مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۱۷۴۷
كتاب "دعوت توحیدی" كه روایتی از ابعاد مختلف نامه مهم و تاریخی امام خمینی به میخائیل گورباچف٬ آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی است، به روایت این حادثه مهم تاریخی به نقل از نمایندگان حضرت امام یعنی آیت‌الله جوادی آملی، محمدجواد لاریجانی و مرضیه حدیدچی(دباغ) پرداخته است.
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۴ - ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017December 03
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی - تسنیم نوشت: در زمستان 1367 درحالی که جمهوری اسلامی ایران به تازگی تجاوز رژیم بعث عراق به خاک ایران را با پیروزی پشت سر گذاشته بود، اتحاد جماهیر شوروی، یكی از مهم‌ترین همسایگان ایران، با عواقب ناشی ازمقایسه سوسیالیسم و امپریالیسم دست به گریبان بود. در چنین فضایی امام خمینی، بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی طی نامه‌ای تاریخی و با ژرفنگریِ منبعث از روح الهی خود، گورباچف رهبر اتحاد جماهیر شوروی را برای برون‌رفت از مشكلات كمونیسم و جلوگیری از سقوط به دامنِ امپریالیسم به اسلام دعوت كردند.
نامه تاریخی امام به گورباچف، دارای مفاهیم و فرازهای مهم و قابل تاملی است که می‌تواند برای بررسی وقایع مهم تاریخی منطقه، به خصوص برای جوانان و نوجوانان راهگشا باشد. از این رو مطالعه کتابی جامع در این رابطه بسیار مهم است.
كتاب "دعوت توحیدی" كه روایتی از ابعاد مختلف نامه مهم و تاریخی حضرت امام به میخائیل گورباچف٬ آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی است، در قالب مجموعه "دانستنی‌های انقلاب اسلامی برای جوانان" توسط موسسه فرهنگی هنری مركز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.
در این كتاب با روایت این حادثه مهم تاریخی به نقل از نمایندگان حضرت امام یعنی آیت‌الله جوادی آملی، محمدجواد لاریجانی و مرضیه حدیدچی(دباغ) سعی شده خواننده با وضعیت آن روز شوروی و ابعاد مهم نامه امام و نیز پاسخ گورباچف آشنا شود.
در نخستین صفحات كتاب "دعوت توحیدی" موضوعاتی از جمله شرایط و زمینه‌های ارسال نامه تاریخی، اوضاع شوروی در دوره گورباچف و زمینه‌های تدوین و صدور نامه امام خمینی به آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی مورد بررسی قرار گرفته است و سپس متن كامل نامه تاریخی امام خمینی ضمیمه شده است تا مخاطب بتواند با مطالعه این نامه، در متن رویداد قرار گیرد.
در مرحله بعد، آنچه مورد اهمیت است، واکنش گورباچف به این نامه است. از این رو در صفحات بعدی کتاب این واکنش مورد بررسی قرار گرفته است. در بخشی از کتاب "دعوت توحیدی" درباره واکنش رهبر اتحاد جماهیر شوروی به نامه امام آمده است: «گورباچف ابتدا از این پیام تجلیل کرد و آمادگی خود را برای ارسال جواب ابراز نمود و گفت: ما برخی از اشتباهات گذشته را ترمیم می‌کنیم که بار دیگر مبتلا نشویم...»
بازتاب نامه امام در میان مسلمانان جمهوری آذربایجان و نیز در میان اندیشمندان روس و اهمیت نامه امام از دیگر مباحث مطرح شده در این کتاب است. در صفحات پایانی این کتاب درباره اهمیت نامه امام به گورباچف آمده است: «نامه مهم و تاریخی امام خمینی به گورباچف تاثیرات اساسی و پایمدهای ویژه‌ای در زمینه بیداری اسلامی و پاسخگویی به سوالات فکری بشریت تشنه حقیقت داشت که یقینا باید به عنوان یکی از اقدامات محوری در راستای نظریه صدور انقلاب مورد توجه قرار گیرد.»

واکاوی نامه تاریخی امام خمینی به گورباچف در کتاب

می‌توان گفت در کتاب "دعوت توحیدی" زوایای مهمی از این رویداد تاریخی بیان شده كه به خوبی وضعیت آن روز را برای خوانندگان به تصویر می‌کشد. علاوه بر این، کتاب حاوی تصاویری از سفر هیئت ایرانی به شوروی برای ابلاغ پیام تاریخی امام خمینی و دیدار با مقامات شوروی و نیز تصاویری از جلسه شوارنادزه، آخرین وزیر خارجه شوروی با امام خمینی برای ابلاغ پاسخ گورباچف است.
این کتاب در تابستان 1395 با شمارگان 2500 نسخه در 116 صفحه و با قیمت 4000 تومان توسط علی ‌الله سلیمی تألیف شده و در اختیار مخاطبان قرار گرفته است.
 علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه كتاب "دعوت توحیدی" به فروشگاه موسسه فرهنگی هنری مركز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری نبش مجتمع ناشران مراجعه كنند یا با شماره تلفن های 66953607 و 66961536 تماس بگیرند یا به پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی با آدرس www.irdc.ir مراجعه كنند. در ضمن شماره 09309674027 پاسخگوی آنلاین مخاطبان در بستر پیام‌رسان تلگرام است.
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر