مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۱۷۵۵
انقلاب اسلامی در گرگان
حجت‌الاسلام رئیسی می‌گوید: «ما در گرگان یک پایگاه كمک‌رسانی به زلزله‌زدگان طبس ایجاد كردیم كه برخی از نیروهای تهرانی نیز در آن فعالیت می‌كردند... چند تا خیمه‌ بزرگ و‌ مقداری خواربار خریدیم و ستاد كمک به زلزله‌زدگان را تشكیل دادیم. ما به جوانان گفتیم كه به مشهد بروند و زیرنظر آیت‌الله خامنه‌ای و آقای واعظ طبسی كمک‌های ما را توزیع نمایند. من در آن موقع با آقای خامنه‌ا‌ی و آقای طبسی در ارتباط بودم و كمک‌هایی كه جمع‌آوری می‌شد، زیرنظر آقایان در طبس مصرف می‌گردید».
تاریخ انتشار: ۰۷:۵۷ - ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017December 05

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در اواخر شهریور 1357 زلزله شدیدی شهر طبس و حومه آن را لرزاند و خسارت‌های فراوان به مردم آن مناطق وارد کرد. با انتشار خبر وقوع این حادثه، درحالی که از کمک‌های رژیم پهلوی خبری نبود، مردم و روحانیون و فعالان انقلابی مرتبط با نهضت امام خمینی دست به کار شدند و طولی نکشید که كمك‌های نقدی و غیره‌نقدی از مناطق مختلف کشور برای كمک به زلزله‌زدگان تهیه و ارسال شد. از جمله استان‌هایی که کمک‌های قابل توجهی به مردم زلزله طبس کردند گلستان بود.

در کتاب "انقلاب اسلامی در گرگان و دشت" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره کمک‌های مردم و روحانیون استان گلستان به زلزله زدگان طبس آمده است: در گرگان ‌و دشت به محض اعلام خبر وقوع زلزله در طبس، گروه‌هایی توسط مردم برای كمک به زلزله‌زدگان سازماندهی شد. در این زمان آیت‌الله‌طاهری و آیت‌الله نورمفیدی هنوز در تبعید به‌سرمی‌بردند، ولی حجت‌الاسلام سیدمحمد رئیسی در گرگان حضور داشت.

حجت‌الاسلام رئیسی در خاطرات خود در این‌باره می‌نویسد: «ما در گرگان یک پایگاه كمک‌رسانی به زلزله‌زدگان طبس ایجاد كردیم كه برخی از نیروهای تهرانی نیز در آن فعالیت می‌كردند... چند تا خیمه‌ بزرگ و‌ مقداری خواربار خریدیم و ستاد كمک به زلزله‌زدگان را تشكیل دادیم. ما به جوانان گفتیم كه به مشهد بروند و زیرنظر آیت‌الله خامنه‌ای و آقای واعظ طبسی كمک‌های ما را توزیع نمایند. من در آن موقع با آقای خامنه‌ا‌ی و آقای طبسی در ارتباط بودم و كمک‌هایی كه جمع‌آوری می‌شد، زیرنظر آقایان در طبس مصرف می‌گردید».

به‌منظور هماهنگی در كار جمع‌آوری كمک‌های مردمی برای بازسازی یک روستا در طبس كمیته‌ای در ساری، مركز استان مازندران، مركب از عده‌ای افراد مورد وثوق بالاخص ‌بازاریان تشكیل شد و حسابی نیز به این منظور در بانک ملی شعبه ساری باز شد تا كلیه كمک‌های نقدی مردم و كارمندان در این حساب متمركز شود.

از جمله كمک‌های مردمی شهرستان گنبدكاووس که از ترکیب جمعیتی متفاوتی برخودار است می‌توان به کمک شیعیان و سنی‌ها در کنار هم اعم از کمک‌های نقدی و غیره نقدی که از طریق علمای شهر جمع‌آوری و به طبس ارسال کردند یاد کرد. كاركنان واحد تولید و پخش پوشاک گنبد از جمله افرادی بودند كه كمک‌های نقدی شایانی به زلزله‌زدگان طبس كردند.

به‌موجب صورت‌جلسه كمیته جمع آوری کمک‌های مردمی شهرستان گنبدكاووس در 17مهر 1357 كلیه وجوه جمع‌آوری ‌شده تا پایان وقت اداری براساس اعلام رئیس بانک ملی شهرستان مبلغ 850 /945ریال بود. ضمناً چون مقداری از كمک‌ها به‌صورت غیره نقدی جمع‌آوری شد، به‌وسیله اهالی و با كمک روحانیون به طبس حمل گردید.

همچنین دكتر شهنازی و دكتر افسرپور از طرف پزشكان این شهرستان آمادگی پزشكان را جهت هرگونه انجام وظیفه در محل حادثه اعلام‌ داشتند.

ساواک درباره فعالیت روحانیون گرگان برای کمک به زلزله‌زدگان طبس گزار ش داد: «روحانیون طراز اول گرگان، آقایان میبدی و سجاد و رئیسی برای کمک به زلزله‌زدگان طبس فعالیت و از مردم مبادرت به جمع‌آوری اعانه نموده‌اند. آقایان سجاد و میبدی به اتفاق حدود 85 هزار تومان و رئیسی 30هزار تومان جمع‌آوری کردند. ضمناً از طرف رئیسی چند ماشین هم به طبس اعزام شد.که کمک‌های خود را با همکاری چند نفر از دانشجویان دانشگاه‌های مشهد که اهل گرگان هستند، شروع نمایند».

از این گزارش‌ها چنین برمی‌آید كه مردم، روحانیون و كارمندان ادارات گرگان و دشت تلاش فراوانی برای كمک به زلزله‌زدگان طبس از خود نشان دادند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر