مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۱۸۳۹
استاد شهید که استراتژی (وحدت حوزه و دانشگاه) را ارائه داد، خود از افرادی بود که نه تنها به این دو کانون تولید علم ودانش آشنایی کامل داشت بلکه به هردوی آن‌ها نیز تعلق داشت. از ویژگی‌های منحصربه فرد آیت‌الله مفتح آن است که با وجود نقش و حضور موثر او در جریانات و حوادث نام او کمتر مطرح گردیده است.
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۶ - ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017December 18
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی - خبرنامه دانشجویان ایران نوشت: آیت‌الله شهید محمد مفتح از چهره‌های ماندگاری‌ست که نام او با فرهنگ اصیل اسلامی، مکتب پویای تشیع و انقلاب اسلامی آمیخته است.

هر چند که عمر او پس از پیروزی انقلاب بسیار کوتاه بود، اما برکت افکار و اندیشه‌هایش همچنان بر تداوم راه پرفراز و نشیب اسلام سیاسی تاثیر گذار مانده است.

استاد شهید که استراتژی (وحدت حوزه و دانشگاه) را ارائه داد، خود از افرادی بود که نه تنها به این دو کانون تولید علم ودانش آشنایی کامل داشت بلکه به هردوی آن‌ها نیز تعلق داشت.

مرکز اسناد انقلاب اسلامی در راستای اهداف خود این پژوهشی علمی را درباره جوانب زندگی شهید مفتح ارائه کرده است که به بررسی زندگانی، آرا، اندیشه‌ها و مبارزات ایشان می‌پردازد.

از ویژگی‌های منحصربه فرد آیت‌الله مفتح آن است که با وجود نقش و حضور موثر او در جریانات و حوادث نام او کمتر مطرح گردیده است.

در همین رابطه در بخشی از کتاب از قول مقام معظم رهبری آمده است:" بسیار به جاست که در وهله اول از شهید عزیزمان آیت‌الله مفتح یاد کنیم که این روزگار از برکات خون آن شهید بزرگوار ماست. کم نمود و کم تظاهر اما پرحضور و پر تحرک. اسم او کمتر برده شد اما آثارش خیلی بود که یکی از آنها دانشگاه بود و دیگری حوزه. همه میدانند که حضور شهید مفتح در سال های اختناق در پایگاه مقاومت و معرفت و فرهنگ انقلاب یعنی مساجد یک حضور نمایان و کم نظیر بود. هر جا که  او بود پایگاه هم بود. این از افتخاراتش است که آثارش و اظهاراتش از منیت‌هایش همیشه بیشتر و مشهودتر بوده ..."

این اثر در چهار بخش به زندگانی و مبارزات آیت‌الله مفتح می‌پردازد.

در بخش اول زندگی و ویژگی‌های اخلاقی، در بخش دوم حیات علمی، شامل تحصیلات حوزوی، دانشگاهی، آثار و تالیفات و فرازهایی از اندیشه‌های ایشان، در بخش سوم فعالیت‌های فرهنگی و در بخش چهارم مبارزات سیاسی آیت‌الله مفتح از آغاز نهضت اسلامی تا شهادت وی در آذر 58 ، مورد بررسی قرار گرفته است.

منابع پژوهش حاضر از دو قسمت عمده تشکیل شده است، منابع آرشیوی شامل پرونده‌های موجود در مرکز اسناد انقلاب اسلامی و متن مصاحبه‌ها که در فهرست پایان کتاب آمده است.

کتاب زندگی و مبارزات آیت‌الله شهید دکتر محمد مفتح با تالیف رحیم نیکبخت با تیراژ 3000 نسخه و با قیمت 3200 تومان توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و روانه بازار شده است.
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر