مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۱۷۲۸
فرمانداری نظامی شیراز در 9 آذر 1357 درباره بازداشت محمدجواد باهنر گزارش داد: بدین وسیله نامبرده بالا که برابر گزارش سازمان اطلاعات و امنیت استان فارس از طرف عده‌ای از اساتید مخالف به شیراز دعوت و سخنرانی های تحریک آمیز درباره ضرورت حکومت اسلامی و ادامه مبارزه در دانشکده کشاورزی بیان نموده با هماهنگی های لازم با سازمان مذکور در ساعت 13:30 روز 8 /9/ 1357 دستگیر و اعزام وی به تهران ضروری تشخیص داده شده. لذا نامبرده به وسیله ناحیه ژاندارمری فارس به تهران اعزام می‌گردد.
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۱ - ۰۸ آذر ۱۳۹۶ - 2017November 29
 پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در آذر 1357، جمعی از اساتید دانشکده کشاورزی شیراز از دکتر محمد جواد باهنر دعوت کردند تا در این دانشگاه حضور یافته و برای دانشجویان سخنرانی کند. وی نیز ضمن اجابت این دعوت، به شیراز سفر کرده و در 8 آذر 57 در دانشگاه مذکور به سخنرانی پرداخت. براساس اسناد، وی در این سخنرانی درباره ضرورت تشکیل حکومت اسلامی و ادامه مبارزه با رژیم پهلوی صحبت کرد و بعد از این سخنرانی وی بلافاصله توسط ساواک شیراز دستگیر و به تهران منتقل شد. سند زیر گزارش فرمانداری نظامی شیراز از بازداشت محمدجواد باهنر در 8 آذر 57 است.
در این گزارش که تاریخ آن 9 آذر ماه است آمده:
«موضوع: محمد جواد باهنر
بدین وسیله نامبرده بالا که برابر گزارش سازمان اطلاعات و امنیت استان فارس از طرف عده‌ای از اساتید مخالف به شیراز دعوت و سخنرانی های تحریک آمیز درباره ضرورت حکومت اسلامی و ادامه مبارزه در دانشکده کشاورزی بیان نموده با هماهنگی های لازم با سازمان مذکور در ساعت 13:30 روز 8 /9/ 1357 دستگیر و اعزام وی به تهران ضروری تشخیص داده شده. لذا نامبرده به وسیله ناحیه ژاندارمری فارس به تهران اعزام می‌گردد.»
گزارش فرمانداری نظامی شیراز از بازداشت محمدجواد باهنر در سال 57
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر