مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۱۷۱
بنده شاهدم كه خراسان به عنوان صاحب یك مكتب٬ از مسجد كرامت به عنوان یك مكتب نام برده می شد. یعنی یك مكتبی كه دارای جهان بینی و ایدئولوژی بود. سخنرانی های مقام معظم رهبری به صورت جزوه تدوین می شد و بین طلبه های قم توزیع می‌شد و یكی از مواردی كه بسیار موثر بود و تغییر نگرش ایجاد كرد٬ همین مكتب كرامت و مكتب مقام معظم رهبری بود كه تاثیر سراسری توسط طلبه‌های قم در سراسر كشور داشت.
تاریخ انتشار: ۱۶:۵۸ - ۲۲ اسفند ۱۳۹۴ - 2016March 12

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی٬ مراسم رونمایی از مجموعه انقلاب اسلامی در مشهد در 2 جلد با عناوین "مشهد از مقاومت تا پیروزی" و "انقلاب اسلامی در مشهد" با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدباقر فرزانه، دبیر شورای عالی حوزه علمیه خراسان رضوی و حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان، رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی٬ مدیر كل ارشاد استان خراسان رضوی٬ مدیر كل نهاد كتابخانه‌های عمومی و جمعی از مسئولان سیاسی و فرهنگی استان خراسان رضوی در جوار حرم ملكوتی امام رضا (ع) برگزار ‌شد.

 حجت الاسلام و المسلمین روح الله حسینیان رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی در مراسم رونمایی از مجموعه انقلاب اسلامی در مشهد در جمع نمایندگان منتخب كانون‌های فرهنگی مساجد استان خراسانی رضوی٬ با تسلیت ایام فاطمیه و رحلت حضرت آیت‌الله طبسی٬ 3 عنصر ایدئولوژی، رهبری و مردم را از عوامل اصلی در پیروزی انقلاب اسلامی دانست و گفت: تشیع به عنوان مكتب انقلابی و آرمانگرا همواره در طول تاریخ با ایدئولوژی‌های حاكم در آویخته و آنها را به چالش كشیده است.

وی افزود: عنصر دوم (رهبری) در تشیع مهمترین عامل و اساس این مكتب است. عملكرد امامین معصوم (ع) در طول 250 سال نشان می‌دهد كه این رهبری چه داعیانه همراه با فرزانگی و دقت، تاریخ را متحول كرده است.

رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی در ادامه با ذكر روایت «ارتد الناس بعد رسول الله الا ثلاثه»،  تصریح كرد: امام علی(ع) تشیع را با سه نفر آغاز كرد اما در دوره غیبت كبری٬ با همه سختی ها و با همه گردنه‌های سخت، رهبری شیعه را عبور داد به طوری كه در دوران آغاز دوران غیبت كبری٬ ده حكومت قدرتمند شیعی در جهان اسلام قدرت و زمام امور را در دست داشتند.

حسینیان علویان در شمال ایران، آل بویه در مركز جهان اسلام، حمدانیان در شمال عراق، آل حسنویه در كردستان، امام‌های زیدی در یمن و فاطمیان در مصر را  از حكومت‌های مقتدری شیعی بعد از غیبت كبری خواند و خاطرنشان كرد: بعد از غیبت كبری و آغاز دوره مرجعیت٬ رهبری شیعه كار خودش را به خوبی انجام داد و با همه سختی‌ها٬ توانست شیعه را چنان از سنگلاخ‌ها عبور دهد كه هر منصفی را به تعجب وا می‌دارد. هر اتفاق سخت و ریشه بركنی بر جان تشیع افتاد٬ رهبران و مرجعیت شیعی بهترین استفاده و بهترین راهنمایی و مدیریت و امامت را در پیش گرفتند.

«زمانی كه سلجوقیان به شیعیان‌ مسجد براثا در بغداد -كه حوزه علمیه شیعیان هم در همین منطقه بود- حمله كردند، مكتب شیخ طوسی در این منطقه مستقر بود؛ آنها حتی كتابخانه شیخ طوسی را هم به آتش كشیدند. شیخ طوسی با یك اقدام بسیار دقیق، حوزه علمیه تشیع را به نجف منتقل كرد و اكنون یك حوزه از شیخ طوسی با تاثیرگذاری هزارساله باقی مانده است.»

وی با بیان اینكه بعضی علما و شخصیت‌ها و مراجع چنان تاثیرگذار بودند كه انسان تعجب می‌كند٬ گفت: علامه حلی كه از مراجع شیعه بود با سلطان محمد خدابنده كه در زنجان دفن است٬ ارتباط برقرار كرد. این پادشاه مغول با یك فرهنگ همراه با آدمكشی، چنان تحت تاثیر تشیع قرار گرفت كه به اعتراف همه مورخین، عادل‌ترین و آبادكننده‌ترین پادشاه در دوره 13 ساله خودش بود؛ چرا؟ چون در مكتب علامه حلی شاگردی می‌كرد. او یك مدرسه و حوزه سیار ساخته بود و هر كجا كه می‌رفت این حوزه، طلبه‌ها و علامه را با خود می‌برد و خودش در درس علامه می‌نشست. این مغول در اثبات ولایت علی ابن ابی طالب(ع) كتابی سرشار از عرفان به نام رساله الجایتو نوشته است كه بسیار خواندنی است. این نوشته از نفایس و چیزهای بسیار زیبایی است كه تشیع به عنوان یك ارث مكتوب باید به خودش ببالد. من توصیه می‌كنم كه دوستان این كتاب را حتما مطالعه كنند.

رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی ادامه داد: مرحوم محقق كركی در تائید حكومت شیعی صفویان چنان در ایران تاثیر می‌گذاشت كه ایران كه به روایت بسیاری از مورخان آن زمان٬ دو سومش اهل سنت بودند، مهد تشیع و مركز تشیع شد.

حسینیان با این تاكید بر لزوم توجه به حوادث مختلف تاریخی٬ تصریح كرد: در حوادث مشروطه و قبل از آن٬ تاثیر میرزای شیرازی در مقابل انگلستان و فتوای تاثیرگذار او را ببینید كه چگونه پوزه استعمار و استثمار را به خاك مالید! تاثیر میرزای شیرازی دوم شیخ الشریعه اصفهانی در جلوگیری و مبارزه با اشغال‌گران انگلیس یك ورق بسیار زرین در تاریخ تشیع است. شما تاریخ همین حوزه و مكتب رضوی و حوزه جوار آستان قدس را نگاه كنید؛ یك شخصیت همانند ملا محمد مشكك كه آن زمان با روحانیون ازبك بسیار متعصب، دگم و كوته‌اندیش، با روحیه سلفی‌گری كه جنایت‌های فراوانی را علیه شیعیان خراسان از خود بروز دادند مواجه بود. نام‌هایی كه مرحوم ملا محمد مشكك نوشته است تاریخ عالم آرای عباسی این‌ها  را ضبط كنید. یك میراث مكتوب افتخارآمیز برای تشیع است كه این مرد ملا چگونه در مقابل این تفكر خمود و بسته و منجمد بعضی از سنی‌های قشری‌گرا٬ چنین كتابی نوشته و استدلال كرده است كه چرا اموال شیعیان را غارت می‌كنید؟ در نهایت همین شخصیت توسط ازبك‌ها در جوار حرم رضوی به شهادت رسید.

وی درباره مرحوم تستری خراسانی كه یكی از علمای آن دوران بود٬ گفت: این عالم دینی اسیر شد و او را به ازبكستان بردند تا تحقیرش كنند اما در اثر جلساتی كه برگزار كرد٬ تشیع در ازبكستان چنان نفوذی پیدا كرد كه مسئولان ازبكستان كه مجبور شدند این شیخ را به دار آویخته و شهید كنند و جنازه اش را به آتش بكشند.

«در دوره مشروطه این علمای خراسان بودند كه با حمایت از مشروطه نقش بسزایی در پیروزی مشروطه داشتند. در دوره نهضت ملی شدن صنعت نفت یكی از افتخارات روحانیت آیت‌الله كلباسی است كه در حوزه خراسان، به وجوب ملی شدن صنعت نفت فتوا داد و تاثیر به سزایی در حمایت از آیت‌الله كاشانی و بسیج توده‌ها برای ملی شدن صنعت نفت داشت. در دوره رضا شاه وقتی كه او می‌خواست ارزش ها را تغییر بدهد و بی حجابی را حاكم بكند٬ این تاثیر علمایی همانند حاج آقا حسین قمی و روحانیونی مثل مرحوم محقق و مرحوم بهلول بودند كه در مقابل رضاشاه و آن قلدری‌ها ایستادند و تبعید و زندان را به جان خریدند اما تسلیم زورگویی‌های آن قلدر نشدند.»

وی با این مقدمه به انقلاب اسلامی ایران و تاثیر علما در آن پرداخت و تصریح كرد: در انقلاب اسلامی هم نقش روحانیون و علما و مرجعیت خراسان بر كسی پوشیده نیست. بر همین اساس٬ مركز اسناد انقلاب اسلامی در دو جلد به نقش رهبری و مردم در پیروزی انقلاب اسلامی پرداخته است. جلد اول تاریخچه‌ای از خراسان است كه جناب آقای جلالی دانشمند بسیار باهوش و آگاه به تاریخ آن را تدوین كرده است. پس از نگارش كتاب٬ آن را خدمت مقام معظم رهبری بردم و ایشان كتاب را مطالعه و اشكالاتی را طرح كردند كه بعد از تصحیح٬ منجر به نگارش جلد دوم این كتاب شد.

رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی ادامه داد: جلد دوم این كتاب براساس اسناد ساواك و نقش شهید هاشمی‌نژاد، مرحوم آیت الله طبسی و شخص مقام معظم رهبری بازبینی شد و مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت و جلد دوم توسط گروهی از نویسندگان بررسی شد تا برای نسل حال و آینده مورد استفاده قرار گیرد.

«بنده شاهدم كه خراسان به عنوان صاحب یك مكتب٬ از مسجد كرامت به عنوان یك مكتب نام برده می شد. یعنی یك مكتبی كه دارای جهان بینی و ایدئولوژی بود. سخنرانی های مقام معظم رهبری به صورت جزوه تدوین می شد و بین طلبه های قم توزیع می‌شد و یكی از مواردی كه بسیار موثر بود و تغییر نگرش ایجاد كرد٬ همین مكتب كرامت و مكتب مقام معظم رهبری بود كه تاثیر سراسری توسط طلبه‌های قم در سراسر كشور داشت.»

وی با اشاره به زحمات انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی، آقای رمضانی، گروه صهبا و آقای دكتر جلالی كه این دو جلد را به عنوان دو میراث مكتوب برای آیندگان باقی گذاشتند٬ اظهار امیدواری كرد همانطور كه در روایات آمده مداد العلما افضل من دماء الشهدا٬ این نوشته ها و نگارش ها٬ پیام رسان خون شهدا برای آیندگان باشد.

وی با ابراز امیدواری از اینكه این كتابها و تاثیر علما در سایر نقاط دنیا٬ مقدمه ای برای ظهور حجت خدا باشد٬ گفت: زمانی كه به نقش علما فكر می كردم به یاد آقای زاكزاكی افتادم. یك شیخ كه در حوزه علمیه قم آمده و درس خوانده و تحت تاثیر امام(ره) تشیع را پذیرفته، در یك منطقه كه هیچ شیعه ای وجود نداشته٬ بین پنج تا ده میلیون شیعه تربیت كرده است. به همین خاطر هم به او حمله كردند. همچنین شخصیتی مثل سید حسن نصرالله پوزه آمریكا و اسرائیل را به خاك مالیده است. اگر یك عالم بر مبنای خلوص الهی عمل كند٬ تاثیر خودش را می‌گذارد.

رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی در پایان از نهاد كتابخانه های عمومی كشور٬ مدیر كل نهاد استان خراسان رضوی٬ مدیر كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی، استانداری خراسان، حوزه علمیه، كانون های فرهنگی مساجد، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی٬ آستان قدس رضوی٬ آقای جلالی٬موسسه صهبا و همچنین از آیت‌الله فرزانه تشكر كرد.

براساس این گزارش٬ كتاب "مشهد از مقاومت تا پیروزی" توسط موسسه فرهنگی هنری انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی در شمارگان 2000 نسخه و با 528صفحه و به قیمت 16 هزار تومان وارد بازار كتاب شده است. این كتاب مبارزات علما و مردم مشهد را از تاریخ 1341 با بررسی زمینه‌ها و حوادث منتهی به قیام پانزده خرداد 1342 و شرح نحوه‌ی ‌شكل‌گیری قیام و ماجرای لایحه‌ی انجمن‌های ایالتی و ولایتی تا بهمن 1357 و پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی مردم ایران بررسی می‌كند.

كتاب انقلاب اسلامی در مشهد نیز توسط موسسه فرهنگی انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی در شمارگان 1000 نسخه و با 527 صفحه و به قیمت 19 هزار تومان وارد بازار كتاب شده است. این كتاب شمای كلی تاریخ یكصد سال اخیر مشهد را از انقلاب مشروطه تا نهضت خرداد 1342 در مشهد را بدون كتمان حقایق و بدون استناد به اخبار سست یا تعریض به افراد نشان می‌دهد.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر