مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۱۲۰۲
با حضور امیر سرتیپ آراسته و حجت‌الاسلام‌والمسلمین روح‌الله حسینیان
نشست مسئولان مرکز اسناد انقلاب اسلامی، و مسئولان هیئت معارف جنگ سپهبد شهید صیاد شیرازی در محل هیأت معارف جنگ برگزار شد. در این جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمین روح‌الله حسینیان ریاست مرکز اسناد انقلاب اسلامی و امیر سرتیپ آراسته ریاست هیئت معارف جنگ سپهبد صیاد شیرازی حضور داشتند.
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۵ - ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ - 2017September 05

به گزارش روابط عمومی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، نشست مسئولان مرکز اسناد انقلاب اسلامی و مسئولان هیئت معارف جنگ سپهبد شهید صیاد شیرازی در محل هیئت معارف جنگ برگزار شد. 

در این نشست حجت‌الاسلام‌والمسلمین روح‌الله حسینیان ریاست مرکز اسناد انقلاب اسلامی، امیر سرتیپ آراسته ریاست هیئت معارف جنگ سپهبد صیاد شیرازی، امیر هاشمی جانشین هیئت، امیر بختیاری معاون عملیات و اطلاعات هیئت، امیر صادقی‌گویا مسئول چاپ و انتشارات، امیر مشیری مسئول آموزش، امیر مبارکی معاون هماهنگ‌کننده، امیر قربانی معاون تاریخ شفاهی، امیر زندی معاون امور سمعی بصری، امیر تقی‌پور معاون ارزیابی ، امیر شکیبا مسئول مرکز اسناد هیئت معارف جنگ به همراه دیگر امرا و فرماندهان با سابقه ارتش و همچنین مهدی رمضانی مدیرعامل مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی، مرتضی میردار معاون تاریخ شفاهی و حسن روزی‌طلب معاون اسناد و کتابخانه مرکز اسناد انقلاب اسلامی حضور داشتند.

در ابتدای این دیدار امیر سرتیپ ناصر آراسته، رئیس هیئت معارف جنگ سپهبد شهید صیاد شیرازی با قدردانی از زحمات و فعالیت‌های مرکز اسناد انقلاب اسلامی در راستای تدوین تاریخ انقلاب اسلامی و جمع‌آوری و پردازش اسناد دیداری و شنیداری مرتبط با انقلاب، توضیحاتی را درباره سازوکار و رسالت هیئت معارف جنگ شهید صیاد شیرازی ارائه کرد. 


***

در ادامه نیز امیر مبارکی معاون هماهنگ‌کننده هیئت معارف جنگ شهید سپهبد صیاد شیرازی با اشاره به اولین دوره کاری هیئت معارف جنگ در زمان مسئولیت شهید صیاد شیرازی اظهار داشت: جمع‌اوری اسناد مربوط به دفاع مقدس و صحت‌سنجی آن از اقدامات مؤثر در آن دوره است که در دوره‌های بعد با پردازش‌های صورت گرفته منتشر شد.

امیر مبارکی با اشاره به ساز و کار آموزشی هیأت معارف جنگ، از بازگشایی دفاتر هیئت معارف در 10 استان کشور خبر داد و گفت: هر کدام  از استان‌ها در زمینه‌های مأموریتی هیئت معارف در بازه‌های زمانی مختلف فعالیت می‌کنند. ار جمله این اقدامات آموزش‌های هیئت معارف جنگ از دوره‌های سطح سربازان وظیفه تا دوره‌های عالی فرماندهی است که به فراخور مخاطب و جغرافیای استانی برگزار می‌شود.

در ادامه نشست نیز حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان، رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی، مسئولیت انتقال معارف، خاطرات و تاریخ جنگ به نسل بعدی را یک مسئولیت الهی خواند و گفت: ما نتوانسته‌ایم آن رشادت‌ها، ایثارها و حماسه‌ها را به نسل بعدی به خوبی منتقل کنیم و قطعا در رابطه با اصل انقلاب هم همین‌طور است و ما باید بگوییم که همه ما در انتقال آنچه که بود و آنچه که اتفاق افتاد به نسل بعدی خودمان ناموفق بودیم. همه ما، یعنی آموزش و پرورش ما مسئول است؛ نظام دانشگاهی ما مسئول است، رادیو و تلویزیون ما مسئول است، جامعه روحانیت ما مسئول است.»


***

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی افزود: چون تاریخ هر کشور پایه‌های فرهنگی آن جامعه را تشکیل می‌دهد و می‌سازد و این گسستی که ما خصوصا پس از جنگ در جامعه ایرانی می‌بینیم علتش همین عدم انتقال به نسل بعدی است که باید ان‌شالله بیش از پیش تلاش کنیم که این انتقال صورت بگیرد.

حجت‌الاسلام حسینیان برای تبیین معارف جنگ به دو آیه از قرآن کریم اشاره کرد و گفت: معارف جنگ مشمول دو آیه از قرآن کریم می‌شود؛ یکی آیه مبارکه «ن والقلم وما يسطرون»، قسم به قلم و آنچه که می‌نگارد. یعنی واقعا این نگارش نزد خداوند با عظمت بوده که در زمانی که فرهنگ جاهلی بی‌سوادی بر جامعه حاکم بوده بر قلم قسم می‌خورد. دوم هم همین بیان و تبیین کردن برای نسل‌های بعدی است که باز هم خداوند به آن قسم می‌خورد و می‌فرماید «علم الانسان مالم يعلم» و در جای دیگر می‌فرماید «علمه بالقلم». با همین قلم، بیان را به انسان یاد داد که علم را به نسل‌های بعد منتقل کند.

***

حجت‌الاسلام حسینیان با اشاره به امدادهای غیبی در دوران دفاع مقدس گفت: مسئله بسیار مهمی که باید در نگارش تاریخ جنگ در نظر بگیریم آن روح حاکم بر تاریخ است. قرآن می‌فرماید که از بدو خلقت بشر تا نهایت آن، همیشه جنگ بین حق و باطل وجود داشته است؛ «الَّذينَ آمَنوا يُقاتِلونَ في سَبيلِ اللَّهِ وَالَّذينَ كَفَروا يُقاتِلونَ في سَبيلِ الطّاغوتِ» [سوره النساء، آیه 76] عده‌ای هستند که ایمان آورده و در راه خدا می‌جنگند و عده‌ای هستند که کفر ورزیده و در راه طاغوت می‌جنگند. یعنی این دو خط و این دو جنگ همیشه در طول تاریخ وجود داشته و ادامه خواهد یافت. اما چیزهایی که گاهی وقت‌ها ما به عنوان حواشی جنگ می‌بینیم موید آن نصرت الهی نسبت به گروهی است که در راه خدا می‌جنگند؛ «و کم من فئة قلیلة غلبت فئة کثیرة باذن اللَّه» چه بسا گروه اندکی با ابزارهای کمتر، بر گروه‌های و لشگریان قدرتمندی چیره می‌شوند. علتش هم این است که آنها که در راه خدا می‌جنگند.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی به عطوفت رزمندگان و فرماندهان اسلام در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: کم نبود که در سخت‌ترین شرایطی که صدام با بمباران‌های شهرها و زدن موشک به شهرهایی مثل دزفول، مردم عادی را به شهادت می‌رساند ولی خلبان ایرانی که برای بمباران یک پل در بغداد رفته بود وقتی چند عابر پیاده را بر روی پل دید دور می‌زد که آنجا خلوت شود و بعد آن پل را بمباران کند. در کجای تاریخ چنین چیزی دیده می‌شود؟ راجع به یکی از فرماندهان یکی از یگان‌های دریایی سندی را دیدم که ناوچه عراقی غرق شده و ملوان‌های بعثی روی آب افتاده بودند و دریا هم طوفانی بود و نیروی دریایی ما هم هیچ کاری نمی‌توانست بکند، آن فرمانده نیروی دریایی تاکید کرده بود که هر طور شده اینها را نجات بدهید.

حجت‌الاسلام حسینیان تاکید کرد که در انتقال مفاهیم جنگ می‌بایست این نکات مهم، شامل ایمان‌ها، ایثارها، اعتقادات، انسانیت‌ها و فداکاری‌ها هم منتقل شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینیان درباره عدم پذیرش آتش‌بس از سوی جمهوری اسلامی ایران پس از فتح خرمشهر، ضمن اشاره به کمک‌های دول عربی و غربی به رژیم بعث در دوران جنگ تحمیلی گفت: اگر در آن موقعیت ما آتش بس را می‌پذیرفتیم یقینا صدام خودش را مجهز می‌کرد و دوباره حرکتی را آغاز می‌کرد که دیگر نمی‌شد او را متوقف کرد.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی تاکید کرد: این اطلاعات را باید از سیاست‌مدارانی که از پشت قضیه اطلاع داشتند گرفت و تبیین کرد.

در پایان این دیدار، حجت‌الاسلام والمسلمین حسینیان، رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی و هیئت همراه از بخش‌‌های پژوهش، کتابخانه و مرکز اسناد هیئت معارف جنگ بازدید کردند.***

***

***


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر