کد خبر: ۱۱۱۱

چهارم مرداد ماه در گذار تاریخ

4 مرداد 1385
جمعي از فضلا و طلاب حوزه علميه قم، سخنان مفتي سعودي و شيخ الازهر را كه خواستار عدم كمك رساني مسلمانان جهان به حزب الله لبنان بودند، مورد انتقاد شديد قرار دادند.

4 مرداد 1384
روزنامه همشهري به نقل از هفته نامه فرانسوي لوپوئن نوشت «حكومت صدام همه ساله مبلغ 500 ميليون فرانك به سازمان مجاهدين خلق و رجوي كمك مالي مي كند كه بخشي از اين مبلغ به يكهزار عضو مقيم فرانسه اختصاص مي يابد.

4 مرداد 1383
سازمان مجاهدين خلق تأييد كرد كه اين سازمان تحت‌الحمايه آمريكا شده است.

4 مرداد 1382
پليس انگليس 6 مكان متعلق به سازمان مجاهدين خلق را در لندن مورد بازرسي قرار داد. به نوشته روزنامه فايننشال تايمز اين بازرسي توسط پليس ويژه ضدتروريسم صورت گرفته است.

4 مرداد 1378
سيل در استان مازندران 20 نفر را در نكا، 19 نفر را در بهشهر و 2 نفر را در ساري به كام مرگ فرستاد و بيش از 5 هزار هكتار از اراضي كشاورزي را تخريب كرد.

4 مرداد 1376
خط توليد نفربرهاي زرهي «براق» و تانكهاي پيشرفته «ذوالفقار» در حضور آقاي هاشمي رفسنجاني رئيس جمهور گشايش يافت.

4 مرداد 1366
سيل مهيب در شمال تهران صدها نفر را به كام مرگ فرستاد. همزمان در حومه تهران نيز سيل ويرانگر، در رودهن، جاجرود، ساوه و چند نقطه ديگر خسارات شديدي به بار آورد.

4 مرداد 1365
دولت آمريكا عليرضا ديهيم مرد شماره 3 هيأت نمايندگي ايران در سازمان ملل را به اتهام آنچه كه «فعاليتهاي غيرقانوني و مغاير با امنيت ملي آمريكا» خوانده شد از اين كشور اخراج كرد.

4 مرداد 1365
مجله آمريكايي تايم در گزارشي به نقل از يك مقام وزارت خارجه آمريكا نوشت: «در ابتداي جنگ، آمريكا بر اين عقيده بود كه جنگ نمي تواند بازندهاي داشته باشد ولي اكنون اين اعتقاد وجود دارد كه عراق بازنده جنگ است و حتي ديپلماتهاي غربي پايان جنگ را با سقوط صدام در ارتباط مي بينند.»

4 مرداد 1357
امروز در پايان مراسمي كه به مناسبت ختم آيت الله العظمي آخوند ملاعلي همداني و حجت الاسلام شيخ احمد كافي در چند مسجد تهران برگزار شد، تظاهرات و راهپيماييهاي متعددي به راه افتاد و چند سينما و 10 بانك مورد حمله قرار گرفت.

4 مرداد 1357
خبرگزاري فرانسه اعلام كرد در جريان سه روز تظاهرات و ناآرامي در شهر مشهد دست كم 40 نفر كشته و 120 نفر مجروح شدند ولي مطبوعات تنها به مرگ يك پليس اشاره دارند.

4 مرداد 1356
روزنامه واشنگتن پست به نقل ازكاخ سفيد اعلام كرد دولت كارتر در نظر دارد عليرغم درخواست رهبر اكثريت سنا مبني بر به تأخير انداختن فروش 7 فروند هواپيماي مجهز به سيستم رادار پيچيده به ايران‌، تصميم خود را عملي سازد.

4 مرداد 1356
روزنامه «تايمز مالي» چاپ لندن نوشت: «64 حقوقدان ايراني با امضاي بيانيه اي قوه مقننه در ايران را چيزي جز وسيله اي در اختيار قوه مجريه ندانستند.»

4 مرداد 1343
يك سند ساواك كه امروز منتشر شد حاكي است مهندس جعفر شريف امامي رئيس مجلس سنا در سفر اخير خود به اسرائيل چهار ميليون تومان از مقامات اسرائيلي دريافت كرد تا در ازاي آن تلاش كند زمينه شناسايي سياسي اسرائیل در ايران را فراهم آورد!

4 مرداد 1342
امام خميني توسط مأموران رژيم به خانه اي در داوديه تهران منتقل شد. با انتقال امام از زندان به حصر، برخي محدوديتهاي ايشان رفع شد.

4 مرداد 1341
مديركل نخست وزيري اسرائيل به دعوت اسدالله علم نخست وزير براي ارائه ديدگاه هاي دولت متبوع خود راجع به شيوه برگزاري جشنهاي 2500 ساله شاهنشاهي وارد تهران شد. وي به هنگام بازگشت به اورشليم مدعي شد تز اصلي برگزاري جشنها را او در اختيار علم قرار داده است.

4 مرداد 1339
يك روز پس از اعلام قطع رابطه مصر با ايران، مطبوعات آن كشور تبليغات شديدي را عليه رژيم شاه به راه انداختند.

4 مرداد 1335
امروز اعلام شد سيل چند روز اخير در شهرهاي استان اصفهان صدها نفر را به كام مرگ فرستاده، دهها هزار نفر را آواره كرده و خسارات بسيار وسيعي به دامها، اراضي كشاورزي و خانه هاي مردم وارد آورده است.

4 مرداد 1332
ژنرال شوارتسكف امريكايي كه از او به عنوان يكي از طراحان «كودتاي 28مرداد» ايران ياد مي‌شود وارد تهران شد.

4 مرداد 1332
اشرف پهلوي خواهر شاه كه توسط دولت مصدق به خارج از كشور تبعيد شده بود مخفيانه و با گذرنامه جعلي وارد تهران شد. مقامات دربار و خانواده شاه مدعي شدند از آمدن اشرف بي خبر بودند.

4 مرداد 1330
تعداد كشتيهاي جنگي بريتانيا در آبهاي آبادان به 9 فروند رسيد. انگليس در حال حاضر داراي 8 هزار سرباز، تعداد زيادي تانك و زره پوش و هواپيما در حوالي آبادان و 4 هزار چترباز در جزيره قبرس است. در مقابل ايران تنها 2 كشتي جنگي به نام هاي ببر و پلنگ دارد كه هيچيك از آنها بيش از 2 توپ ندارد.

4 مرداد 1329
. كنگره امريكا، ايران را از رده كره جنوبي و فيليپين خارج كرد و در رديف تركيه و يونان قرار داد و 131 ميليون دلار براي كمك نظامي به اين سه كشور اختصاص داد.

4 مرداد 1323
رضاشاه سه سال پس از سرنگون شدن حكومتش‌، در تبعيدگاه خود ژوهانسبورگ در سن 66 سالگي درگذشت‌.

4 مرداد 1320
روزنامه تايمز لندن در كشاكش جنگ دوم جهاني به نقل از خبرنگار خود در تهران نوشت: 4000 تا 5000 آلماني در ايران مقيم هستند.

4 مرداد 1304
سفارت امريكا از وزارت خارجه ايران خواست اطلاعاتي دربارة نقاطي كه در آنجا خرما كشت مي‌شود و همچنين ميزان محصول هر منطقه در اختيار آن سفارت قرار دهد.

4 مرداد 1301
لايحه استخدام مستشاران آمريكايي براي اداره امور مالي كشور به تصويب مجلس شوراي ملي رسيد.

4 مرداد 1301
وزارت ماليه ضمن تصريح بر خروج پنهاني اشياء عتيقه و گرانبها از مرز، به اداره كل گمركات كشور دستور داد تا ضمن هشياري و سختگيري در اين مورد، از خروج هرگونه كالاهاي عتيقه از كشور جلوگيري نمايند.
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات