مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۱۴۶۱
انقلاب اسلامی در چهارمحال و بختیاری
در سال 57 رژیم پهلوی در سراشیبی سقوط قرار گرفت و آخرین ضربه‌ها به پیکر آن توسط مردم به رهبری امام خمینی(ره) در ماه محرم وارد آمد.تظاهرات تاسوعا و عاشورای 1357 در 19 و 20 آذر ماه و نیز تظاهرات اربعین آن سال، نوید بخش فجر انقلاب اسلامی و طلوع نظام سیاسی جدید در ایران مبتنی بر اسلام بود.
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۴ - ۰۹ مهر ۱۳۹۶ - 2017October 01
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در سال 57 رژیم پهلوی در سراشیبی سقوط قرار گرفت و آخرین ضربه‌ها به پیکر آن توسط مردم به رهبری امام خمینی(ره) در ماه محرم وارد آمد. تظاهرات تاسوعا و عاشورای 1357 در 19 و 20 آذر ماه و نیز تظاهرات اربعین آن سال، نوید بخش فجر انقلاب اسلامی و طلوع نظام سیاسی جدید در ایران مبتنی بر اسلام بود.

با نزدیک شدن روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی امام خمینی(ره) ضمن پیامی ملت ایران را به ادامه مبارزه بارژیم پهلوی تا سرنگونی کامل آن دعوت کرده و فرمودند:«اکنون دشمنان اسلام و ایران و هواداران رژیم یزیدی، در مقابل هواداران قرآن و اسلام و مخالفان سرسخت رژیم طاغوتی ابوسفیانی، صف بندی نموده و می‌خواهند شعارهای اسلامی و حسینی را، که برای احیای اسلام و به دست آوردن آزادی و استقلال و برقراری حکومت قرآن، به جای سلطهی شیطان، و حکومت قانون عدل در مقابل قانون جنگل است، با مسلسل و توپ و تانک‌ها که از خون دل ملت محروم تهیه شده است، جواب دهند. غافل از آن که ملتی که با بیداری و هوشیاری بپاخاسته و نهضت اصیلش را وظیفه شرعی الهی تشخیص داده است، به این سلاح‌های زنگ زده، با تمسخر می‌نگرد. این ملت، شیعه بزرگترین مرد تاریخ است که با تنی چند، نهضت عظیم عاشورا را برپا نمود و سلسله  اموی را برای ابد در گورستان تاریخ دفن نمود و به خواست خدای تعالی، ملت عزیز و پیرو بحق امام - علیه السلام- با خون خود، سلسله ابلیسی پهلوی را در قبرستان تاریخ دفن می‌نماید و پرچم اسلام را در پهنهای کشور و بلکه کشورها به اهتزاز درمی آورد.»

بعد از پیام امام خمینی با فرا رسیدن تاسوعا و عاشورای 1357، مردم سراسر کشور از جمله مردم شهرکرد پرشورتر از گذشته در قالب هیأت‌های سینه زنی و عزاداری مشعل مبارزه را روشن نگه‌داشتند و استوار در مسیر پیروزی انقلاب گام برداشته و فصل جدیدی را در مبارزات قهرمانانه‌ خود علیه رژیم ستم‌شاهی ورق زدند. دشمن را مبهوت و متحیر نموده و نویدبخش پیروزی نزدیک انقلاب اسلامی شدند. در حقیقت از آغاز محرم 57، بهار انقلاب اسلامی آغاز گردید.

در کتاب "محرم و انقلاب اسلامی" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره تظاهرات تاسوعا و عاشورای سال 57 مردم چهارمحال و بختیاری آمده است: در روز عاشورا در شهر کرد و فرخ شهر تظاهرات شد. در فرخ شهر تظاهرات مردم به دست ماموران رژیم پهلوی به خاک و خون کشیده شد. در این میان بر اثر تیراندازی ماموران یک نفر شهید و یک نفر زخمی گردید.

ساواک نیز در گزارشی تظاهرات مردم فرخ‌شهر چهارمحال بختیاری در روز عاشورای حسینی را این چنین شرح می‌دهد: «در ساعت 18:00روز 20 آذر 1357 (10 محرم 1399) گروهی از عناصر اخلالگر در فرخ شهر استان چهارمحال و بختیاری، به تظاهرات آشوبگرانه پرداختند و مبادرت به آتش زدن برخی اماکن و شعب بانک‌ها نموده‌اند. با دخالت مامورین انتظامی و شلیک چند تیر هوایی اخلالگران متفرق و در خلال آن یک نفر از عناصر اخلالگر کشته و یک نفر مجروح شده که جهت درمان به بیمارستان اعزام گردید».

گزارش ساواک از حضور 6 هزار نفری مردم شهرکرد در راهپیمایی عاشورا+ اسناد

ساواک همچنین در گزارش های خود از تظاهرات 6 هزارنفری مردم شهرکرد در روز عاشورا خبر داده و می‌نویسد: «قبل از ظهر روز جاری (روز عاشورا) حدود 6 هزار نفر از اهالی شهر کرد ضمن راه‌پیمایی و تظاهرات مذهبی مبادرت به دادن شعار ضد ملی و میهنی نمودند لیکن حادثه سوئی روی نداده است.»


گزارش ساواک از حضور 6 هزار نفری مردم شهرکرد در راهپیمایی عاشورا+ اسناد
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر