تظاهرات بسيار چشمگير بود. روزنامه‌ي اطلاعات درباره‌ي حضور گسترده‌ي زنان تظاهرکننده پس از برگزاري نماز عيدفطر نوشت:

صبح ديروز هزاران زن و مرد کرمانشاهي پس از گزاردن نماز عيدفطر در خيابان‌هاي اين شهر دست به تظاهرات زدند. تظاهرکنندگان زن در حالي که روبند برچهره داشتند و پلاكاردهايي حمل مي‌كردند، از خيابان‌هاي اين شهر به آرامي حرکت کرده و به مسجد جامع رفتند. روحانيون از مردم خواستند تا آرامش خود را حفظ کنند.

ابهت و گستردگي اين تظاهرات در روز عيد فطر چنان بود که مأموران نظامي و امنيتي به هيچ وجه قادر به مداخله نبودند و تظاهرات به آرامي توسط رهبران ديني و سياسي در شهر رهبري شد و بدون هيچ‌گونه درگيري و زدوخوردي با مأموران انتظامي پايان يافت.

روزنامه‌ي کيهان در روز چهاردهم شهريورماه گزارشي از تظاهرات گسترده‌ي مردم کرمانشاه منتشر كرد که در صفوف مقدم آن روحانيون برجسته‌ي شهر کرمانشاه از جمله آيت‌الله عطاءالله اشرفي‌اصفهاني و آيت‌الله شيخ عبدالجليل جليلي قرار داشتند. در اين گزارش از تظاهرات عيدفطر مردم کرمانشاه به‌عنوان عظيم‌ترين تظاهرات مردمي در شهرستان‌هاي ايران ياد شده بود که به‌صورتي آرام و بدون درگيري هدايت مي‌شد. در اين گزارش آمده است:

«در کرمانشاه هزاران نفر از مردم که عده‌ي زيادي زن و دختر در ميان آنها ديده مي‌شدند، ديروز در يک تظاهرات آرام شرکت کردند. پيشاپيش تظاهرکنندگان، چند تن از علما و روحانيون از جمله حجت‌الاسلام حاج شيخ عبدالجليل جليلي و حجت‌الاسلام عطاءالله اصفهاني در حرکت بودند و مردم را به آرامش دعوت مي‌کردند. تظاهرکنندگان پس از راهپيمايي طولاني و دادن شعارهايي به طرفداري از حضرت آيت‌الله‌العظمي خميني و لزوم گسترش آزادي و اجتماع در يکي از مساجد و استماع سخنان علما و روحانيون به خانه‌هاي خود بازگشتند».

*منبع:کتاب انقلاب اسلامی در لرستان، مرکز اسناد انقلاب اسلامی


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات