مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۱۰۵۴
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۷ - ۱۷ تير ۱۳۹۶ - 2017July 08
16 تیر 1385
امروز تمامي شهرهاي كشور شاهد برپايي تظاهرات مردم عليه جنايات رژيم صهيونيستي بود. اين تظاهرات به خاطر محكوم ساختن جنايات صهيونيستها در حمله به مناطق مسكوني غزه و كرانه باختري بود.

16 تیر 1384
سعدون الدليمي وزير دفاع عراق از مردم ايران به خاطر جنايات صدام عذرخواهي كرد. وي به دليل همين عذرخواهي به تهران آمد و با همتاي ايراني و نيز با آقاي خاتمي رئيس جمهور ديدار و گفت وگو كرد.

16 تیر 1383
200 نفر از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي خواستار محاكمه صدام در يك دادگاه بين المللي شدند.

16 تیر 1378
در پي درج نامه سعيد امامي، دادسراي ويژه روحانيت با استناد به بند 6 از ماده 6 قانون مطبوعات مبني بر فاش كردن و انتشار اسناد و دستورات و مسائل محرمانه، روزنامه سلام را به طور موقت تعطيل كرد.

16 تیر 1378
طرح اصلاح قانون مطبوعات پس از مدتها كشمكش سرانجام به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد.

16 تیر 1368
حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب به مناسبت روز برائت از مشركين، طي پيامي به مسلمين جهان تصريح كردند «حجي كه از آن تهديد كفر و شرك برنخيزد حج نيست.»

16 تیر 1367
خاوير پرزدكوئه‌يار دبيركل سازمان ملل اقدام آمريكا در حمله به هواپيماي مسافري ايرباس ايران را محكوم كرد.

16 تیر 1367
پيكرهاي 290 مسافر هواپيماي ايرباس جمهوري اسلامي ايران كه روز 12 تير توسط موشك هاي شليك شده از ناو آمريكايي وينسنس بر فراز آبهاي خليج فارس سرنگون شد امروز در ميان حزن و اندوه صدها هزار عزادار تهراني از مقابل مجلس شوراي اسلامي تشييع شد.

16 تیر 1366
يك هواپيماي حمل و نقل متعلق به اتحاد جماهير شوروي كه به طور اشتباهي در فرودگاه زابل به زمين نشست، توقيف و از ادامه حركت آن تا روشن شدن موضوع جلوگيري شد.

16 تیر 1364
به پيشنهاد آيت الله موسوي اردبيلي رئيس ديوانعالي كشور و موافقت امام خميني حجت الاسلام موسوي خوئيني ها به سمت دادستان كل كشور منصوب شد.

16 تیر 1362
هواپيماي ربوده شده ايران كه ديروز به كويت برده شد، پس از سوختگيري رهسپار پاريس شد. 180 مسافر هواپيما كه ديروز آزاد شدند و ساير مسافران كه امروز در پاريس آزاد شدند، به تهران منتقل شدند و شش رباينده عضو سازمان مجاهدين خلق نیز از مقامات فرانسوي درخواست پناهندگي سياسي كردند.

16 تیر 1359
انجمن اسلامي كاركنان وزارت امور خارجه در بیانیه‌ای از اشغالگران سفارت ايران در پاريس حمایت کردند. در همين حال افراد اشغال كننده سفارت ايران در پاريس تأكيد كردند «ما بسياري از سفارتخانه ها و جمع كثيري از سفيران را شايسته صفت پرمعناي جمهوري اسلامي نميدانيم.»

16 تیر 1358
هفته نامه «اكتبر» چاپ قاهره نوشت: برونوكرايسكي صدر اعظم اتريش به شاه ايران كه در مكزيك ساكن است پيشنهاد پناهندگي سياسي در اتريش كرده مشروط بر آنكه هزينه نيروهاي امنيتي محافظ را خودش تأمين كند.

16 تیر 1358
با انفجار لوله هاي نفت و گاز آغاجاري در منطقه سربندر ماهشهر آتش سوزي مهيبي روي داد كه عمليات اطفاي آن يك شبانه روز به طول انجاميد.

16 تیر 1358
تقي حاج طرخاني بنيانگذار مسجد قبا و از مبارزين سرسخت رژيم پهلوي توسط گروه فرقان ترور شد و به شهادت رسيد.

16 تیر 1357
آيت الله صدوقي در نامه اي به جمشيد آموزگار كه در مصاحبه با يك خبرنگار خارجي حتي بازداشت افراد بيگناه را نيز تكذيب كرده بود، موارد متعدد جنايت، كشتار مردم در شهرهاي مختلف، تعرض، شكنجه و نقص عضو مردم توسط مأموران دولتي را تشريح كرد.

16 تیر 1356
. «موشه‌دايان» ـ وزير خارجه رژيم صهيونيستي ـ با هواپيماي اختصاصي و به طور محرمانه‌ وارد تهران شد و مورد استقبال تيمسار نصيري رئيس ساواك قرار گرفت.

16 تیر 1356
هزاران دانشجوي ايراني طي تظاهراتي خشم آگين اعتراض خود را نسبت به اهداء «نشان شير و خورشيد» به فرح پهلوي اعلام كردند. اين نشان در هتل پير نيويورك به فرح اهداء شد.

16 تیر 1330
كنسولگري‌هاي ايران در تل‌آويو و قدس به دستور دولت مصدق تعطيل و رابطه با اسرائيل قطع شد.

16 تیر 1326
به دستور احمد قوام، از امروز حكومت نظامي در تهران برقرار شد. به همين دليل ميان وي و سپهبد امير احمدي وزير جنگ مشاجره شديدي درگرفت. اميراحمدي از امضاي طرح برقراري حكومت نظامي امتناع كرد و از مقام وزارت جنگ استعفا نمود. سپس سرتيپ مظفري فرماندار نظامي تهران شد.

16 تیر 1320
سفير انگليس در مسكو از آنتوني ايدن وزير خارجه كشورش خواست روسها را تشويق كند نيروهايشان را در مرزهاي شمالي ايران متمركز كنند. وي همچنين از دولت متبوع خود خواست كه اقدام مشابهي در مرزهاي جنوبي ايران به عمل آورد.

16 تیر 1319
سفير شوروي در تهران درخواست محرمانه اي دائر بر تفويض كنترل آذربايجان و سواحل درياي خزر و صدور اجازه استفاده از فرودگاه هاي كشور و واگذاري راه آهن ايران به دولت شوروي را تسليم دولت ايران كرد.

16 تیر 1306
ميرزا داودخان مفتاح، وزير مختار ايران در واشنگتن، نامه‌هايي براي سفيران آرژانتين‌، برزيل‌، شيلي‌، مكزيك و اروگوئه مبني بر لغو كاپيتولاسيون در ايران ارسال كرد.

16 تیر 1302
اجتماعات اعتراض آميز علما و روحانيون در مساجد در اعتراض به اقدام انگليسي ها در تبعيد مراجع و روحانيون، امروز گسترش يافت و با اعتصابات و تعطيلي بازار در شهرها مواجه شد.

16 تیر 1301
دو نظامي كه از جانب رضاخان براي تهيه گزارشي از اوضاع فارس به آن منطقه رفته بودند، در بازگشت گفتند: تمام راهها ناامن است و روزي نيست كه غافله اي چپاول نشود و چند نفر به قتل نرسند.

16 تیر 1300
امروز يك لشكر قزاق به دستور رضاخان وزير جنگ به طرف فيروزكوه به حركت درآمد.

16 تیر 1287
امير بهادر وزير جنگ لقب سپهسالار گرفت.

16 تیر 1285
به شهادت رسيدن يك طلبه جوان به نام عبدالحميد توسط قواي دولتي كه در جريان اعتراض عمومي مردم به تبعيد حاج شيخ محمد واعظ از روحانيون مبارز به وقوع پيوست، باعث خشم عمومي مردم، تعطيل شدن بازار و اجتماع عظيم مردمي در مسجد شاه تهران شد.
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر