کد خبر: ۱۱۰۰

اشراقی: نقش «ماجرای نیمروز» در کشف حقایق دهه شصت

نوه امام گفت: «ماجراى نیمروز» یکى از برترین فیلم هاى سینماى انقلاب است که توانست با جذب مخاطبان خود و تصویر سازى دقیق و جذاب به آگاهى بخشى نسل‌هاى سوم و چهارم انقلاب، در کشف حقایق آن برهه کمک کند.
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی - جماران نوشت: حجت الاسلام و المسلمین مرتضی اشراقی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: دیشب موفق شدم که فیلم «ماجرای نیمروز» را ببینم؛ بعد از آنکه نتوانسته بودم آن را روی پرده سینما به نظاره بنشینم، با انتشار آن در شبکه نمایش خانگی این فرصت دست داد تا شاهد فیلم برگزیده مخاطبان در جشنواره فجر شوم.

به نظر مى رسد عامل اصلی توفیق این فیلم، نمایش و تصویر سازى بی نظیر و دقیق روزهای سخت کشور در ابتدای دهه شصت است که روایتگر رشادت و دلاورى ِ دلاورمردانى است که براى امنیت کشور و آسایش مردم و دفاع از ارزشها از هیچ تلاش و کوششى دریغ نکرده و نمیکنند که نمونه اش را در ماه گذشته و در پى حوادث تروریستى داعش در تهران همگان شاهد بودیم.

نظام نوپای جمهوری اسلامی که در ابتداى دهه شصت، طوفان سهمگین حوادث مختلف و خصوصا جنایات فراموش نشدنی منافقین را از سر گذراند و امروز که کماکان بحث های داغی در مورد آن مقطع پر پیچ و خم مطرح است، توصیف و تبیین «لحظه» ها و برش های آن برهه ى تاریخی امری ضروری بنظر می‌رسد که وظیفه ى همگان است براى جلوگیرى از تحریف تاریخ با زبان هنر هفتم به مخاطبان پرسشگر جوان، حقایق و واقعیت هاى آن برهه ى حساس و پر التهاب را به تصویر بکشند که خوشبختانه "ماجرای نیمروز" با بازسازی تحسین برانگیز خرداد 1360، روند برخورد با یکی از سران گروهک تروریستى منافقین و فضای عمومی جامعه آن دوران، در تحلیل و قضاوت تاریخی دهه شصت به مدد پژوهشگران، تحلیلگران و خصوصا به کمک نسل هایی می آید که دهه شصت را فقط «شنیده اند» و آن را لمس و درک نکرده اند.

هنرِ هنرمند آنگاه ارزشمند می‌شود که در خدمت آگاهى جامعه و بیان حقایق بدون کوچکترین تحریف، خلق شود.

«ماجراى نیمروز» یکى از برترین فیلم هاى سینماى انقلاب است که توانست با جذب مخاطبان خود و تصویر سازى دقیق و جذاب، به آگاهى بخشى نسل هاى سوم و چهارم انقلاب، در کشف حقایق آن برهه کمک کند و امید است این روند ارزشمند در دفاع از آرمانهاى انقلاب، با همت و تلاش مضاعف جامعه ى هنرى کشور ادامه یابد.

نسل جوان و پرسشگر امروزِ ما تشنه حقیقت است که این مهم، وظیفه همه مسوولان فرهنگى کشور را براى آماده سازى بستر، براى آگاه سازى ایشان دو چندان میکند.

در پایان بر خود لازم می دانم از کارگردان جوان و خلاق این اثر، برادر عزیز آقای محمدحسین مهدویان و نیز تهیه کننده محترم آقاى رضوى، خصوصاً بازى بسیار خوب هنرمندان عزیز کشور آقایان صدیقیان، مهرانفر، حجازى فر، زمین پرداز، مهرى، عزتى و پاکدل و خانم‌هاى محترم کیانى و دهقانى بابت خلق این اثر گرانسنگ قدرانی کنم و نیز به همه ى مردم عزیز ایران توصیه میکنم این کار فاخر فرهنگى را حتما ببینند.
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات